Jak si nastavit a dosahovat svých životních cílů

min. čtení

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Jak si nastavit a dosahovat svých životních cílů

Je něco, čeho byste v životě chtěli doopravdy dosáhnout? Nebo naopak nic takového není a vy toužíte něco takového mít? Někdo má o svých snech jasno už od dětství, někdo si svůj životní smysl objeví mnohem později. Ale pro nikoho z nás není cesta za splněním našich snů jednoduchá. Jak si vybrat životní cíle, jak jich dosáhnout a jak se jich neustále držet?

Výběr životního cíle

Pokud ještě nemáte jasno, co od života vlastně chcete, následující kroky by vám mohly váš životní cíl pomoci najít:

 • Tiché rozjímání – dopřejte si čas jen pro sebe a v tichu rozjímejte.
 • Co má smysl – přemýšlejte nad tím, co je pro vás opravdu důležité.
 • Posmrtný obraz – co byste chtěli, aby se o vás říkalo po vaší smrti?
 • Tohle musím vyzkoušet! – udělejte si seznam věcí, které byste chtěli v životě udělat; báječných, zábavných a vzrušujících věcí – a pak si z nich vyberte ty nejlepší.
 • Času je dost – nemusíte se svými životními cíli přijít hned teď. Můžete si naplánovat cíle jen pro příštích pár měsíců a zároveň zkoušet různé věci, dokud konečně váš životní cíl nenajdete.

Dosahování cílů a jak si nastavit cíle

Metoda dosažení životního cíle

Cíle už tedy máme – ale jak jich dosáhnout? Skvělou metodou je tzv. plánování pozpátku, která se používá také v armádě, a funguje takto:

 • Jasně definovaný cíl – představte si, jaké to je, když se vám podaří vašeho cíle dosáhnout, vizualizujte si to velice jasně a zřetelně.
 • Poslední krok – co je tou úplně poslední věcí, kterou musíte udělat, abyste dosáhli vysněného cíle? Pokud je vaším cílem např. vydání knihy, poslední věcí, kterou vy sami musíte udělat (před tím, než vydavatel zařídí grafiku, tisk, reklamu apod.), je úprava a předložení konečné verze.
 • Předposlední krok – jaký krok musíte udělat před posledním krokem? Když zůstaneme u zvoleného příkladu, předposlední věcí by byl výběr a oslovení editora, který váš rukopis ohodnotí a dá vám cenné rady a návrhy.
 • Krok před tím – jaký krok musíte udělat před tímto krokem? V našem případě byste měli mít hotovou konečnou úpravu rukopisu, který budete posílat redaktorovi.
 • A tak dále – takovýmto způsobem pokračujte, dokud nedojdete k prvnímu kroku. První krok je tím, na co se musíte zaměřit. U psaní knihy může být prvním krokem promýšlení, o čem kniha bude.

šťastní lidé, kteří našli smysl života

Metoda udržení životního cíle

Už máme cíl a máme také plán. Dosažení životního cíle ale může trvat i několik let. Je velmi těžké soustředit se po takovou dobu na jednotlivé kroky svého plánu a mít svůj životní cíl stále před sebou – zvláště v případě, že máte životních cílů více. Jak to tedy zjednodušit?

 • Jeden cíl – ze svých cílů si vyberte jeden, kterého jste schopni dosáhnout do 12 měsíců. Jestliže žádný z vašich cílů nemůže být do 12 měsíců dosažen, vyberte si jeden z kroků z vašich plánů, který za takovou dobu stihnete. Ale vyberte si jen jeden úkol nebo cíl.
 • Roční cíl – Dejme si jako příklad životního cíle postavit si dům snů. Ročním cílem by pak mohlo být našetřit 100 000 Kč na zálohu na náš vysněný dům.
 • Střednědobý cíl – Nyní si zvolte cíl, který můžete splnit do 3-6 měsíců. Měl by to být velký krok k vašemu ročnímu cíli. Např. našetřit 50 000 Kč za 6 měsíců.
 • Krátkodobý cíl – Teď si zvolte ještě menší krok, takový, který zvládnete splnit během 1-2 týdnů – např. dávat si stranou 2 500 Kč každý týden.

Přečtěte si také: 13 způsobů, jak se namotivovat, když se vám nechce.

Cesta ke každému jednotlivému cíli sestává z mnoha kroků, proto si vždy vyberte jen jeden cíl – soustředit se na více kroků z více cílů může být velmi náročné. Pokud ale musíte splnit jen jeden úkol týdně, máte dostatek energie na to, abyste jej splnit zvládli. Když však musíte udělat hned několik věcí najednou, je dost pravděpodobné, že některé z nich (nebo všechny) neuděláte vůbec.

Takže se soustřeďte na krátkodobé cíle a když je splníte, zvolte si další krátkodobé cíle, dokud se přes střednědobé cíle nedostanete ke svému ročnímu cíli. A jakmile jej dosáhnete, pokračujte takto s novým cílem – a dosáhnete mnoha báječných věcí!

Někdy může být také velmi těžké zvolit si jeden cíl, protože se nám všechny zdají stejně důležité. Ale stojí za to se důkladně zamyslet, co je pro nás momentálně opravdu nejdůležitější.

Možná máte velké problémy si nastavit svoje životní cíle. Nebo si ani nejste jistí, co vlastně v životě chcete. V takovém případě je pro vás ideální online kurz „Cesta životem“, díky kterému si uděláte v životě jasno, pochopíte příčiny svých problémů a zbavíte se svých starostí jednou provždy. Více informací získáte zde >>> Online kurz „Cesta životem“

Hidden Content

Tags

Inspirace, Motivace, Štěstí, Vztahy


You may also like