Vděčnost = cesta ke štěstí

min. čtení

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Vděčnost = cesta ke štěstí

„Pokud by jedinou modlitbou, kterou za svůj život pronesete, bylo ,děkuji´, pak by to postačovalo.“ (mistr Eckhart)

Jak nám vděčnost pomáhá cítit se šťastnější?

Mnoho věcí v našem životě považujeme za automatické. Necítíme za ně vděčnost, neumíme je ocenit. A tak se stává, že nám život proklouzává mezi prsty, aniž bychom si jej pořádně vychutnávali. Necítíme se šťastní, ale to jen proto, že si své štěstí neuvědomuje. Vděčnost se dá naštěstí natrénovat a uvidíte, že vděčnější budete také šťastnější.

Vděčná žena

1. Díky vděčnosti se naučíte oceňovat vše dobré ve vašem životě

I maličkosti. Budete šťastní za všechny lidi ve vašem životě, ať už za své blízké či náhodné kolemjdoucí, kteří se na vás usmáli. Vděčnost vás naučí cítit štěstí za věci, kterých se vám dostává. Naučí vás je oceňovat, uvědomovat si je a být si plně vědomi toho, jaké máte štěstí, že je máte.

Přečtěte si také: 10 kroků ke štěstí

2. Díky vděčnosti dokážete vidět dobré v čemkoliv

Dokážete se na věci dívat ze všech stran a zaměřovat se na to pozitivní, co vás dokáže posunout dopředu. Každý problém dokážete vidět jako příležitost, každý úkol jako výzvu. Budete se cítit méně nespokojeni, protože mnoho situací ve vašem životě už vám nebude připadat tak hrozných.

3. Díky vděčnosti si uvědomíte, na čem opravdu záleží

Bude pro vás těžké stěžovat si na maličkosti, když si budete uvědomovat své štěstí za daleko větší věci. Váš život uvidíte v širším kontextu a budete schopni více chápat, na čem doopravdy záleží a kvůli čemu nemá cenu se trápit.

[content id=6464][/content]

 

4. Díky vděčnosti budete více děkovat druhým

Pro vás to nebude nic těžkého, ale v životě druhých lidí může poděkování zapříčinit velkou změnu. Nebudete se za svou vděčnost stydět a budete rádi, když se o ni budete moci podělit s druhými – a zároveň jim tím udělat radost.

Jak žít život plný vděčnosti?

Najděte si chvilku a udělejte si tzv. sezení vděčnosti (dle Leo Babauty – Zen habits blog). Nemusí to být každý den, ale věřte, že každý den, kdy si takové sezení uděláte, budete šťastnější. Sezení vděčnosti vám zabere 2-3 minuty a důležité je, aby vás během nich nikdo a nic nevyrušovalo.

„Zavřete oči a ponořte se do ticha kolem vás – a v duchu začněte děkovat. Vzpomínejte na vše a na všechny, za které jste rádi, že je máte. Vaše mysl vás sama povede a uvidíte, že si vybavíte i věci, které vám přišly automatické a nenapadlo by vás za ně poděkovat. Udělejte to a snažte se cítit opravdovou radost za své štěstí, že to vše ve svém životě máte. Vzpomínejte, čím vám kdo udělal radost, kdo vám v poslední době pomohl.

Někomu pomáhá, když se naučí nějakou modlitbu, ve které se vděčnost objevuje. Může to být jakýkoliv text, který ve vás vzbuzuje pocit vděčnosti, který k vám promlouvá a vy s ním souzníte. Na internetu jich je mnoho, můžete si dokonce napsat i svůj vlastní. A pro inspiraci vám jeden takový text přinášíme: 

 • Buďte vděční, že ještě nemáte vše, po čem toužíte – na co byste se jinak mohli těšit?
 • Buďte vděční, že něco nevíte – jak jinak byste se mohli něco nového naučit?
 • Buďte vděční za těžké časy – jak jinak byste mohli růst?
 • Buďte vděční za vaše omezení – jak jinak byste se mohli zlepšovat?
 • Buďte vděční za každou novou výzvu – jak jinak byste se stali silnějšími?
 • Buďte vděční za své chyby – jak jinak byste se z nich poučili?
 • Buďte vděční, že jste unavení a vyčerpaní – jak jinak byste poznali, že jste se posunuli dál?

Je jednoduché být vděčný za dobré věci, ale plný a bohatý život přichází k těm, kteří dokáží být vděční také za překážky. Najděte si cestu, jak být vděční za problémy a ony se stanou požehnáním.

Pište si svůj deník vděčností

VDĚČNOST dokáže přeměnit negativní věci v pozitivní. Doporučuji vám vytvořit si deník vděčnosti. Stačí malý zápisník nebo větší deník. Můžete jej ozdobit veselými barvami nebo nálepkami, aby ve vás vzbuzoval příjemné pocity radosti už jen, když se na něj podíváte.

Mějte svůj deník na nějakém viditelné místo, ideálně blízko postele. Vždy před spaním si projděte celý den. Zhodnoťte nejdříve, co se vám na celém dni nelíbilo a co vás štvalo. Vše, negativní a nepříjemné, co vás v průběhu dne potkalo a co nechcete, aby se ve vaše životě nadále opakovalo, si zpracujte! Například pomocí postupů, které najdete v online kurzu >>.

Poté, co si zpracujete negativní zážitky dne, přejděte k těm pozitivním. Vezměte si váš deník vděčnosti a zapiště si vše, co se vám ten den hezkého stalo a za co jste vděční. Napište alespoň 3 věci! Mohou to být i maličkosti jako: svítilo slunce, usmálo se na mě na ulici malé dítě, pomohl jsem někomu s taškou, skvěle jsem si zacvičila, pochutnala jsem si na obědě…. 

Ze začátku možná budete obtížně hledat něco, za co jste opravdu vděční. Ale postupem času to půjde mnohem snáz a začnete vnímat, že těch pozitivních věcí ve vašem životě je více a více.

Dopřejte si šťastnější a spokojenější život

Toužíte celkově zlepšit svůj život. Zbavit se všeho nepříjemného, co se vám v životě děje. Pak je třeba zpracovat si svoje vnitřní naprogramování a bloky. Díky tomu se budete radovat ze života a pociťovat mnohem více vděčnosti.

Chcete vědět způsob, jak na to a zároveň se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie? Využijte jedinečné možnosti zpracovat si své starosti jednoduše v pohodlí domova s novým  online kurzem „Cesta životem“ objednejte zde »

Hidden Content

Tags

Inspirace, Motivace, Štěstí, vděčnost, Vztahy, Zdraví


You may also like