6 tipů, jak ukončit nezdravý toxický vztah a uzdravit se

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 6 tipů, jak ukončit nezdravý toxický vztah a uzdravit se

Ukončit vztah je jen málokdy snadné. A fakt, že jde o vztah toxický, ve kterém se cítíme častěji špatně než dobře, nám to vůbec neulehčuje. Opustit člověka, kterého milujete, není jednodušší jen proto, že víte, že jde o správný krok. Bolí to pořád stejně. Naučte se ukončit nezdravý vztah a začněte žít naplno!

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

1. Ujistěte se, že jste připraveni to udělat

Rozchod vám změní život, tak jako tak. Nejde o rozhodnutí, které by bylo dobré brát na lehkou váhu. Proto vše raději dobře zvažte. Jen pokud si budete opravdu jistí, že chcete z nezdravého vztahu odejít, dokážete jej nechat daleko za sebou a zbytečně se rozchodem netrápit.

Je nějaká vaše část, která chce vztah ještě zachránit? Nespěchejte a klidně počkejte, až budete plně připraveni se rozejít. Tedy až bude ten správný čas nechat svůj nezdravý vztah plavat a odpoutat se od něj.

2. Vyhněte se veškerému kontaktu

Odříznout se od milované osoby je velmi náročné, zároveň jde o jednu z nejdůležitějších součástí procesu, jak se dostat z rozchodu. Je opravdu potřeba nebýt s ex partnerem v žádném kontaktu, ani přes telefon, sociální sítě či přes společné přátelé.

Přečtěte si také: Jak odhalit manipulátora

Musíte opustit nejen nezdravý vztah, ale i své nezdravé návyky a zcela se zbavit závislosti na osobě, která vám ubližovala. Přestaňte proto trávit čas sledováním Facebooku a kontrolou, co právě dělá nebo s kým se stýká. Vždycky, když budete mít podobné nutkání, udělejte místo toho něco pro sebe.

3. Co přesně potřebujete, abyste se posunuli dál?

Existuje mnoho rad, jak ukončit nezdravý vztah a vyrovnat se s tím. Jste to ale jen a pouze vy, kdo ví, jak se dostat z rozchodu a co konkrétně vám pomůže jít dál. Je zřejmé, že s vámi po rozchodu cloumají emoce.

Snažte se jim porozumět, pochopit, proč cítíte právě to, co cítíte, a snažte se s nimi vyrovnat. Porozumět jim a nechat je jít. Nebojte se jich a připusťte je, i kdyby to měl být vztek na sebe sama za to, že jste promarnili takovou dobu s takovým… lumpem.

4. Rozlišujte, co je skutečné, a co jsou vaše domněnky

Velkou chybou ve vztazích je to, že si do nich projektujeme naše představy a sny. Sníme o společném životě, aniž bychom s partnerem vůbec řešili, zda s námi tyto představy sdílí. I to je součástí nezdravého vztahu. Vidět pravdu bolí a po rozchodu to platí dvojnásob. Obrňte se a zkuste se na svůj život s bývalým partnerem podívat opravdu střízlivýma očima, bez přikrášlení a snivých domněnek.

5. Zjistěte, co od vztahu opravdu očekáváte

Často jsou lidé ve vztazích nespokojení, protože se jim něčeho nedostává. Sami ale přitom ani neví, co by od partnera vlastně chtěli. Ovšem když nevíte, co od partnerského vztahu očekáváte, budete mít velký problém to dostat.

Přečtěte si také: 5 signálů, že jste ve vztahu manipulování

Napište si proto seznam všech věcí, které pro vás může partner udělat. Jaké by měl mít vlastnosti, co by měl chtít apod. Nakonec si představte svého ex a porovnejte ho se svým „vysněným“ partnerem. Ve všem se samozřejmě shodovat nebude, ale možná přijdete na to, že mu chybělo něco, co je pro vás opravdu zásadní, aniž byste si to doteď uvědomovali. A v příštím vztahu se na to můžete zaměřit.

6. Dostaňte se z toho ven

Právě teď máte pravděpodobně pocit, že už nikdy nebudete znovu milovat. Dostat se z tohoto pocitu ven neznamená, že se ihned musíte do někoho zamilovat. Znamená to udělat si hezký večer, pěkně se obléknout, nebát se flirtovat a hlavně – užívat si.

Jednou se možná, nejspíš, zase zamilujete. Proč si ale do té doby neužívat svobodu a všechno dobré, co s ní přichází? Poznávejte sami sebe, naučte se mít doopravdy rádi a ujasněte si, co od svého života a případného budoucího partnera či vztahu opravdu chcete.


Tags

Láska, rozchod, rozvod, vztah, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem