Máte zdravé a láskyplné vztahy?

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Máte zdravé a láskyplné vztahy?

Každý z nás má svou vlastní představu o vztahu. Naše vztahy se různí podle toho, jací jsme my nebo naši partneři, vliv na ně má ale i mnoho dalších faktorů. Pokud má být vztah zdravý, musí ale vždy obsahovat tyto klíčové ingredience!

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Zdravá komunikace

Upřímná a otevřená komunikace je základem zdravého vztahu. Nejdříve se ujistěte, že vy i váš partner máte jasnou představu o tom, co ten druhý chce a očekává. Ideální je, pokud se tyto vaše představy příliš neliší. Pokud vám něco vadí, řekněte to. Je to vždy lepší, než negativní emoce držet v sobě a riskovat tak jejich nečekaný výbuch.

Je důležité, abyste se s partnerem vzájemně respektovali. Dejte mu najevo, že si ho vážíte a jeho názory a pocity jsou pro vás stejně důležité jako ty vaše. K tomu je také nutné naučit se dělat kompromisy. Snažte se veškeré konflikty řešit férově vůči vám oběma a objektivně.

Vzájemně se podporujte a dodávejte si odvahy. Když potřebujete pomoc, nebojte se o ni svého partnera požádat. A v neposlední řadě je pro zdravý vztah důležité respektovat své soukromí. Nemusíte se svým partnerem sdílet naprosto všechno, zdravý vztah vyžaduje prostor.

Zdravé hranice

Vytváření hranic je dobrým způsobem, jak udržet váš vztah zdravý a bezpečný. Tím, že si hranice nastavíte společně, dokážete lépe porozumět svému vztahu a také tomu, co chce váš partner. Hranice nejsou vytvářeny proto, aby vás ve vztahu „uzavřely“, není to znamení toho, že máte tajemství. Je to naopak vyjádření faktu, že se ve vztahu cítíte dobře a co chcete nebo nechcete, aby se ve vztahu dělo.

Přečtěte si také: Nastavte si osobní hranice a nenechte se využívat!

Nastavené hranice by vám neměly bránit ve vašem společenském životě, neměly by vás odrazovat od toho, vyjít si někam s přáteli. Hranice vás nesmí omezovat v provozování vašich koníčků a zálib. Měli byste vzájemně respektovat to, co máte rádi, a dát si k tomu dostatečný prostor. Nastavení hranic také neznamená nutnost sdílet se svým partnerem přístupová hesla k vašemu e-mailu, účtům na sociálních sítích apod.

Jak posílit zdravý vztah?

I zdravý vztah potřebuje jednou za čas nějakou vzpruhu. Je potřeba zejména tehdy, pokud se cítíte od svého partnera nějakým způsobem odloučeni, nebo máte pocit, že se váš vztah zasekl na místě a neposouvá se dál. Pokud to tak cítíte, najděte si nějakou zábavnou a jednoduchou aktivitu, kterou můžete společně sdílet. Choďte společně na procházky a mluvte o důvodech, proč jste vlastně spolu.

Přečtěte si také: 10 cest, jak mít hezký vztah s partnerem

Zdravý vztah můžete udržovat také tím, že si jednou za čas vyjdete na opravdové rande, zajděte si na večeři nebo do kina a užívejte si, jako by to bylo vaše poprvé.

Tyto rady mohou využít také ti, kteří jsou momentálně SINGLE bez partnera. Užívejte si čas se svými sourozenci, rodiči, kamarády nebo dětmi. I v případě, že jste nezadaní, můžou se vám tyto vzpruhy také hodit.

A nezapomeňte na to, že ten nejdůležitější vztah, který také potřebuje posilovat a o který musíte pečovat nejvíce, je vztah, který máte sami se sebou!

Co už ve vztahu není zdravé?

Vztahy, které nelze považovat za zdravé, jsou vztahy založené na nerovnosti, moci a kontrole jednoho z partnerů nad druhým. Zpočátku se některé vztahy nemusí jevit jako nezdravé a vy máte možná pocit, že o nic nejde. Ale urážky, touha vás ovládat, nekontrolovaná žárlivost, nic z toho ke zdravému vztahu jednoduše nepatří.

Zasloužíte si úctu a pro zneužívání neexistuje žádná výmluva! Jakmile máte pocit, že jste v nezdravém vztahu, hlavní prioritou je vaše bezpečí. Musíte porozumět tomu, že druhý člověk je schopný se změnit pouze tehdy, pokud to sám opravdu chce.

Nemůžete svého partnera k ničemu donutit. Soustřeďte se na své vlastní potřeby, starejte se o sebe a pokud máte pocit, že vás váš vztah táhne ke dnu, nebojte se od něj odpoutat. Požádejte o pomoc své blízké a nestyďte se obrátit na odborníky.


Tags

Inspirace, Láska, Manželství, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem