Meditace pro začátečníky – 15 praktických tipů pro pochopení mysli

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Meditace pro začátečníky – 15 praktických tipů pro pochopení mysli

TIP: Na konci článku vyzkoušejte TEST STRESU ZDARMA.

Jedna z věcí, kterou určitě doporučuji zařadit do svého života, je meditace. Meditace pomáhá stát se více klidnými, soustředěnějšími, méně ustaranými, více vnímavými a pozornými ke všemu ve svém životě.

Meditace pomáhají pochopit vlastní mysl. Často si lidé ani neuvědomují, co se děje v jejich hlavě a jedou na takzvaného autopilota. Při pravidelných meditacích se lidé stávají více vědomí sami sebe a pociťují mnohem více štěstí.

Neříkám, že začátky meditování jsou jednoduché. Doporučuji začít v malém a postupně se zlepšovat. Nečekejte, že to půjde ihned. Vytrvejte.

Tipy, jak začít s meditací

Tyto tipy nejsou na to, abyste se ihned stali odborníky na meditování. Pomohou vám začít a pokračovat. Nemusíte je dělat všechny najednou. Můžete jich vyzkoušet pár a poté se vrátit a vyzkoušet zase další.

1. Začněte v malém

Sedněte si na pouhé 2 minuty. Vypadá to až směšně jednoduše, ale opravdu vydržte jen 2 minuty denně po dobu jednoho týdne. Pokud to půjde dobře, další týden dobu meditace zvyšte o další 2 minuty, a to opět po celý týden. Pokud vše dobře půjde, tak tímto zvýšením o 2 minuty každý týden, budete za 2 měsíce meditovat po dobu 10 minut. A to je skvělé!

2. Meditace jako první věc každé ráno

Je snadné říci: „Budu meditovat každý den,“ ale pak na to zapomenete. Místo toho si nastavte upomínku do mobilu nebo napište na papír a dejte na viditelné místo, ať to vidíte hned po probuzení. Na nic nečekejte a začněte den svojí krátkou meditací.

Žena sedící na pláži a meditující

3. Nepřemýšlejte složitě jak na to

Prostě to udělejte. Většina lidí si dělá starosti, kde sedět, jak se posadit, jaký polštář používat, aj. To je sice hezké, ale pro začátek to není tak důležité. Začněte tím, že si sednete na židli, pohovku nebo na postel. Začnete stejně jen prvními 2 minutami, tak je to celkem jedno. Později můžete zvolit pohodlnější pozici, ve které vydržíte sedět déle.

4. Sledujte, jak se cítíte behem meditace

Pokud jste se usadili do svého meditačního sezení, jednoduše zkontrolujte, jak se cítíte. Jak se cítí vaše tělo? Jste unavení? Znepokojení a ve stresu?

5. Počítejte nádech a výdech

Nyní, když jste si zvykli, obraťte svoji pozornost na svůj dech. Sledujte svůj nádech, který prochází nosem a jde dolů do plic, výdech zpět nahoru a ven z úst. Začněte počítat nádech a výdech. Jedna při vdechu, dva při výdechu. Opakujte a počítejte až do 10.

Přečtěte si také: 5 věcí, které byste měli vědět o stresu

6. Ukotvěte svoji mysl

Vaše mysl bude bloudit. To je téměř jisté. Když zjistíte, že vaše mysl bloudí, usmějte se a jednoduše se jemně vraťte ke svému dechu. Opět počítejte jedna při nádechu, dvě při výdechu. I když budete pociťovat zklamání, že se vám nedaří udržet pozornost, nezoufejte. To je normální. Postupem času se to bude zlepšovat.

7. Nebojte se dělat chyby

Možná si budete dělat starosti, jestli vše děláte správně. I to je na začátku zcela obvyklé. Věřte tomu, že nic neděláte špatně! Neexistuje žádný ideální způsob, jak meditovat. Nejdůležitější je cítit se při tom dobře, bez ohledu na to, jak to děláte.

8. Nechte myšlenky proudit

Mnoho lidí si myslí, že při meditaci musí utnout veškeré myšlenky. To však není nutné. Navíc pro začátečníky je velmi náročné zcela propustit myšlenky. Pokud se vám podaří, dostat se do stavu bez myšlenek, tak je to skvělé, ale není to primární „cíl“ meditace.

9. Zůstaňte s tím, co vzniká

Když myšlenky nebo pocity vznikají, můžete s nimi zkusit zůstat. Často mají lidé tendenci své nepříjemné pocity a myšlenky odehnat nebo vytěsnit. Místo toho, abyste se je snažili vytlačit, je začněte sledovat. Poté si přestavte, že tyto myšlenky a pocity postupně odplouvají pryč, ven z vaší hlavy i těla.

10. Pozorujte své tělo

Další věc, kterou můžete udělat, jakmile se naučíte lépe sledovat svůj dech, je zaměřit svou pozornost na jednu část těla. Začněte u chodidel. Pozorujte je a uvědomujte si pocity v této části těla. Pomalu přesouvejte pozornost od prstů u nohou, ke kotníkům, stehnům, břichu a jděte postupně až k vrcholu vaší hlavy.

Přečtěte si také: 20 způsobů, jak eliminovat stres ve vašem životě

11. Sledujte světlo, zvuky, energii

Poté, co již máte větší praxi na soustředěním se na svůj dech, můžete zaměřit svoji pozornost na světlo kolem vás. Trénujte to po dobu nejméně jednoho týdne. Mějte oči na jednom místě a všímejte si světla v místnosti, kde se nacházíte. Další den se soustřeďte jen na zvuky. Následující den se zaměřte na energii v místnosti všude kolem vás (včetně světla a zvuků).

12. Meditujte kdekoliv

Při cestování, v kanceláři, v parku, při procházce, umývání nádobí, aj. Sedící meditace je nejlepší na start, ale ve skutečnosti můžete meditovat při jakékoliv činnosti.

mladá žena medituje uprostřed města a stresu

13. Spojte se s přáteli

I když meditace o samotě je skvělá, můžete meditovat společně se svým partnerem, dětmi či přáteli. Nebo se jen domluvit s kamarádem, že se budete vzájemně kontrolovat. Díky tomu budete moct u meditování vydržet déle.

14. Najděte si komunitu

Ještě lepší je, najít komunitu lidí, kteří pravidelně meditují a připojit se k nim. Popřípadě si najít online skupinu a sdílet s nimi vaše zkušenosti, klást otázky, získat podporu, povzbudit ostatní.

15. Po skončení se usmějte

Jakmile ukončíte vaše dvě minuty, usmějte se. Buďte rádi, že jste si právě věnovali čas poznat sami sebe a spřátelit se sebou. To jsou úžasné dvě minuty vašeho života!

Přestože má meditace úžasné východy, tak není vždy snadná. Často se lidem honí hlavou spousta myšlenek, které nelze vypnout a zklidnit se.

Jde hlavně o soustředění pozornosti na přítomný okamžik. Vypustit myšlenky na to, co bylo a obavy z toho, co bude a být jen tady a teď, maximálně přítomní.

Vyzkoušejte níže STRES test zdarma a zjistěte, jak moc vás stres ovlivňuje.


Tags

Inspirace, Meditace, Štěstí, Stres, Vztahy, Zdraví


Přečtěte si také