Jak se poučit z chyb a brát je jako cennou lekci?

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak se poučit z chyb a brát je jako cennou lekci?

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test sebevědomí ZDARMA.

Co je to vlastně chyba? A proč je důležité naučit se vnímat chyby jako něco přirozeného a dokonce i pozitivního?

Chyby nás často vnitřně ničí, snižují nám sebevědomí a cítíme se kvůli nim špatně a nedostatečně. To nás ale nikam neposune. Poučit se a jít dál ovšem není tak snadné, jak se nám může zdát.

Víte, jak mluvíte?

Slova mají velký význam a ovlivňují to, jak se cítíme my, když je vyslovujeme, i ti, kteří je slyší. Velmi důležitá jsou pak především slova, kterými mluvíme k sobě: ať už nahlas, nebo v duchu.

Naše slova mohou být pozitivní, milá, povzbuzující a příjemná, nebo jimi můžeme ublížit, ponížit, urazit či rozzlobit. Zkuste si několik dní všímat, jak mluvíte. A jak mluví lidé ve vašem okolí, vaši nejbližší. Možná si všimnete, že pronášená slova jsou spíše negativní.

A je to opravdu tak, většina z nás má tendenci mluvit „zle“ a vzbuzovat v sobě i v ostatních negativní pocity jako smutek, vztek, vinu a další. Svou vinu nesou i média, pro která má často „špatná“ zpráva větší význam než ta dobrá.

Je to začarovaný kruh: čím více zlého kolem sebe slyšíme a čím více zlého sami vypouštíme z úst, tím hůř se cítíme – a tím hůř se k sobě také chováme.

Slova jsou důležitější, než si myslíme

Síla slov je už známa delší dobu a na toto téma existuje celá řada publikací, kurzů a vzdělávacích programů. Neurolingvistické programování (NLP) je psychoterapeutická metoda, která upozorňuje na existenci osobních vnitřních map ovlivňujících to, jak mluvíme, smýšlíme a jak se podle toho chováme.

S některými vjemy si automaticky spojujeme určitá slova, která mohou mít negativní význam. A my se pak k danému vjemu podvědomě stavíme negativně, aniž bychom si to uvědomovali. Slovo „chyba“ asi v málokom vzbuzuje dobré pocity.

Chyby máme spojené s něčím špatným, nedostatečným. Jak na vás ale působí „zkušenost“ nebo „lekce“? Ty už tak negativně nepůsobí, že?

Jestliže něco, co jsme udělali, popíšeme jako „chybu“, budeme se kvůli tomu cítit zle a pravděpodobně se k tomu budeme dlouho vracet a cítit se kvůli tomu provinile i v budoucnosti.

Přečtěte si také: Jak překonat nízké sebevědomí

Budeme-li ale stejnou věc vnímat jako lekci, nebude tolik negativní a pomyšlení na ni nám nebude tolik snižovat sebevědomí.

Jak vnímat chyby jako lekci

Negativní vnímání chyb nás nutí je opakovat

Asi to známe všichni už ze školy. Špatná odpověď byla vždycky chyba. A už jako malí jsme se naučili, že chyby nejsou dobré a měli bychom se kvůli nim cítit zle. Samozřejmě, že pokud se máme něco naučit, musíme vědět, co je správná odpověď a co ne.

Problémem je přístup k „chybě“, který nás ovlivnil na dlouho dopředu. Už ve škole nás mohli naučit, že k špatné odpovědi jsme došli nesprávným postupem, ukázat nám nebo nám pomoci najít postup správný a dobrat se tak správného výsledku.

Není nutné se za „chybu“ plísnit a vyčítat si ji, to totiž nikdy k ničemu dobrému nevede. Jestliže se cítíme špatně kvůli nesprávnému výsledku, musíme být schopní neopakovat postup, který nás k němu dovedl.

Často se ale stává, že vlivem negativních emocí máme tendenci nesprávné postupy opakovat stále a stále dokola. A není překvapivé, že stále docházíme ke stejnému výsledku.

Chyba, nebo špatná zkušenost?

Tento cyklus neustálého opakování nesprávných postupů vedoucích k nesprávnému výsledku můžeme názorně vidět ve vztazích. Žena se seznámí s mužem, který je zpočátku milý a pozorný, ale po několika měsících vztahu se z něj vyklube toxický člověk, který ji citově zneužívá, manipuluje s ní a je k ní hrubý.

Žena od něj odejde a tento svůj vztah vnímá jako chybu. Cítí se špatně a hloupě, že naletěla a neprohlédla mužovu skutečnou povahu.

Cítí také potřebu dokázat sobě a svému okolí, že takovou chybu už neudělá a po hlavě se vrhne do nového vztahu s mužem, který je tomu předchozímu velmi podobný. A celý příběh se opakuje znovu.

Dívat se na nepovedený vztah jako na zkušenost nám pomáhá vnímat ho objektivněji. Snáze najdeme negativní vzorce chování a je pro nás také snadnější si přiznat, že jsme je přes závoj zamilovanosti neviděli. Přiznat si chybu je totiž někdy příliš těžké.

„Chybami“ se člověk opravdu učí

Zkuste začít vnímat „chybu“ jako zkušenost, kterou si ve svém životě několikrát prožije každý z nás. Chyba je něco, co nedopadlo tak, jak jsme si přáli.

Důsledky nesprávného rozhodnutí mohou být menší i větší a čím silnější dopad mají na náš život, tím hůř toto rozhodnutí vnímáme.

Některé „chyby“ budeme provádět nevědomě a budeme je opakovat stále dokola. Dokud se nenaučíme dívat se na ně trochu jinak. Pojmenovat je jako zkušenost nám pomůže poučit se z nich.

Vnímáme-li něco jako naši chybu, sice na to stále musíme myslet, nedokážeme si ale danou situaci zobrazit s odstupem.

Při vzpomínání na chybu nás zaplaví negativní pocity, které nám brání vnímat ji objektivně a rozumně ji posoudit. Cennou lekci a důležitou zkušenost takto ale posoudit dokážeme.

Stačí jen vnitřně danou situaci jinak pojmenovat a postupem času pocítíte, jak negativní emoce při vzpomínání ustupují a jak se vám daná situace jeví stále jasněji.

Přečtěte si také: 5 signálů, že jste ve vztahu manipulováni

Jak se poučit z chyb

Naučte se žít v přítomnosti

Kromě „jednoduchého“ přejmenování vám může pomoci také naučit se žít přítomným okamžikem. „Chyby“ jsou v naší minulosti, na které často příliš a nezdravě lpíme. Při zabývání se minulostí nejde většinou o vzpomínání na to dobré.

Lidé mají tendenci se spíše procházet situacemi, které nedopadly tak, jak měly. Zvažují svá rozhodnutí a většinu času přemýšlí, jestli náhodou neudělali „chybu“.

Žít přítomností a užívat si to, co prožíváme právě teď a tady, je jedním z postupů pozitivního myšlení, který nám pomáhá cítit se psychicky dobře, méně se stresovat a žít lépe a také zdravěji.

Přečtěte si také: Umíte za minulostí udělat tlustou čáru?

Existují různé způsoby, jak se naučit být přítomný v daném okamžiku. Jedním z nich je tzv. mindfulness meditace, s jejíž pomocí dokážeme zbystřit své smysly a zaměřit je na to, co zrovna prožíváme.

Někteří lidé lpí na minulosti více než jiní a může pro ně být těžší se tomuto zvyku naučit. Určitě se to ale vyplatí.

Nečekejte, že se změny projeví ihned

„Takže stačí neříkat chybám ,chyby´ ale ,zkušenosti´ a být více přítomný tady a teď?“ Zní to jednoduše, ve skutečnosti se ale jedná o složitý a komplikovaný proces, který vám nepřinese výsledky ze dne na den.

Měníte totiž nastavení své mysli, její naprogramování, na které jste byli zvyklí po celý život. A takové změny potřebují čas.

Pokud se chcete méně trápit výčitkami, co bylo a co by mohlo být a co jste mohli udělat jinak, obrňte se trpělivostí a začněte praktikovat výše zmíněné postupy.

Stejně jako při fitness tréninku se některým bude lépe cvičit s pomocí trenéra. Nebojte se požádat o konzultaci terapeuta či osobního kouče, kteří mají v dané oblasti bohaté zkušenosti. Výsledkem bude spokojenější a zdravější život.

Už jenom tím, že se dokážete ze svých rozhodnutí, která nedopadla podle vašich přání, poučit a příště se rozhodnout tak, abyste byli s výsledkem spokojení.

Vyzkoušejte TEST SEBEVĚDOMÍ zdarma. A ihned zjistíte, jestli se náhodou nepodceňujete zbytečně. Získáte i cenný bonus na konci testu. 


Tags

mentální zdraví, osobní rozvoj, osobní růst, poučit z chyb


Přečtěte si také