Jste obětí závislého vztahu?

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jste obětí závislého vztahu?

Závislost ve vztahu je častá. Pojďme se společně podívat, jaká jsou její specifika a jestli se to týká i vás.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA.

Závislost ve vztahu je velmi běžná

Lidé vyrůstající v dysfunkční rodině nebo v rodině s nemocným rodičem mají větší tendenci stát se v dospělosti závislými na druhém člověku. A pokud se příznaky dlouhodobě neřeší, budou se s největší pravděpodobností jen zhoršovat.

Naštěstí je i závislost ve vztahu léčitelná. Následující seznam obsahuje nejběžnější příznaky závislosti ve vztahu. Nemusí se vás týkat všechny, pokud se ale u vás projevuje většina z nich, a to dlouhodobě a velmi výrazně, pak se vás nejspíš závislost ve vztahu týká.

Nízké sebevědomí

Máte tendenci se neustále porovnávat s ostatními? Máte pocit, že nejste dost dobří? I to jsou znaky nízkého sebevědomí. Na nízkém sebevědomí je často matoucí, že se ho lidé snaží zamaskovat až přehnanou sebedůvěrou. Uvnitř jsou ale malí a pořád o sobě pochybují.

Přečtěte si také: Vybudujte velké sebevědomí pomocí techniky malých vítězství

Potřeba potěšit druhé

Je samozřejmé, že pokud vám na někom záleží, chcete, aby se cítil dobře. Problém nastává tehdy, když máte pocit, že těšit druhé je vaší povinností. Představa, že byste někoho odmítli, vás vyloženě děsí? Máte tendenci stále ustupovat a neberete ohledy na své vlastní potřeby?

Jaké jsou symptomy závislého vztahu

Špatně nastavené hranice

Hranice rozdělují věci na vaše a na věci druhých lidí. To se týká nejen těla, peněz a dalších hmotných věcí, ale také pocitů, myšlenek a vlastních potřeb. Závislost ve vztahu se projevuje tak, že se cítíte zodpovědní za to, jak se partner cítí. Pokud se cítí špatně, myslíte si, že je to vaše vina.

Přečtěte si také: Nastavte si osobní hranice a nenechte se využívat!

Přecitlivělost

Máte-li příliš slabé hranice a někdo řekne něco, s čím nesouhlasíte, své myšlení okamžitě změníte a jeho názor přijmete za svůj. Pokud máte naopak příliš silné hranice, začnete okamžitě být hádaví a útoční. Máte pocit, že vás nesouhlas ohrožuje.

Přehnaná péče o druhé

Soucit je přirozený, ale závislí lidé při pomoci často přestávají zcela myslet na sebe a své problémy. Dokonce se může stát, že pokud někdo jejich pomoc odmítne, cítí se odstrčení. Potřebují pomáhat, a tak se druhým snaží pořád podsouvat své rady a pomoc.

Kontrola

Každý člověk se cítí lépe, když má alespoň nad pár věcmi ve svém životě kontrolu. Ale lidé se závislostí ve vztahu se bez neustálého pocitu kontroly neobejdou. Potřebují, aby se všichni kolem nich chovali tak, jak chtějí oni. Mají proto tendenci druhým lidem říkat, co by měli nebo neměli.

Jak poznat závislý vztah

Nefunkční komunikace

Lidé se závislostí mají problém vyjádřit své myšlenky, pocity nebo potřeby. Bojí se, že svými názory někoho urazí. A místo, aby řekli, že se jim něco nelíbí, tváří se, že je vše v naprostém pořádku. Jejich komunikace se tak stává více a více neupřímnou a především matoucí.

Posedlost

Lidé v závislém vztahu tráví většinu svého času přemýšlením o druhých lidech. Často jsou až posedlí přemítáním nad něčím, co udělali nebo řekli někdy v minulosti. Někdy dokonce uvíznou ve vlastních představách a snech, jen aby se vyhnuli bolestivé přítomnosti.

Potřeba přijetí od ostatních

Někteří lidé se závislostí ve vztahu se cítí dobře jen tehdy, když je druzí lidé mají rádi. Bojí se, že budou odmítnuti nebo opuštěni. Právě proto často uvíznou ve vztahu, ve kterém se necítí dobře – i to je pro ně ale lepší než samota.

Popírání

Většina lidí se závislým vztahem své vlastní problémy nevidí. Snaží se pomáhat druhým a řešit jen jejich problémy. Mění vztahy nebo práci jednu za druhou, obviňují ze svých problémů všechny okolo sebe. Někteří z nich touží po neustálé pozornosti, jiní naopak nikdy nežádají o pomoc.

Problémy s intimitou

Intimita nesouvisí jen se sexem, ačkoliv většina sexuálních problémů souvisí právě s intimitou. Intimita znamená především schopnost být si s někým velmi blízký, dokázat se před ním naprosto otevřít a nebát se projevit své slabé stránky.

Bolestivé emoce

Závislost vede často ke stresu a následně bolestivým emocím. Stud a nízké sebevědomí vedou k úzkosti a strachu z toho, že vás bude někdo odsuzovat nebo že vás opustí. Někdy má člověk v závislém vztahu strach ze selhání, ze samoty, cítí velký vztek, beznaděj či zoufalství.

Přečtěte si také: Emoce – přestaňte být otroky svých pocitů

Jak se závislosti ve vztahu zbavit?

Mnoho z těchto symptomů jsou hluboce zakořeněné zvyky, které je velmi těžké identifikovat a především změnit. Pokud je to jen možné, nebuďte na to sami.

Požádejte o pomoc své blízké, čtěte publikace, které se tímto tématem zabývají, vyzkoušejte on-line kurzy nebo vyhledejte odborníka.

Pracujte i na svém sebevědomí a asertivitě. Chce to trpělivost a čas, ale obojí se vám vyplatí.

Vyzkoušejte TEST VZTAHŮ a ihned zjistíte, jak na tom s vašimi vztahy jste. Získáte i cenný bonus.


Tags

vztah, závislost ve vztahu


Přečtěte si také