MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi

Mindfulness neboli plné bytí v přítomnosti a přijetí emocí bez jejich odsuzování, to je něco, co lidstvo praktikuje již tisíce let. Díky svým kořenům v hinduismu a buddhismu jsou tyto praktiky často spojovány s meditací, jógou a duchovním osvícením. Na naše tělo i mysl působí velmi blahodárně a příznivě – a na děti ještě více.

​Proč je mindfulness meditace pro děti důležitá?

Mindfulness technika nám pomáhá vypořádat se s negativními myšlenkovými vzorci, snížit stresovou zátěž a zlepšit naši schopnost se soustředit. Pro děti v raném věku má několik benefitů navíc. Posiluje vývoj mozku, zlepšuje akademické dovednosti a učí je lepšímu úsudku. To vše právě díky „bytí v přítomnosti“. Přítomnost je zejména pro děti a dospívající místem, kde se mohou cítit bezpečně. V přítomnosti neexistuje smutek po minulosti, ani obavy z budoucnosti. Společným prováděním mindfulness meditace se svými dětmi si těchto blahodárných účinků můžete užívat společně.

​Jak vysvětlit mindfulness dětem

Začněte tím, že dětem vysvětlíte pojem mindfulness tak, aby jej opravdu pochopily. Dejte jim příklady, jak bytí v přítomnosti vypadá a jak naopak určitě nevypadá. Mindfulness je například o pochopení našich emocí jako je radost a vztek a jejich přijetí. Mindfulness není o tom, že se naučíme tyto emoce nemít rádi a stydět se za ně. Vysvětlete dětem nejen co je mindfulness a proč se provádí, ale také jak se provádí a co nám přináší. Díky tomu budou děti lépe schopné podělit se o své pokroky a vnímat, jak se jim s mindfulness daří.

Přečtěte si také:
7 typů meditace – vyberte si ten svůj

​Mindfulness aktivity pro děti

Mindfulness se dá praktikovat všelijakými způsoby. Tady je pár tipů na zajímavé mindfulness meditace, které jsou vhodné pro začátečníky. Je jen na vás, jestli budete provádět jednu mindfulness aktivitu za den, nebo si každý den vyzkoušíte trochu od každé.

​Hluboké dýchání

Můžete vyzkoušet dýchání do břicha (nádech a výdech se zaměřením na zvedání a klesání břicha), vědomé dýchání (představování si, jak jde dech dovnitř a zase ven z těla) nebo dýchání s počítáním (při nádechu počítáme do čtyř, držíme na čtyři doby a při výdechu počítáme do pěti). Dýchání je skvělou meditační technikou, která dětem pomůže se uklidnit.

Jednoduché meditování s dětmi

​Skenování celého těla

Pohodlně se položte a zavřete oči. Pak zaměřujte pozornost postupně na všechny části těla, pomalu a záměrně. Veďte meditaci nahlas a nahlas odříkávejte části těla, které má dítě vnímat. Začněte vrškem hlavy, postupujte k čelu a obočí, přes oči, nos tváře, rty a tak dále… U určitých částí se můžete zastavit a zatnout je, pak zase uvolnit. Tuto meditaci je nejlepší provádět před spaním. Zpomaluje totiž srdce a dech, snižuje úzkost, zvyšuje průtok krve a pomáhá rychleji usnout a lépe spát. U malých dětí může praktikování této mindfulness meditace vést k minimu probouzení během noci.

​5-4-3-2-1

Poproste děti, aby vyjmenovaly 5 věcí, které vidí, 4 věci, kterých se dotýkají, 3 věci, které slyší, 2 věci, jejichž vůni cítí a 1 věc, kterou cítí v ústech. Tato metoda je velmi jednoduchá a pomáhá nejen být v přítomnosti, ale také propojit se se svými smysly a naučit se je lépe používat a vnímat.

​Ochutnávání s plným vědomím

I tato metoda pracuje se smysly, především s chutí. Dejte dítěti nějaké jídlo a požádejte ho, aby jídlo ochutnávalo tak, jako kdyby ho jedlo úplně poprvé v životě. Ať se pokusí popsat, jak jídlo chutná, jestli je tvrdé, nebo měkké, jaký z něj má pocit. Toto cvičení vám může pomoci dostat do dítěte nějaké zdravé vitamíny, pokud použijete například kousek jablka, nebo sušené ovoce.

Přečtěte si také:
Dechové meditační cvičení na zmírnění stresu

​Nádoba klidu

Poproste dítě, aby si představilo skleněnou nádobu plnou třpytek nebo sněhové těžítko. Když nádobou či těžítkem zatřeseme, začne se to v nich hemžit malými drobnými částečkami. Stejné je to i s myšlenkami v naší hlavě. Ve chvíli, kdy bude dítě pociťovat jakýkoliv neklid, ať si představí tuto nádobu klidu a zkusí se zaměřit na jednu třpytku nebo sněhovou vločku a pomaluje sleduje, jak klesá na dno.

Naučte se meditování s dětmi

​Meditace milující dobroty

Usaďte se do pohodlné pozice a zavřete oči. Představte si někoho, koho máte rádi. Pak nahlas řekněte mantru: „Ať je šťastný, ať je zdravý, ať je v bezpečí a ať je milovaný“, případně si ji upravte podle sebe. Tato metoda učí laskavosti a je i určitou přípravou na dospělý život. Jakmile si dítě tuto meditaci osvojí, můžete totiž přistoupit k těžší variantě. V té si místo milované osoby představíte někoho, s kým nevycházíte příliš dobře. Tento způsob meditace nám pomáhá naučit se odpouštět a zároveň nás zbavuje frustrace a napětí, které s sebou přináší konflikty s druhými.

​Fyzické mindfulness

Pokud je pro vás nebo pro dítě těžké zůstat chvilku sedět v klidu, můžete si vyzkoušet meditaci při chůzi a nebo lehkou jógu. Nápadů na meditace, které se dají provádět venku, či konkrétních jógových pozic, které jsou vhodné i pro malé děti, najdete na internetu celou řadu a můžete si tak vybrat ty nejlepší pro vás i vaše děti. Procházka venku je ideální příležitostí pro vyzkoušení smyslových meditací – a je navíc také velmi zdraví prospěšná.

Přečtěte si také:
Meditace pro začátečníky – 15 praktických tipů pro pochopení mysli

​Na konci si povídejte o svých prožitcích

Přechod mezi meditací a návratem k běžnému životu, hrám na počítači, domácím úkolům a dalším aktivitám, které stojí děti energii, může být náročný. Proto po každém dokončení mindfulness meditace si s dětmi popovídejte o tom, jak se cítí, jak na ně meditace působila, co se jim na ni líbilo a co naopak ne, zda pro ně bylo něco těžké, zda se po meditaci cítí lépe než před ní, zda jim pomohla se uklidnit apod. Zeptejte se také děti, zda mají nějaké vlastní nápady, co by chtěly příště udělat nebo vyzkoušet, případně co by chtěly změnit. Tato část je velmi důležitá, protože děti se musí naučit umět říct, co se jim líbí nebo co by chtěly dělat a co naopak ne. Skrývání vlastních pocitů vede často k vytvoření zlozvyků, které se v dospělosti velmi složitě odnaučují.

Hidden Content

Tags

Děti, Meditace, mindfulness, rodiče a děti


You may also like

11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem
Chcete být šťastní ve vztahu? Nastavte si společné cíle