Sexuální problémy u žen

min. čtení

Sexualita je směsí psychických, emočních a fyzických signálů. Mnoho věcí v životě ženy může vést k sexuálním problémům. Po nějakém čase mohou být tyto problémy tak vážné, že silně ovlivňují každodenní život – a sex se může stát něčím velmi nepříjemným a nevítaným.

Příznaky

Příznaky mohou být fyzické – bolest v poševní oblasti, nepříjemný pocit či svědění, ale také psychické – menší chuť na sex, menší požitek z něj, těžší dosažení orgasmu. Pokud máte náhlé a silné bolesti, při sexu či po něm, navštivte ihned svého doktora.

U některých jiných problémů vám může pomoci domácí léčba, jako např. lubrikanty nebo cvičení stimulující sexuální touhu. Návštěvě doktora se ale nevyhýbejte.

Upřímná komunikace s ním vám může pomoci rozhodnout, jaký způsob léčení je pro váš problém nejvhodnější. K dispozici jsou vám gynekolog, urolog, sexuální terapeut nebo psycholog.

Příčiny a rizikové faktory

Příčin může být opravdu mnoho. Při pohlavním styku proudí krev v různých oblastech pochvy, což vede k fyzickým změnám v ženském těle. Pokud nejsou tyto oblasti dostatečně stimulovány, žena nemusí cítit sexuální rozkoš. Chuť na sex, radost z něj či výkon ovlivňují také některá chronická onemocnění nebo léky.

Psychické a emoční příčiny: stres, deprese, strach, sexuální zneužívání či znásilnění v minulosti, vztahové problémy, špatný pocit z vlastního těla.

Fyzické příčiny: přirozené hormonální změny včetně těch spojených s menstruačním cyklem, užívání hormonální antikoncepce, těhotenství, srdeční problémy, cukrovka, artritida.

Rizikové faktory:  špatný psychický či emoční stav, problémy v sexuální oblasti vašeho vztahu, partner s problémem sexuální výkonnosti, vyčerpání, užívání některých léků např. antidepresiv.

Přečtěte si také: 11 varovných signálů deprese.

Prevence

Tyto kroky vám mohou pomoci vyvarovat se sexuálním problémům:

  • pečujte o své psychické a emoční zdraví
  • mluvte se svým partnerem o svých touhách a potřebách
  • poznejte své tělo a zjistěte, co je vám příjemné a co vás vzrušuje
  • užívejte lubrikant, abyste se vyvarovaly suchému poševnímu prostředí, což je nejčastější příčina bolesti při sexu
  • pamatujte, že k tomu, abyste si sex užily, nemusíte dosáhnout orgasmu – užívejte si blízkost a propojenost s vaším partnerem

Pamatujte však, že sex je aktivita, při které se nejvíc odhalujete a otvíráte svému partnerovi. Je to chvíle, kdy se Vám díky takovéto blízkosti a intimitě mohou začít otevírat vaše strachy, obavy, nízké sebevědomí i traumata a zklamání z minulosti. V takovém případě bude potřeba jít více do hloubky a prozkoumat, jaké příčiny vám způsobují, že si nedokážete sex užít a naopak může být pro vás i stresující záležitostí.

Pokud hledáte způsob, jak na sobě zapracovat, ale nevíte, jak na to a navíc se vám nechce k žádnému terapeutovi, pak vám skvěle poslouží Online kurz „Cesta životem“, který obsahuje veškeré metody a postupy, které se mi v terapeutické praxi nejvíce osvědčili a nejlépe fungují. Zbavíte se díky nim svých starostí a pochopíte příčiny svých problémů nejen v sexu.

Pracujete v klidu doma, podle vašich časových možností. Navíc v bonusové části programu najdete přímo materiály na to, jak zlepšit své partnerské a intimní vztahy. Online kurz si objednejte zde: online kurz „Cesta životem“ »

Hidden Content

Tags

Láska, Sex, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem