Strach z neznáma a jak ho překonat

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Strach z neznáma a jak ho překonat

TIP: Na konci článku vyzkoušejte minikurz JAK se zbavit starostí ZDARMA.

Se strachem se potýkáme každý den. Může mít jiné příčiny a může se projevovat různě. Strach z neznáma je velmi častý a ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, patří k těm horším. Brání nám opustit svou komfortní zónu, zkoušet nové věci a nedovoluje nám se vyvíjet a poznávat svět tak, jak bychom měli.

Stále se opakující situace

Máte někdy pocit, že se váš život točí v kruhu? Že bez ohledu na to, kolikrát změníte práci, stále máte konflikty se svým šéfem a nevycházíte s kolegy? Že i když máte pocit, že váš nový objev je úplně jiný než ty předchozí, přesto vztah s ním dopadne úplně stejně?

Nechápete, jak je možné, že se stále potýkáte se situacemi, kterým se snažíte úpěnlivě vyhnout? Odpovědí je vaše reakce na danou situaci. Protože většina lidí, když se ocitne v nepříjemné situaci, utíká.

Bojí se konfrontace a udělá vše proto, aby se z dané situace dostala ven. Nesnaží se vytvořit si zdravé hranice a stát si za nimi. Nesnaží se stát si za sebou a svými potřebami, neumí za sebe bojovat a vyjednávat.

Příčinou je nejčastěji nízké sebevědomí. Ale dokud se nenaučíte dané situaci postavit a změnit svůj přístup a chování, budou se tyto situace opakovat stále dokola.

Dostáváme možnosti stát se lepšími

Lidé s nízkým sebevědomím si neumí vytvořit osobní hranice a přinutit své okolí, aby je dodržovalo. Touha uspokojovat potřeby ostatních (i za cenu obětování vlastní spokojenosti), strach, že někoho naštveme, rozesmutníme nebo zklameme, strach z odmítnutí – to vše nás nutí ustupovat a nestát si za svým.

Proto nám ale do života stále budou vstupovat lidé, kteří nás budou s naším problémem konfrontovat. Doku se nenaučíme stát si za svým, budeme stále narážet na lidi, kteří budou naše hranice překračovat.

Musíme se naučit přistupovat ke každé situaci jinak a neopakovat stejné vzorce chování – jinak můžeme jen stěží očekávat jiné výsledky.

Často je ale jednodušší se poddat, protože výsledek takového řešení už známe. Nevíme, jak by to dopadlo, kdybychom se ozvali. A strach z neznámého výsledku nás drží v zajetí. Neumožňuje nám zachovat se jinak a kvůli tomu nám nedá šanci zlepšit své sebevědomí i vztahy s druhými lidmi.

Přečtěte si také: Vybudujte velké sebevědomí pomocí techniky malých vítězství

Jak překonat strach z neznáma

Snažíme se udělat si život co nejjednodušší

A to je velmi lidské a přirozené chování. Není logické dělat si život těžší, není logické hledat náročné výzvy, není logické dát se vždycky tou náročnější cestou. Máme tendence hledat zkratky, které nám pomohou splnit nepříjemné úkoly co nejrychleji.

Zkrátka se snažíme, aby byl náš život co nejjednodušší. A na tom není vůbec nic špatného. Takové chování nám totiž šetří čas, který pak můžeme věnovat důležitějším věcem. Když ale dojde na seberozvoj, jednoduché způsoby a zkratky neexistují.

Některé věci nám pomohou krátkodobě, z dlouhodobého hlediska nás ale strach, úzkost a stres obírá o to nejdůležitější, co v životě máme. Hledáme krátkodobé uvolnění, snažíme se obrátit naši pozornost jinam, dělat, že problém neexistuje.

Vnitřně nás ale problém stále sžírá; možná na něj vědomě nemyslíme, naše podvědomí o něm ale moc dobře ví. A tato tikající bomba se jednoho dne ošklivě projeví, pokud ji budeme dlouho ignorovat.

Život je jako rozcestí

Představte si, že stojíte před dvěma cestami. Jedna vede temným lesem plným křoví a kořenů, druhá vede příjemnou alejí a skrz koruny stromů na ni dopadá slunce.

Na konci by měl být stejný cíl. Vydáte se logicky tou hezčí cestou, protože proč si zbytečně přidělávat potíže? Ale jakmile dojdete na konec, ocitnete se na stejném rozcestí jako na začátku. A kterou cestou se vydáte teď?

Pravděpodobně zkusíte znovu tu lehčí, protože třeba tentokrát povede jinam. Ale skončíte opět na začátku. Pravděpodobně si řeknete, že jste sice nedosáhli svého cíle, ale aspoň to šlo snadno. A kdo ví, třeba ta ošklivá cesta taky nevede nikam jinam.

A tak opět vykročíte na cestu vedoucí sluncem zalitou alejí. Možná vám to teď nepřijde logické, když se ale podíváte, jak řešíte různé situace ve svém životě, uvidíte tam jistou podobnost. Pokud se chováte pokaždé stejně, nemůžete čekat rozdílné výsledky.

Přestaňte hledat zkratky

Myslíme si, že to, co děláme, děláme pro naše dobro. Vyhýbáme se konfliktu, protože naštvaný šéf je horší než práce navíc; vyhýbáme se rozchodu, protože osamělost je horší než nespokojenost; vyhýbáme se střízlivosti, protože kdo by chtěl čelit kruté realitě světa.

Jenže tímto se bolesti nevyhýbáme, my ji pouze oddalujeme. A čím více ji oddalujeme, tím větší bude, až jí nakonec budeme muset čelit. Když se navíc uzavíráme před světem ve své zóně komfortu, bráníme si v růstu.

Zakrňujeme, nepoznáváme nic nového nebo nevyzkoušeného. A náš strach se tímto uzavíráním ještě více posiluje: věcí, které neznáme a kterých se proto bojíme, je totiž čím dál více.

Čím dříve budeme strachu čelit, tím rychleji se dokážeme přizpůsobit světu okolo nás. Tím rychleji budeme jistější, sebevědomější a spokojenější.

Chce to pevnou vůli a hodně času, ale sami budete překvapení, jaké úžasné věci na vás čekají za tou tmou nejistoty, až jí projdete.

Přečtěte si také: Jak strach ovlivňuje vaše tělo? 7 nejčastějších tělesných příznaků

Jak se nebát neznámého

3 jednoduché způsoby, jak překonat strach z neznáma

Zóna komfortu nese své jméno zcela oprávněně. Je to souhrn situací, ve kterých se cítíme dobře nebo nanejvýš lehce nepříjemně. Cokoliv, co je pro nás opravdu nepříjemné, leží mimo ni.

Strach z neznáma nám ji nedovoluje opustit a zkoušet tak nové věci. Přicházíme tím ale bohužel o hodně. Překonat strach z neznáma není jednoduché, ale jestli po tom opravdu toužíte, dodá vám to sílu se snažit.

Vyzkoušejte tyto tři způsoby, který je každý trochu jiný a každý vám pomůže v trochu jiné oblasti.

Hlavně myslete na to, že vytoužené změny nedosáhnete hned. Může to trvat a ze začátku vám to nemusí jít tak snadno, jak byste čekali. Nevzdávejte to a bojujte: berte to jako svůj první úkol při překonávání strachu z neznáma.

1. Odůvodnění

Proč chcete strach z neznáma překonat? Proč chcete změnit své chování? Jakmile si toto vyjasníte, bude pro vás jednodušší najít způsob, který vám bude vyhovovat a který pro vás nebude představovat takovou výzvu. Odůvodnění vaší snahy vám také pomůže najít sílu v těžších chvílích.

2. Meditace

Meditace vám pomůže se zklidnit a konkrétně mindfulness meditace vás naučí vědomě se soustředit na to, co právě prožíváte, a nenechá za vás rozhodovat autopilota. Postupem času pro vás bude jednodušší rozhodovat se o tom, jak zareagujete, a měnit nastavené vzorce svého chování.

3. Vizualizace

Zkuste si každý den na pár minut představit, jak by vypadalo vaše ideální já a váš ideální život. Dovolte pocitům štěstí, které ve vás tato ideální představa vyvolává, prostoupit celým vašim tělem. Váš ideální život není pouhý sen. Přesně takový život na vás čeká až překonáte strach z neznáma.


Tags

neznámo, strach


Přečtěte si také