Vybudujte velké sebevědomí pomocí techniky malých vítězství

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Vybudujte velké sebevědomí pomocí techniky malých vítězství

Technika malá vítězství nás učí, jak zjednodušit svůj život a řešit problémy. I ty největší a nejtěžší problémy se totiž vyřeší poměrně snadno, pokud je rozdrobíme na malé dílčí problémy a řešíme je postupně. A tuto techniku lze aplikovat na cokoliv.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test sebevědomí ZDARMA. ✅⬇️

Pokrok je pro nás přirozený

Pro vaše sebevědomí není nic lepšího, než spousta malých vítězství. Tyto každodenní úspěchy vám mohou pomoci najít motivaci a sílu pokračovat v tom, co děláte. Podle antropologů je lidstvu vlastní schopnost postupovat dopředu a dělat pokroky. Máme to v genech. Technologický, sociální i kulturní pokrok je téměř nezastavitelný. Dokonce tak moc, že nová generace objevující neznámá místa ve vesmíru je už na dosah. Již brzy budou vymýceny nemoci, které jsou dnes považovány za neléčitelné.

Jak technika malých vítězství funguje?

Hlavní myšlenka je tato: bude pro vás složité dosáhnout malých vítězství, pokud neposílíte svou motivaci jich dosahovat. Musíte věřit ve své schopnosti. Jinak vás všichni ti muži a ženy, kteří jsou dostatečně sebevědomí a věří svým schopnostem, brzy předeženou.

Ve škole vám ale nikdo nevysvětlí, jak motivace vlastně funguje. Nikdo vám neřekne, co dělat v temných chvilkách, kdy máme pocit osobní prohry a cítíte se naprosto neschopní.

Svět je ale plný velkých úspěchů, které mají na svědomí lidé mající jedno společné: nikdy se nevzdali. Nikdy se nebáli, že budou pro smích a šli si za svým cílem. Nezáleželo jim na tom, co si o nich budou myslet ostatní. Věděli, že záleží pouze na tom, co si o sobě budou myslet oni sami.

Technika malých vítězství v praxi

Také s technikou malých vítězství přišli vědci, kteří si zpočátku nebyli jistí úspěchem. Zkoumali lidskou DNA a nevěděli, jestli se jejich výzkum dočká zdárného konce. Ale bylo jim to jedno a dnes jsou autory jedné z nejdůležitějších teorií ovlivňujících milióny lidí po celém světě. Podle této teorie, kterou si oba autoři vyzkoušeli na vlastní kůži, není totiž nic lepšího, než si budovat sebevědomí kousíček po kousíčku.

Každá správná odpověď a každé malé postrčení vede k úspěchu. Malé batole také nemůžete hned učit běhat, když ještě neumí ani chodit. Musíte nejdříve dokončit základy domu, než se vrhnete na střechu. Je důležité dělat jeden krok za druhým až dojdeme k cíli. Musíte vědět, kdy a co je potřeba udělat. A k tomu se musíte obrnit nutnou dávkou trpělivosti.

Malá vítězství vyřeší i velké problémy

V současném světě se může zdát, že ti, kteří nechtějí věci uspěchat, nemají šanci. Nevážíme si lidí, kteří jednají s rozmyslem a rozvahou. Na druhou stranu má ale většina z nás velké sny a touhy a stejně tak i velké problémy. Je toho na nás hrozně moc a život nám proklouzává mezi prsty. Máme pocit, že není úniku, že jsme vyzkoušeli všechno a nic nefungovalo. A právě tyto myšlenky snižují naše sebevědomí a právě kvůli nim ztrácíme motivaci a vůli být úspěšní.

Přečtěte si také: 17 tipů, jak se motivovat k dosažení cíle

Pro dosažení jakéhokoliv cíle nebo vyřešení i toho nejkomplexnějšího problému je důležité rozložit si svou cestu na několik menších etap. Velké sny jsou krásné, jejich uskutečnění ale často leží v říši snů a my o nich jen mluvíme místo toho, abychom pro ně něco dělali.

Jak si pomocí malých vítězství vybudovat sebevědomí?

Nezáleží na tom, jak velkou před sebou máte výzvu. Může se vám zdát, že před vámi leží nesplnitelný úkol. Pokud si ho ale rozložíte na několik menších, dílčích úkolů, které hravě zvládnete, postupně dojdete až k vysněnému cíli a výsledku. S psychickým zdravím to funguje podobně. Každodenní malá vítězství nám postupně pomáhají cítit se lépe a lépe. Na každý den si proto stanovte nějaký úkol, který víte, že zvládnete.

Nesnažte se vytvářet si pro sebe velké výzvy, ty vám vytváří sám život. Najděte si nějakou oblast, ve které se chcete zlepšit, a čím lepší budete, tím větší úkoly si můžete vymýšlet. Čím více vítězství, tím více sebevědomí. Investuje svůj čas a snahu do techniky malých vítězství a uvidíte, že vaše omezení brzy zmizí!


Tags

Inspirace, Sebevědomí


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem