Pravda o NEVĚŘE: Proč lidé ve vztahu podvádí?

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Pravda o NEVĚŘE: Proč lidé ve vztahu podvádí?

Odhalení nevěry může být velmi zničující. Člověkem zmítají emoce jako vztek, smutek či ublíženost. Velmi často ale nad těmito všemi emocemi převládá jedna: zmatek, nepochopení. Snad každý se pak ptá: „Proč?“ V roce 2017 se právě tématem nevěry a jejich příčin zabývat studie publikovaná v časopise The Journal of Sex Research. Zde jsou její výsledky.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Proč k nevěře dochází?

On-line dotazník vyplnilo 495 lidí, kteří někdy podvedli svého partnera. Skupina sestávala z 259 žen, 213 mužů a 23 lidí, kteří své pohlaví nezdělili. Jednalo se většinou o heterosexuály, především o lidi okolo 20 let a zhruba 50 % bylo v době provádění průzkumu ve vztahu.

Studii se podařilo odhalit 8 základních faktorů, které měly vliv na nevěru. Samozřejmě, že jimi nelze vysvětlit všechny příčiny nevěry. Mohou vám ale pomoci lépe porozumět tomu, proč k nevěře dochází.

1. Vztek nebo pomsta

Lidé někdy podvádí jednoduše ze vzteku nebo z touhy po pomstě. Někdy máme pocit, že když nám náš partner ublížil, máme právo mu to oplatit. Chceme, aby zakusil stejnou bolest jakou on způsobil nám. Může se také jednat o vztek pramenící z frustrace, že partner nenaplňuje naše potřeby, dostatečně se o nás nezajímá a nevěnuje se nám tak, jak bychom si přáli.

Přečtěte si také:
Hádáte se s partnerem? Hádejte se správně!

2. Odmilování se

Zamilovanost je nádherný pocit, který ale bohužel netrvá věčně. První měsíce je nový vztah často plný vášně, vzrušení a silných přívalů dopaminu kdykoliv, kdy jsme s milovaným člověkem v kontaktu. Vlivem času ale tyto pocity ztrácí na intenzitě.

Někdo ztrátu těchto silných emocí vnímá tak, že se z jeho vztahu vytratila láska. Někdo touží zakusit zamilování se znovu a vrhá se proto do jiného vztahu, znova a znova. Je proto důležité umět rozlišit zamilovanost a lásku.

Proč lidé podvádí

3. Vliv okamžiku a příležitost

Příležitost je velmi častou příčinou nevěry. Neznamená to, že každý, kdo může svého partnera podvést, to udělá. Často jsou k tomu potřeba i další faktory jako je alkohol, potřeba po fyzickém kontaktu, který nám partner zrovna nemůže poskytnout, či práce nebo pobyt v prostředí, kde dochází k častému fyzickému i emočnímu propojení s druhými.

4. Problémy se závazky

Lidé, pro které je těžké se uvázat, mají často tendenci k podvádění. Závazek navíc nemusí vždy znamenat to stejné pro oba partnery. Je možné, že ač jsou spolu ve vztahu, mají každý jinou představu o podobě tohoto vztahu.

Partner, který má ze závazku strach, může přistoupit k nevěře právě jen z tohoto strachu, nikoliv ze skutečné touhy vztah ukončit. Může se ale také jednat o snahu vztah ukončit, případně dát partnerovi najevo, že vztah nevnímám tak vážně jako on.

5. Neuspokojené potřeby

Ne vždy jsou potřeby jednoho či obou partnerů ve vztahu dostatečně naplňovány. Lidé se často rozhodnou zůstat ve vztahu, který je neuspokojuje, protože doufají, že se to časem zlepší. Dlouhodobě neuspokojené potřeby mohou ale vést k frustraci či obavám, že k jejich uspokojení nikdy nedojde.

V takovém případě se partner může uchýlit k nevěře, aby své potřeby naplnil jinde. K podobným incidentům dochází často ve vztazích, kdy mají každý z partnerů jiné sexuální touhy, nebo když jeden z partnerů nemá k sexu výrazný vztah či jej dokonce odmítá. Problém může přinét také dlouhodobé odloučení. K nevěře může dojít nejen při nenaplnění sexuálních potřeb, ale také těch emočních.

Proč jsou lidé nevěrní

6. Sexuální touha

Někteří svého partnera podvedou prostě proto, že mají chuť na sex a jejich parter není poblíž. Málokdy dojde k nevěře jen z tohoto důvodu, většinou se připojí i příležitost, neukojené potřeby a další faktory. Ale člověk, který chce mít sex, může podvědomě vyhledávat příležitosti, kdy se mu ho dostane.

Někdy dokonce lidé, kteří mají se svým partnerem uspokojivý sexuální život, zatouží po více sexu s jinými lidmi. Příčinou může být vysoká úroveň sexuální touhy a nikoliv touha podvádět a ubližovat svému partnerovi.

7. Touha po pestrosti a změně

Nedostatek pestrosti se ve vztahu nejčastěji promítá právě v sexuální oblasti. Stereotyp v běžném životě nevnímáme často tak silně. Jeden z partnerů může chtít zkusit něco nového, ale pokud s tím druhý partner nesouhlasí, nastupuje frustrace. I když si oba jinak skvěle rozumí, nemusí si vždy tak dobře rozumět i v posteli.

Problémem může být i nedostatečná komunikace, strach z otevřenosti či obavy z odmítnutí. Přitažlivost může také sehrát svou roli. Někteří lidé jsou přitahováni jinými bez ohledu na to, jestli mají svého stálého partnera či ne. Pro některé není monogamie to pravé a raději by měli vztah s více lidmi.

Přečtěte si také:
10 cest, jak mít hezký vztah s partnerem

8. Nízké sebevědomí

Nevěra může být motivována také touhou zvýšit si sebevědomí. Mít sex s někým novým nám může potvrdit, že jsme stále atraktivní pro druhé.

Můžeme se cítit silní, přitažliví, úspěšní a jistí sami sebou. Tyto pocity nám mohou posílit sebevědomí, otázkou však je, na jak dlouho a zda za to neplatíme příliš vysokou cenu.

K tomuto typu nevěry dochází i tam, kde je druhý partner podporující a milující. Nízké sebevědomí nám ale může našeptávat, že lichotky či projevy lásky od partnera jsou vynucené nebo mají jiný důvod, než že nás partner miluje a touží po nás. Přijímat pozornost od někoho nového je ale jiné – a vzrušující.


Tags

Nevěra, partner podvádí


You may also like