10 cest, jak mít hezký vztah s partnerem

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 10 cest, jak mít hezký vztah s partnerem

Základními stavebními kameny každého vztahu jsou láska a soucit. Následující tipy vám ukáží, jak tyto principy uplatnit v praxi a zjednodušit si tak vztahy s druhými i sami se sebou. Vyzkoušet je můžete nejen na svého partnera, ale také na rodiče, sourozence, děti či kamarády nebo kolegy.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

1. Dělejte, co dělat potřebujete

Pokud po vás někdo chce něco, co je vám nepříjemné, řiďte se svými pocity. Naučit se říkat ne je těžké, ale nezbytné. A samozřejmě to neznamená, že se nemáte nikdy obětovat pro druhé a odmítat jakoukoliv pomoc. Důležité je ale naučit se starat o sebe a své potřeby. Udělejte si z toho zvyk.

2. Dovolte druhým chybovat

Velmi často máme tendenci o druhých pochybovat. Předpokládat, že vám partner chtěl ublížit, když šel ven se svými přáteli a vás nechal doma. Někdy někomu samozřejmě ublížíme zcela záměrně, ale to je spíše výjimečné. Snažte se v lidech vidět to nejlepší, tím je k tomu mnohdy také inspirujete.

3. V případě problému hledejte vinu nejdřív u sebe

Pokud viníte druhé za to, co sami cítíte, řešení házíte na ně. Ale základem je najít příčinu problému a převzít kontrolu nad jejím vyřešením. Až budete cítit potřebu někoho obviňovat ze svých pocitů kvůli něčemu, co udělali nebo co měli udělat, zeptejte se sami sebe, proč se cítíte tak, jak se cítíte.

Přečtěte si také: Přestaňte se ve vtazích trápit!

4. Nezapomeňte, že vaše okolí vám nastavuje zrcadlo

Často máme tendenci přisuzovat druhým vlastnosti, které máme my sami. Vidíte-li u druhého něco špatného, zamyslete se nejdříve nad tím, zda tato vlastnost nesedí spíše k vám a zda je dotyčný opravdu takový, jaký se vám zdá. Přiznat si vlastní nedostatky je těžké, ale důsledky jsou zázračné.

5. Určete si, za co vám stojí bojovat

Někteří lidé se prostě rádi hádají – možná aby vypustili trochu páry a zbavili se vnitřní negace. Řešením jakéhokoliv problému s druhým člověkem je komunikace, nemusíte se ale nutně zabývat úplně vším. Položte si otázku, do jaké míry jste schopni jeho chování pochopit a odpustit mu ho.

6. Konfrontujte jemně a se soucitem

Přirozenou reakcí na kritiku je často agresivní obrana. A takové hovory nikam nevedou. Zkuste mluvit s lidmi s otevřeným srdcem a myslí. Ukažte jim, že se snažíte vidět věci z jejich úhlu pohledu. Díky tomu se nejen budou lépe cítit, ale bude pro ně jednodušší udělat to samé pro vás.

7. Nebojte se být zranitelní

Ve vztahu se můžeme cítit zranitelní velmi často, snažíme se tomu ale vyhnout. Máme totiž pocit, že v takových situacích že ztrácíme svou moc a převahu. Jenže právě zranitelnost nám dovoluje být sami sebou – a přesně o tom je láska a láskou naplněný vztah. Dovolte si to.

8. Počítejte do 10, teprve pak konejte

Jakmile pocítíme nával nějaké silné emoce,  máme tendenci okamžitě něco udělat, dát to nějak najevo, ulevit si – a málokdy to dopadne dobře. A ve chvíli, kdy se zklidníme, často svého jednání litujeme. Naučte se ovládat své emoce a nenechte je, aby ony ovládaly vás.

9. Stanovte si hranice

Lidé mnohdy jednají nikoliv z vlastní vůle, ale protože cítí povinnost být druhému po vůli a vinu, kdykoliv takoví nejsou. Nejednají podle toho, co chtějí oni, ale neustále se snaží vyhovovat ostatním. Jenže jim to potom mlčky vyčítají. Buďte vždy upřímní – k druhým i sami k sobě. A nastavte si zdravé hranice a nenechte se využívat.

10. Užívejte si bytí s druhými víc než jejich souhlasu

Jestli neustále potřebujete něčí schválení, pak se vaše vztahy točí kolem jediného – vašeho ega. U druhých vám záleží především na tom, jak moc vás umí pochválit a potěšit. A takové vztahy nejsou příliš vyrovnané. Užívejte si, že můžete s druhými být, a méně se zabývejte tím, co vám mohou dát.


Tags

Inspirace, Láska, Manželství, Vztahy


You may also like