Jak posílit svoje sebevědomí

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak posílit svoje sebevědomí

Sebevědomí je důležitou součástí našeho života. Jeho nedostatek ovlivňuje naši práci, náš osobní život i naše vztahy. Nabízíme vám několik tipů, které vám pomohou získat potřebné sebevědomí a opět se postavit na nohy.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test sebevědomí ZDARMA. ✅⬇️

Co je to sebevědomí?

Sebevědomí je váš názor na vás. Vaše sebevědomí závisí na mnoha věcech, např. na tom, jak užitečnou vidíte svou práci nebo jak vidíte sami sebe, co si myslíte o svých silných a slabých stránkách, či jak moc ignorujete své specifické zvláštnosti.

Jak nízké sebevědomí ovlivňuje váš život?

Kvůli nízkému sebevědomí věříte, že nejste dost dobří a že nic nedokážete. Kvůli němu snáz uvěříte lidem, kteří vás kritizují, že mají pravdu. Kvůli němu děláte více chyb – a to vám zase o něco víc sebevědomí sníží. Je to začarovaný kruh, ale dá se z něj dostat.

Několik tipů, jak získat větší sebevědomí

1) Najděte si svůj idol

Pozorujte někoho, kdo má podle vás sebevědomí dostatek, a učte se od něj. Jak se chová, jak to, že je tak sebevědomý? Často už jen to, že se chováme více sebevědomě způsobí, že se tak i cítíme. Někdy stačí pouhopouhý úsměv, abychom se cítili lépe.

2) Zaměřte se na své úspěchy spíše než na svá selhání

Pokud se přistihnete při úvahách o svých neúspěších, zkuste se zamyslet nad tím, co vše jste dokázali a případně, co můžete do budoucna změnit. Tato změna v přístupu vás učiní více pozitivní a to změní to, jak budete přistupovat k novým výzvám.

Přečtěte si také: Jak mít zdravé sebevědomí 

3) Naučte se, jak ze sebe mít dobrý pocit

Vždy je spousta věcí, kvůli kterým se můžete cítit dobře. Chovejte se, jako kdybyste měli dostatek sebevědomí. Soustřeďte se na to, jací jste a na to, co na sobě máte rádi. Proč vás mají rádi vaši blízcí? Klidně se jich zeptejte, možná budete sami překvapeni.

4) Připravte se pečlivě na úkoly, které máte před sebou

Samo vědomí, že jste se dostatečně připravili, vám usnadní snášet překážky a přirozeně vám to dodá sebevědomí a sebedůvěru. Pracujte na svých schopnostech a dovednostech, zlepšujte se. Nikdy toho nemůžete vědět nebo umět až příliš.

5) Odpočívejte a naučte se zklidnit

Pracujte na umění odpočívat. To vám umožní v jakékoliv situaci ovládnout negativní emoce a zaměřit se na ty pozitivní. Dýchání je tím nejdůležitějším aspektem, protože když kontrolujete dýchání, kontrolujete reakce svého těla na to, co se kolem vás děje.

6) Vždy se usmívejte a stůjte vzpřímeně

Váš postoj a úsměv vám dodají sebevědomí. Nejen, že se budete lépe cítit, budete i lépe vypadat. Všimnete si, že na vás i vaše okolí reaguje lépe, a i to vám zvýší sebevědomí. Úsměv a vzpřímený postoj vás nic nestojí a přitom vám toho tolik dají.

7) Nastavte si dosažitelné cíle

Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Pokud je pro vás nějaký úkol moc náročný, rozdělte jej na menší úlohy. Díky tomu uvidíte, že jste schopni dosáhnout čehokoliv. Pokud uvidíte jasné cíle a jasné způsoby řešení, budete se cítit více jistí sami sebou.

8) Odměňte se za každý úspěch

Je jedno jak malý. Připomínejte si, že jdete dopředu, že postupujete a že jste jen pár krůčků od svého cíle. Používejte všechno, co vám umožní se zlepšovat. Pokud věci nejdou podle plánu, napište si, co bylo podle vás špatně a co můžete příště zlepšit.

9) Přestaňte se neustále srovnávat s druhými

Buďte sami sebou a přijměte se takoví, jací jste. Život není závod s ostatními. Vaše sebevědomí závisí na vás a vašich potřebách. Nastavte si své vlastní standardy a umožněte si procházet výzvami svým vlastním tempem.

Přečtěte si také: 13 způsobů, jak se namotivovat, když se vám nechce.

10) Myslete pozitivně, hledejte inspiraci

Inspirativní citáty dokáží zvýšit víru v sebe sama. Je jich velké množství a ne všechno, na co narazíte, vám sedne. Ale dost možná objevíte to pravé pro vás, co vám dodá potřebnou kuráž a sebedůvěru. Až něco takového objevíte, opakujte si to každý den.

Zlepšete svůj život od základů

Pokud hledáte způsob, jak zvýšit svoje sebevědomí, mít hezké vztahy a žít spokojený život, naučte se, jak se zbavit svých starostí a problémů s novým online kurzem „Cesta životem“ objednejte zde »


Tags

Inspirace, Motivace, Relaxace, Sebevědomí, Štěstí, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem