Jak první lásky a vztahy ovlivňují spánek v pozdějším věku

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak první lásky a vztahy ovlivňují spánek v pozdějším věku

Mnoho z nás vnímá vztahy z dob, kdy nám bylo kolem dvaceti, jako první pokusy získat nějaké zkušenosti, udělat pár chyb a naučit se, jak se jim příště vyhnout. Podle nových výzkumů jsou ale tato raná pouta mnohem důležitější a mohou dokonce ovlivňovat to, jak se cítíme o mnoho let později.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Co se v mládí naučíš…

Podle výzkumu zveřejněném v Personal Relationships se účastníci, kteří jsou v dlouhodobém romantickém vztahu od svých 23 let, mnohem méně stresují ve svých 32 letech a kolem věku 37 mnohem lépe spí.

Ti, kteří mají pozitivní vztahové zkušenosti, se podle výzkumu lépe vypořádávají s těžkými životními situacemi. Hůře podléhají stresu a mají méně problémů se spaním. Podle výzkumníků ale nejde jen o to, co jsme se ve svých brzkých vztazích naučili. Jde také o tyto vztahy samotné.

Pokud jste totiž ve svém dospívání prožili vztah s člověkem, kterému na vás záleželo a který tady pro vás byl, může vás to posílit dostatečně na to, abyste v pozdějších letech zvládali stresové situace o dost jednodušeji. Láska a vztahy tak člověka ovlivňují mnohem více, než se očekávalo.

Jak výzkum probíhal?

Výzkum, jehož výsledky byly před nedávnem zveřejněny, byl prováděn od roku 1975 na 112 účastnících. Všichni účastníci měli 23 let a měli partnera. Výzkumníci nejdříve zjistili, jaký vztah s partnerem mají, zda je plný důvěry a lásky, nebo je trochu víc problematický.

Postupně se s účastníky scházeli i v průběhu dalších let, zejména pak, když jim bylo 32 a 37 let. Zjišťovali, jak se jejich vztah s partnerem vyvíjel, zda jej účastníci stále hodnotí jako pozitivní či negativní. A v závěru přešli výzkumníci k testům pro zjištění kvality i kvantity spánku a to, jak je láska a vztahy ovlivňují.

Spánek je více sociální než individuální

Výzkumníci ke svému překvapení zjistili, že stres nemá vliv na to, jak dlouho spíme. Množství stresu, které člověk zažívá, ale ovlivňuje kvalitu spánku. Prokázalo se totiž, že čím lepší vztah účastníci mají, tím méně stresových situací zažívají. Přesněji řečeno, tím méně situací ve svém životě vnímají a popisují jako stresující.

To, že naše vztahy ovlivňují to, jak se cítíme, po fyzické i psychické stránce, není nic nového. Ale to, že mají naše vazby z mladších let tak výrazný vliv na náš spánek, je velmi překvapující.

Přečtěte si také: Poruchy spánku. Jak na to, abyste měli kvalitní spánek?

Ještě donedávna se vědci domnívali, že spánek je věc individuální. Neočekávalo se, že bude tak těsně spojený s našimi sociálními vazbami. A to nejen s těmi současnými, ale i s těmi, které jsme prožili až několik desítek let zpátky. Naše vztahy navíc ovlivňují také další faktory, např. to, jak jíme či jak cvičíme.

Kvalitní vztah = kvalitní spánek

Díky tomuto výzkumu a jeho výsledkům lze navíc pochopit, jak konkrétní typy vztahů konkrétně ovlivňují náš spánek. Kvalita spánku je velmi důležitá pro naše zdraví. Dobrý spánek zajišťuje dobrou náladu, zmírňuje stres, agresi a mnoho dalšího.

Je proto velmi důležité vědět, co vše má na spánek vliv. Z výzkumu jednoznačně vyplývá, že to, jaké máme vztahy ve svých 20, se promítá do našich pozdějších zkušeností a našich schopností zvládat stres. A čím lépe zvládáme stres, tím lépe spíme.

Máme-li zkušenost se vztahy plnými důvěry, zejména v době, kdy jsme byli zranitelní, stavíme se k těžkostem v životě lépe, méně se bojíme výzev a je pro nás jednodušší zvládat i ty nejnáročnější chvíle.

Vztahy, které jsme prožili, už sice nezměníme, můžeme se ale poučit a začít pracovat i na těch současných. Čím kvalitnější vztah si se svými blízkými vybudujete, tím lépe se budete cítit a tím lépe budete spát.

Hidden Content

Tags

spánek, Štěstí, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem