Sebevědomí a vzhled těla

min. čtení

Představa o dokonalém těle na nás má velký vliv, zejména pak v období dospívání. Je normální mít o sobě negativní myšlenky nebo pocity, ale pouze jednou za čas. Hledání způsobů, jak vnímat vlastní tělo a jeho vzhled pozitivně, je klíčem ke zdravé představě o našem těle a také ke zdravému sebevědomí.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test sebevědomí ZDARMA. ✅⬇️

Co je to dokonalé tělo?

Naše představa dokonalého těla vychází z našich myšlenek a pocitů o tom, jak by tělo mělo vypadat. Tuto naši představu mohou ovlivňovat i druzí lidé či spíše naše domněnky o tom, že nás kvůli našemu vzhledu odsuzují.

Naše představa dokonalého těla může být špatná, založená na negativních myšlenkách a pocitech týkajících se našeho vzhledu. Dobrá, zdravá představa je ta, která vychází z pozitivních myšlenek a pocitů. Tato představa je jedním z důležitých faktorů ovlivňujících naše sebevědomí.

Co je to sebevědomí?

Sebevědomí je způsob smýšlení o sobě samém. Odráží to, jak moc se máme rádi či jak moc se sami sobě líbíme, jak dokážeme ocenit své zvláštnosti, schopnosti, znalosti a také to, čeho jsme dosáhli. Stejně jako naše představa o dokonalém těle, také naše sebevědomí je založeno na našich představách o tom, jak nás vnímají druzí lidé.

Ti s nízkým sebevědomím se necítí příliš jistě, nemyslí si, že jsou dobří nebo že dobře vypadají. Je pro ně těžké vidět se jako schopného a důležitého člověka. Lidé s dobrým sebevědomím se často cítí jistí sami sebou a mají pozitivní přístup ke své mysli i svému tělu. Dokáží rozeznat své silné stránky a svou hodnotu.

Proč je dobré sebevědomí tak důležité?

Dobré sebevědomí je velmi důležité pro každého z nás, protože nám pomáhá mít pozitivní pohled na náš život. Díky němu na sebe dokážeme být pyšní, a to nejen na svůj vnitřek, ale i vnějšek, tedy vzhled.

Dospívající s dobrým sebevědomím si život dokáží více užít, většinou mají lepší vztahy s vrstevníky a dospělými, je pro ně jednodušší vypořádávat se se zklamáními či s chybami, kterých se dopustí. Je u nich také pravděpodobnější, že věci dotáhnou do konce.

Přečtěte si také: Jak posílit svoje sebevědomí

Dobré sebevědomí vám dává sílu věřit v sebe, odvahu zkoušet nové věci, schopnost rozhodovat se dobře. Díky němu se respektujete a uvědomujete si, že každá vaše část si zaslouží péči a ochranu, což vám pomáhá udržovat se v psychické i fyzické kondici. Budování dobrého sebevědomí chce čas a není to příliš lehké, ale uvědomění, že je v našich silách si sebevědomí zvýšit, je prvním krokem.

Co mohu dělat, pokud mám malé sebevědomí?

Jestli se cítíte nesví nebo dokonce frustrovaní a nechce se vám s nikým mluvit, zkuste jít na procházku, zacvičte si, pusťte si svou oblíbenou hudbu, seriál nebo film. Prostě se věnujte těm činnostem, při kterých se cítíte dobře. Mějte však na paměti, že vyjádření pocitů často přináší úlevu, zatímco držet je v sobě vám v ničem nepomůže. Zkuste si promluvit s někým, kdo je vám opravdu blízký, a o kom víte, že vás podpoří a pomůže vám.

Může být také velmi prospěšné mluvit s lidmi s podobnými problémy a zkušenostmi. Věřte tomu, že každý z nás se někdy cítil špatně kvůli tomu, jaký je. Někdy může být ale velmi těžké, začít se cítit dobře. Pokud pro to děláte vše, ale stále jste plní frustrace, promluvte si s poradcem nebo někým s odbornými znalostmi. Jsou to právě tito lidé, kteří vám mohou dát velmi důležité rady.

Jak můžu být se svým vzhledem spokojenější?

Jednou z nejlepších možností, jak mít ze svého těla dobrý pocit, je udržovat je zdravé! Cvičení a vyvážená pestrá strava jsou klíčem k vybudování silného a zdravého těla, které vám pomůže k pozitivnímu pohledu na ně. Důležité je také věnovat úsilí a čas tomu, abychom se nehodnotili jen na základě vzhledu a už vůbec ne na základě názorů druhých lidí! Zaměřte se na své jedinečné vlastnosti.

Učte se nové věci, choďte na kurzy, najděte si nový koníček, nastavte si nějaké dosažitelné cíle a chvalte se za každý pokrok. Budování sebevědomí a spokojenosti s vlastním vzhledem vyžaduje nemalé úsilí a nemálo času. Rozhodně to však stojí za to!


Tags

Motivace, Sebevědomí, Štěstí


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem