Žárlivost nebo závist: Jaký je v tom rozdíl?

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Žárlivost nebo závist: Jaký je v tom rozdíl?

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA.

Žárlivost a závist nejsou příjemné emoce. Většina z nás se za ně navíc stydí a je pro nás velmi těžké si je připustit. Pravdou ale je, že žárlíme a závidíme všichni. Často.

Tyto emoce patří k našemu životu stejně jako vztek, radost či smutek. Žárlivost a závist nás mohou mnoho naučit – pokud je necháme.

Dvě podobné, ale přeci jen rozdílné emoce

Často jsou žárlivost a závist zaměňovány, je mezi nimi ale určitý rozdíl. Jednoduchou pomůckou je „ztráta“ a „zisk“. Pokud se bojíte, že kvůli jiné osobě někoho nebo něco ztratíte, pak prožíváte žárlivost. Jestliže ale sami toužíte získat někoho či něco, co má někdo jiný, pak závidíte.

Obě tyto emoce vychází ze strachu. Žárlivost je často spojována s lidskými vztahy, převážně sexuálními či romantickými. Tato emoce může vyvolat další nepříjemné pocity jako je podezření, úzkost, nedůvěra a někdy také nízké sebevědomí.

Ačkoliv je žárlivost naprosto přirozená, ne vždy nám ve vztazích pomáhá. Někdy je dokonce může vážně narušit, zvláště, když se jí necháme ovládnout a zcela jí podřídíme naše reakce a rozhodnutí.

Přečtěte si také: Jak si nastavit a dosahovat svých životních cílů

Často si ani neuvědomujeme, že závidíme

Lidé, kteří zažili traumatizující pocit zrady jako je například nevěra, budou spíše zažívat silnou žárlivost než ti, jejichž vztah nebyl narušen nebo úplně zničen třetí osobou.

Lidé cítí žárlivost, pokud někdo ohrožuje něco, co mají. Pokud cítí, že je riziko, že o tyto věci přijdou, začnou pociťovat žárlivost.

Oproti tomu závist je spojena s touho po něčem, co sami momentálně nemáme. I ona je spojena s pocitem jakési méněcennosti, ačkoliv ne vždy si ho uvědomujeme.

Závist je mnohdy usazena mnohem hlouběji než žárlivost. Máme kvůli ní tendence se porovnávat s ostatními a cítíme se nedostatečně dobří.

Když má někdo něco, co bychom sami moc chtěli mít, často zažíváme silné obavy, že se nám takového štěstí nikdy nedostane. Je pak někdy velmi těžké radovat se ze štěstí našich blízkých. A z toho plynou pocity viny a studu.

Žárlivost nebo závist

Závist a žárlivost nás mohou hodně naučit

Stud je velmi častým doprovodným znakem žárlivosti a závisti. A právě stud nám může bránit v tom, abychom si tyto emoce přiznali. Snažíme se je pohřbít a doufáme, že jednoho dne samy od sebe zmizí.

Co kdybychom se ale místo toho rozhodli žárlivost a závist využít a něco se od nich naučit? Mohou nám toho o nás samých mnoho povědět. Jen se musíme naučit zvládat sebe reflexi.

Závist můžeme využít jako hnací motor, který nám pomůže dosahovat našich cílů. A můžeme se poučit z žárlivosti a zapracovat na ještě lepších a silnějších vztazích. Tak nám obě tyto emoce pomohou pracovat na sobě a zlepšovat své sebevědomí.

Jak závist a žárlivost využít?

Velmi nápomocné nám mohou být naváděcí otázky. Ty vám totiž pomohou odhalit základní příčiny, proč žárlíte nebo závidíte.

Nejlepší cestou je promluvit si s někým blízkým či terapeutem a nebo se z toho vypsat. Pomůže vám to roztřídit si myšlenky a uvědomit si své emoce.

Ze všech nejdůležitější je otázka: „Jaký příběh si vyprávím?“

Pod vlivem žárlivosti či závisti máme totiž tendence vytvářet si v hlavě o sobě či o druhých smyšlené příběhy. V nich pak dáváme za pravdu právě našim emocím a zcela opomíjíme fakta.

Pamatujte si, že závist i žárlivost pramení z hluboce zakořeněného strachu. Buď, že něco ztratíme, nebo že to nikdy nezískáme. Strach je sice zdravá a důležitá emoce pro přežití, ale není dobré, když nás zcela ovládne.

Jaký je rozdíl mezi žárlivostí a závistí

Směrem k ocenění a přijetí

Žárlivost i závist vás mohou naučit také přijetí a vděčnosti. Místo toho, abyste se soustředili na to, co můžete ztratit nebo co nikdy nezískáte, zkuste oceňovat to, co už máte.

Někdy to může být těžké, protože musíme kompletně změnit své myšlení a přístup k životu. Postupem času si ale dokážete více vážit všeho dobrého ve svém životě. A budete také cítit opravdovou radost ze štěstí druhých.

Možná zjistíte, že byste raději byli člověkem, který druhé podporuje a pomáhá jim dosáhnout svých úspěchů. Nemluvě o tom, že štěstí je na světě dost pro všechny.

Nemusíme s druhými neustále soupeřit. Můžeme přestat dávat přednost strachu z neúspěchu a brát si z úspěchů druhých příklad a nechat se jimi inspirovat.

Přečtěte si také: Jak mít skvělý rok

Záviďte svým hrdinům

Jednou velmi užitečnou pomůckou je představit si ty, kterým něco závidíte, jako hrdiny. Těm z komiksu, filmu či skutečného života málokdy doopravdy závidíme.

Těšíme se z jejich úspěchů a máme opravdovou radost pokaždé, když porazí zlo. Necítíme úzkost a necítíme se kvůli nim mizerně.

Často jsou to právě oni, kdo dokáží druhé inspirovat a vyburcovat je k pořádným výkonům. Zkuste takhle začít vnímat i lidi ve svém okolí.

Není to jednoduché a může být divné vnímat někoho, komu už tak dost závidíme, jako nějakého super hrdinu. Je to ale způsob, který vám pomůže prožívat svou závist mnohem zdravějším způsobem.

Vnímejte tyto lidi jako majáky, které vám ukazují nové možnosti a svítí vám na cestu. A nebojte, i vy jste pro někoho takovým majákem.

Vyzkoušejte TEST VZTAHŮ a ihned zjistíte, jak na tom s vašimi vztahy jste. Získáte i cenný bonus.


Tags

žárlí, žárlivost, závidí, závist


Přečtěte si také