Dechové techniky na odstranění stresu

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Dechové techniky na odstranění stresu

Zhluboka se nadechněte. A teď všechen vzduch zase vypusťte ven. Cítíte nějaký rozdíl? Náš dech a s ním spojené dechové techniky jsou velmi mocným nástrojem. Pomáhají zbavit se stresu i úzkostí. I jednoduchá dechová cvičení mohou znamenat veliký rozdíl v tom, jak se cítíme. A to jak po fyzické stránce, tak i po té psychické.

Než začnete

Než dechovou techniku na uvolnění stresu vyzkoušíte, najděte si správné místo. Můžete si lehnout do postele, usadit se v pohodlném křesle nebo zakotvit na podlaze. Důležité je, abyste se cítili dobře a nikde vás nic netlačilo nebo nebolelo. Do ničeho se nenuťte. Nesnažte se vyprázdnit si mysl za každou cenu. Myšlenky o vyprázdnění mysli vás nakonec mohou ještě více vystresovat. Zkuste si najít každý den alespoň dvakrát chvilku a ideálně pokaždé ve stejnou dobu. Mějte na sobě něco pohodlného, co vás nikde netlačí nebo neškrábe. Dechové techniky na zvládání stresu vám často zaberou sotva pár minut. Pokud máte k dispozici více času, můžete je opakovat častěji a klidně je zkoušet i po dobu 10 minut. Veškeré pozitivní vlivy se tím jen znásobí. A jaké dechové techniky můžete vyzkoušet?

Přečtěte si také:
Jak se zbavit stresu pomocí NLP a mindfulness

Hluboké dýchání

Většina lidí dýchá krátce, mělce a do hrudi. Právě tento způsob dýchání je ale spojený s úzkostmi a stresem a může nás obírat o energii. Díky technice hlubokého dýchání se naučíte dýchat po velkých doušcích a směřovat dech spíše do břicha. Nejdříve se pohodlně usaďte. Nadechněte se nosem a nechte břicho naplnit vzduchem. Opět vydechněte nosem. Položte si jednu ruku na břicho a druhou na hrudník. Při nádechu si všímejte, jak se vám zvedá břicho. A jak se při výdechu zase zmenšuje. Ruka na břichu by se měla pohybovat mnohem více než ruka uložená na hrudi. Nadechněte se a vydechněte zhluboka ještě alespoň třikrát. Dýchejte zcela do břicha, které by se mělo zvedat a klesat spolu s vaším dechem.

Dechové techniky na odstranění stresu

Soustřeďte se na dech

Zatímco zhluboka dýcháte, zavřete oči a představte si ve své mysli něco příjemného: oblíbené místo, oblíbenou osobu či zvíře, může jít i o oblíbený citát. Zkrátka něco, co když si vybavíte, vyvolá to ve vás příjemné pocity. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Pak se nadechněte a představte si, jak je nadechovaný vzduch plný klidu a míru. Zkuste tyto pocity cítit celým svým tělem. Vydechněte a představte si, jak spolu s dechem vychází z vašeho těla i všechen stres a napětí. Nyní spolu s dechem použijte i nějaké slovo či frázi. S nádechem si v hlavě můžete říkat něco jako „Nyní vdechuji pokoj a klid.“ a při výdechu zase „Teď vydechuji úzkost, strach a stres.“

Přečtěte si také:
Pečujte o sebe a budete se cítit lépe a sebevědomě

Nádech a výdech

Při této dechové technice se pokusíte sladit nádech a výdech. Cílem je, aby oba tyto procesy trvaly stejně dlouhou dobu. Po nějaké době se vám podaří jak nadechování tak vydechování prodlužovat. Pohodlně se usaďte. Nadechněte se nosem a počítejte do 5. Vydechněte nosem a opět se pokuste vydechovat po dobu 5 vteřin. Několikrát opakujte. Dobu, po kterou se nadechujete a vydechujete, postupně prodlužujte. Vždy ale tak, aby nádech i výdech trvaly stejně dlouhou dobu a tak, aby vám bylo takovéto dýchání pohodlné a příjemné.

Dechové techniky proti stresu

Uvolnění svalů

Dechové techniky pomáhají bojovat se stresem i díky tomu, že uvolňují naše svaly. Vědomé uvolňování svalů přispívá k uvolnění i duševnímu a je velmi šikovným způsobem, jak se vypořádat se stresem. Je-li to možné, lehněte si. Nejdříve se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Teď se nadechněte a zatněte svaly na nohou. Vydechněte a svaly na nohou zcela uvolněte. Nadechněte se a napněte stehenní svaly. Opět je uvolněte při výdechu. Takto postupuje po celém těle. Napínejte a uvolňujte všechny skupiny svalů včetně břišních, hrudních, svaly rukou, paží, dlaní, prstů, ramenou, krků i v obličeji.

Přečtěte si také:
7 typů meditace – vyberte si ten svůj

Lví dech

Při tomto cvičení si zkuste představit, že jste lev. Vydechněte ze sebe všechen vzduch s dokořán otevřenými ústy. Nejdříve se pohodlně usaďte. Nadechněte se nosem do břicha. Jakmile už se do vás více vzduchu nevejde, otevřete ústa co nejvíce do jde. A pak vydechněte. Můžete si pomoci i nějakým zvukem, kterým výdech doprovodíte, např. „HA.“ Krátký a úderný zvuk dodá vydechovanému vzduchu razanci. Opakujte několikrát.

Hidden Content

Tags

dechové techniky, Stres


You may also like

STRES: Stresujete se příliš? Zjistěte, jak se zbavit stresu!
Jak účinně projevit vztek a nechat ho jít!