Jak strach ovlivňuje vaše tělo? 7 nejčastějších tělesných příznaků

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak strach ovlivňuje vaše tělo? 7 nejčastějších tělesných příznaků

Úzkost, strach a stres jsou pocity, které si spojujeme především s psychickými důsledky. Přesto výrazně ovlivňují také naše fyzické zdraví. Není jednoduché spojit si své pocity s tím, jak se cítíme po tělesné stránce. Naučte se naslouchat svému tělu a porozumět tomu, co vám říká. Bude pak pro vás mnohem jednodušší se se strachem poprat.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Mini-kurz JAK SE ZBAVIT STAROSTÍ zdarma. ✅🔝

Jak spolu souvisí strach a tělo?

Úzkost a strach probouzí v našem těle reakci „bojuj, nebo uteč“. Tato taktika je užitečná v případě, že čelíme reálnému strachu. Náš mozek jej ale často nedokáže odlišit od úzkosti či obav.

Proto v případě, že cítíme úzkost, začne se i ona projevovat fyzicky: zrychleným dechem, tlukoucím srdcem apod. Je důležité si uvědomit, že každé tělo je jedinečné a každý z nás proto tělesně reaguje na strach jinak. Existuje ale několik příznaků, na které bychom si měli dát zvláště pozor.

Tlukoucí srdce

Když mozek obdrží stresové signály, spustí produkci adrenalinu a kortizolu v nadledvinkových žlázách. Po té, co jsou tyto hormony uvolněny do těla, vaše srdce na ně reaguje zrychlením srdečního tepu. Srdce vám začne tlouct silněji a rychleji, což může vést až k nepříjemným pocitům na hrudi.

Přečtěte si také:
3 nejčastější příčiny psychosomatických onemocnění

Krátký dech

Tělo odpovídá na stres tím, že přijímá více kyslíku, aby se do těla dostalo více okysličené krve. Je to sice paradox, ale tato reakce může naopak vést k tomu, že pocítíte nedostatek kyslíku a začnete dýchat velmi rychle. Tento stav může vést dokonce k hyperventilaci, která je nejen nepříjemná, ale může být také nebezpečná.

Vliv strachu na tělo

Chronická únava

Při produkci stresových hormonů, ke které dochází při stresu, strachu či úzkosti, je tělo neustále „v pozoru“. Čím déle je tělo nucené pracovat v tomto režimu, tím více energie na to potřebuje – a tím více se cítíte unavení. Při častém stresu je tělo doslova vyčerpané a vy se cítíte neustále unavení.

Nedostatečný a nekvalitní spánek

Stres, úzkost a strach výrazně ovlivňují také náš spánek. Můžeme mít problém usnout, v noci se často budíme a po probuzení se necítíme dostatečně vyspaní a odpočinutí. Jedním z důvodů může být jednoduše fakt, že kvůli tisícům nepříjemných myšlenek nedokážete pořádně zabrat.

Stále nad něčím přemýšlíte a nesoustředíte se na usínání. Dalším odůvodněním jsou již zmíněné hormony (adrenalin a kortizol), které udržují naše tělo čilé a v bdělém stavu.

Bolest a únava svalů

Reakce „bojuj, nebo uteč“ způsobuje napnutí svalů a neustálý stres a úzkost jim neumožňuje se dostatečně uvolnit. Je jen logické, že permanentní napnutí není pro naše svaly dobré, a může způsobovat i vážné dlouhodobé potíže.

Jak strach ovlivňuje naše tělo

Žaludeční obtíže

Žaludeční problémy jsou nejčastější obtíží, kterou se zabývá psychosomatika. Úzkost je totiž přímo spojená s naší trávicí soustavou. A tak se veškerý stres a strach promítá zrovna sem.

Čím víc napjatí a vystresovaní se cítíte, tím pravděpodobnější je, že vás postihnout bolesti v oblasti žaludku, zácpa, průjem a další nepříjemnosti spojené s trávením. Stresem si můžete dokonce způsobit velmi bolestivý zánět žaludku.

Slabá imunita

Pokud máte pocit, že jste nemocní víckrát, než jste bývali, je dost možné že se jedná o tělesný projev stresu, úzkosti či strachu. Naše tělo se musí vypořádat s reakcí „bojuj, nebo uteč“ a nedokáže se proto pořádně soustředit na jiné své funkce. Nefunguje zkrátka tak, jak má, a jedním z oslabených článků, který nejvíce trpí, je naše imunita. U lidí, kteří jsou ve stresu, je velmi běžné, že jsou náchylní k nemocem.

Přečtěte si také:
Jak naslouchat svému tělu a dát mu, co potřebuje

Proč je důležité vnímat reakce těla na strach?

Naučit se, jak se úzkost, obavy a strach projevují tělesně, vám pomůže cítit se lépe – po psychické i fyzické stránce. Snadněji pak rozeznáte, co se s vámi děje, a bude pro vás mnohem jednodušší učinit potřebné změny, abyste do svého života vnesli potřebný klid a pokoj.

Je také důležité si uvědomit, že pokud bude naše tělo výše zmíněným fyzickým projevům vystavováno často, začne se naše zdraví výrazně zhoršovat. Vnímejte proto všechny tělesné projevy svých pocitů a emocí a začněte lépe rozumět svému tělu.

Hidden Content

Tags

Psychosomatika, strach, tělo


You may also like