5 signálů, že jste ve vztahu manipulováni

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 signálů, že jste ve vztahu manipulováni

Víte, co je na manipulaci ve vztahu nejhorší? Že o ní málokdy víme. Často vůbec netušíme, že námi někdo manipuluje. Přitom manipulátor je schopný měnit naše myšlenky, jednání i touhy tak, aby lépe vyhovovaly jemu a jeho pohledu na svět. To je docela děsivé, že? Podívejte se, jaké chování vašeho partnera by pro vás mělo být velkým červeným vykřičníkem.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test asertivity ZDARMA. ✅⬇️

1. Nutí vás cítit se provinile

Pocit provinění je pro manipulátory velmi důležitý. Jakmile se jim podaří vyvolat ve vás vinu, a to i v případě, že jste neudělali vůbec nic špatného, mají vás v hrsti. Ví, že pro ně bude snadnější donutit vás udělat cokoli, co chtějí.

„Díky, večeře byla docela dobrá. Měl jsem sice chuť na úplně něco jiného, ale to nevadí. Hlavně, že tobě chutnalo, miláčku!“

„Raději bych dělala něco jiného, protože tohle je hrozná nuda, ale kvůli tobě se překonám. Chci, abys byl šťastný! I když to znamená, že já budu nešťastná…“

Cítíte to? Na povrchu je láska, pod povrchem snaha manipulátora o manipulaci s vámi a vyvolání pocitu viny.

2. Přenáší na vás své vlastní nejistoty

Manipulátoři budou často využívat své nejistoty (a že jich mají opravdu hodně), aby vás přiměli jednat tak, jak chtějí. Ve vztahu musíme vždy brát partnerovy jistoty v potaz a chovat se opatrně a tak, abychom je nijak neposílili. Ale ničí nejistoty nesmí udávat to, jak se bude vztah vyvíjet.

„Promiň, že jsem se chovala tak příšerně. Ale bála jsem se, že mě opustíš, to musíš chápat!“

„Moje bývalá mě podváděla. Mám z toho pořád hrozný strach, takže snad chápeš, proč nechci, aby ses bavila s kluky!“

Je rozdíl mezi žádostí partnera o to, abyste brali ohled na jeho pocity, a mezi tím, kdy se vás snaží zmanipulovat. Manipulování ve vztahu má za důsledek vždy pocit viny na straně manipulovaného.

Přečtete si také: Braňte se manipulacím a dejte STOP využívání

3. Snaží se vyvolat ve vás pochybnosti o vás samých

Pro manipulátory je manipulace s jejich partnery velmi snadná, protože je připravili téměř o veškeré sebevědomí. Využívají jejich nejistoty proti nim a ukazují jim, jak jsou neschopní. Přitom se je snaží přesvědčit, že jim jde především o jejich dobro – že jen chtějí, aby byli co nejlepší!

„Nechci ti radit, ale kdybys to dělala takhle, šlo by ti to určitě mnohem lépe!“

„Ty jsi tak nešikovný! Ale to nevadí, je to roztomilé a já tě i tak moc miluju, i když ti všechno padá!“

Samozřejmě, že i v milujícím vztahu se oba partneři občas pozlobí. Zejména v hádkách či emotivnějších výlevech si dokážeme říct velmi nepěkné věci. O manipulaci jde tehdy, pokud se partner takto chová často a donutí svého partnera přestat věřit vlastnímu úsudku. Věříte, že vás zná mnohem lépe, než se znáte vy sami.

4. Hází na vás vinu za své emoce a pocity

Ačkoliv se manipulátor snaží partnera přesvědčit, že je k ničemu a nic nedokáže, na druhou stranu jej neustále viní za to, jak se sám cítí. Je smutný? Pak jen proto, že jste udělali něco, kvůli čemu se tak cítí. Je naštvaný? Opět, měli byste si rychle vzpomenout, co jste zase provedli.

Manipulátor se vás snaží přesvědčit, že nemáte dost schopností řídit cokoliv ve svém životě, přesto jste naplno odpovědní za to, jak se cítí. Ale nejste! Za své pocity, reakce i chování nese odpovědnost každý sám.

Přečtete si také: Jak odhalit manipulátora

5. Pokouší se vás přesvědčit, že chcete to samé co on

Ve vztahu musí velmi často docházet ke kompromisům, to je přirozené. Máte-li však pocit, že vaše tužby a potřeby zcela ustoupily těm jeho, možná máte doma manipulátora. Zejména pro tyto případy je důležité cvičit schopnost asertivity.

Asertivita vám pomůže naučit se nenásilně prosazovat své vlastní potřeby. Naučte se říkat ne a stát si za svým. Možná je partner jen zvyklý myslet pouze na sebe a potřebuje se naučit, že vy máte ve vašem vztahu stejné slovo jako on.

Pokud však nevíte jak na to. Jak být v klidu, netrápit se, nezažívat zklamání z toho, že s vámi někdo manipuluje. Jak se zbavit všeho nepříjemného, co se vám v životě děje. Pak je třeba zpracovat si svoje vnitřní naprogramování a bloky. Díky tomu se budete moci začít radovat ze života.

Chcete vědět způsob, jak na to a zároveň se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie? Využijte jedinečné možnosti zpracovat si své starosti jednoduše v pohodlí domova. Začněte s minikurzem „Jak se zbavit starostí“ níže.


Tags

Asertivita, komunikace, Manipulace, manipulování, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem