Podvedl mě! Jak zachránit manželství po nevěře?

Podle statistik se nevěra dotýká až 60 % manželství. Ať už jde o krátkodobou nebo dlouhodobou záležitost, nevěra je těžká rána pro každý vztah – a manželství zvláště. Někdy se může dokonce zdát, že nevěrou vše končí. Je těžké najít sílu a bojovat, ale pokud oba partneři chtějí, nic není ztraceno. Přinášíme několik tipů, jak toto těžké období zvládnout.

Nevěra není řešením problémů v manželství

Pokud zjistíte, že jste byli podvedeni, objeví se u vás s nejvyšší pravděpodobností pocity zrady a ztráty důvěry – a to je nesmírně bolestivé. Na povrch se dostanou problémy v manželství, o kterých jste doteď buď nevěděli, nebo jste je přehlíželi. Nevěra ale není odpověď na nevyřčené otázky, je to spíše útěk z reality, od opravdových problémů.

Zkuste nepodléhat emocím a dojmům

Je to těžké, ale snažte se nedělat žádná unáhlená rozhodnutí. Věnujte celé záležitosti čas a energii směřujte i k tomu, jaké důvody za nevěrou stojí. Možná budete potřebovat i odstup od sebe navzájem, dočasné odloučení není na škodu. Obklopte se ale těmi, kterým můžete důvěřovat a kteří vám v těchto chvílích mohou pomoci rozhodnout se, co dál.

Pečujte o sebe

Po nějakou dobu vás budou ovládat velmi silné emoce. Někdy pro  vás bude obtížné vůbec vstát z postele. Ale ani v těchto chvílích nesmíte zapomínat na své základní potřeby. Musíte jíst, pít, spát, hýbat se a zmírňovat veškerý stres. Zpočátku se to bude zdát nemožné, ale budete-li se soustředit na uspokojení těchto potřeb, postupně budete sami cítit, že se uzdravujete.

Upřímně si promluvte

Bude vás trápit mnoho otázek – zahoďte obavy tyto otázky položit. Mluvte o všem a dovolte si říct, co vás trápí a zároveň buďte otevření jakýmkoliv odpovědím. Důležité je, abyste v manželství opět vybudovali důvěru a naprostou upřímnost. I když to pro vás může být bolestivé, pro záchranu vašeho manželství je to nezbytné. Nemusí to být ale hned, klidně si dejte na čas, a pusťte se do toho, až budete oba dva připraveni.

Přečtěte si také: Přestaňte se ve vztazích trápit

Nezůstávejte sami

Ačkoliv si možná myslíte, že nikdo z vašeho okolí vám nemůže rozumět, neizolujte se. I ti blízcí, kteří si nevěrou neprošli, vám mohou pomoci snášet vaši bolest. Budou pro vás dobrou podporou a především vám nedovolí, abyste o sobě pochybovali nebo si připadali méněcenní.

Kamarádka a podpora po nevěře manžela

Odpusťte nevěru

Odpuštění tomu, kdo nám ublížil, je jednou z nejtěžších věcí, kterým musíme v životě čelit. Někdy se tomu bráníme, protože nám to přijde nefér. Odpuštění ale neznamená zapomnění. Odpuštění znamená přijetí toho, co se stalo, a rozhodnutí, že budete pracovat na tom, aby vás bolest opustila co nejdříve. Nesnažte se ji v sobě živit, ubližujete tím jen sami sobě.

Přijměte vinu

Ano, tahle část je také těžká. Slovo vina zní hrozně. Nenesete vinu na tom, že jste byli podvedeni – to je rozhodnutí někoho jiného. Ale k nevěře často – ačkoliv ne vždy – vedou problémy v manželství, za které mají zodpovědnost oba dva.

Přečtěte si také: 7 hlavních problémů ve vztazích a jak je řešit

Přemýšlejte, mluvte spolu a snažte se najít příčinu celé této situace. To vám pomůže zjistit, co dělat, aby se nic takového už nikdy neopakovalo. Pozor ale, abyste přijali vinu pouze v tom smyslu, že připustíte, že i některé vaše činy mohly vašeho partnera učinit v manželství nešťastným. To slouží jenom tomu, abyste zjistili, na čem můžete pracovat a co můžete změnit. Netrapte se proto, že jste nebyli „dokonalí“, jen se z dané situace poučte a jděte dál.

Pamatujte na vaše podvědomé nastavení

Při hledání příčin nevěry pamatujte i na vaše podvědomé programy, které máte v mysli a které ovlivňují váš život. Je možné, že díky některým situacím v minulosti jste si vytvořili programy v mysli, které vám mohly nevěru způsobit. Rozhodně je dobré se na nastavení mysli zaměřit a zbavit se takovýchto programů, aby se vám situace s nevěrou opět neopakovaly.

Více o programech se dozvíte v minikurzu Jak se zbavit starostí, který je ZDARMA. Najdete jej v pravém horním rohu na této stránce.

Buďte trpěliví

Na začátku se zdají všechny tyto rady nemožné. Máte pocit, že se vám rozskočí srdce bolestí a že to nemůžete přežít – natož ještě něco dělat. Nebuďte na sebe tvrdí a dejte tomu čas. Nevěra není konec světa. Pokud se vám podaří odhalit příčiny, které k ní vedly, a dokážete je postupně odstraňovat, vaše manželství může být i po této ráně opět zdravé a šťastné.

Pokud hledáte způsob, jak mít hezké vztahy a žít spokojený život, naučte se, jak se zbavit svých starostí a problémů s novým ONLINE TERAPEUTICKÝM PROGRAMEM. Online kurz si objednejte zde: Online terapeutický kurz !!!

starosti, stres, online kurz, jak se zbavit starostí

Lída Špačková
Lektorka, terapeutka a autorka Lidoll terapeutických panenek©. Při své práci pomohla stovkám lidí, aby se zbavili svých problémů a strachů a dosáhli spokojeného života. Je autorka online terapeutického kurzu a unikátních terapeutických panenek. Inspiruje lidi, jak žít radostně a svobodně, aby se zbavili svých starostí a plnily si své sny.
  • online terapeuticky program
  • Minikurz ZDARMA!
    V 7 emailech pochopíte, jak si myšlením ovlivňujete život a objevíte způsob, jak své starosti vyřešit. Zadejte email, kam vám minikurz zašleme.
  • Rubriky
  • Štítky
  • Nejnovější příspěvky
  • online terapeuticky program
  • terapeuticke panenky