Poruchy spánku? Jak na to, abyste měli kvalitní spánek

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Poruchy spánku? Jak na to, abyste měli kvalitní spánek

Vyzkoušejte webinář zdarma: jak se zbavit starostí A STRESU. Klikněte na modré tlačítko "Přihlásit na vysílání".

Jak moc mohou poruchy spánku ovlivnit náš každodenní život? Tvrdí se, že průměrný člověk prospí až jednu třetinu svého života. Spánek je činnost, kterou provádíme každý den několik hodin.

Vědci a lékaři mu ale teprve začínají rozumět. Jsme stále na začátku v pochopení toho, jak moc spánek ovlivňuje naše zdraví a psychickou pohodu.

Co je to spánek a proč jej vlastně potřebujeme

Spaní je spojováno s určitými činnostmi mozkových vln a s určitými fyziologickými změnami, jako je snížení krevního tlaku nebo tělesné teploty.

Spánek je ale především proces, který umožňuje našemu tělu a mozku fungovat a být v dobrém stavu. Intuitivně víme, že spánek potřebujeme.

Pokud se v noci nedostatečně vyspíme, necítíme se druhý den dobře. To je zejména proto, že náš mozek neměl možnost pořádně se restartovat. Cítíme se unavení, pomaleji nám to myslí, máme špatnou náladu.

Poruchy spánku způsobují škody v celém těle a postupně mohou vést až k chronickým onemocněním a zdravotním problémům.

Proč je spánek důležitý pro náš mozek

Během spánku vyplavuje mozek odpadní produkty (metabolity) a doplňuje energii, kterou přes den spotřeboval (adenosintrifosfát, ATP).

Nedostatek této energie pocítíte velmi snadno: bude pro vás těžší se soustředit a pamatovat si věci, jste náladoví a podráždění, máte méně trpělivosti a chybnější úsudek.

Je pravděpodobnější, že se budete rozhodovat bez rozmyslu nebo pro vás bude těžké učinit nějaké rozhodnutí. Jste také více emotivnější než jindy

Při chronickém nedostatku hrozí nárůst proteinů spojovaných s Alzheimerovou chorobou a jinými neurologickými problémy.

Proč je spánek důležitý pro naše tělo

Podle vědců má nedostatek spánku (případně nekvalitní spaní) vliv na náš imunitní systém. Pokud nespíte dobře, zvyšuje se u vás riziko nachlazení nebo chřipky.

Můžete se také cítit více hladoví a mít tendence se přejídat. Chronický nedostatek spánku a poruchy spánku jsou často spojovány s obezitou a  cukrovkou 2. typu.

Při nedostatku spánku hrozí i problémy se srdečními chorobami a vysokým tlakem, oslabeným imunitním systémem, depresemi, úzkostmi a dalšími poruchami nálad. A také s předčasným úmrtím.

6 tipů, jak se dnes v noci pořádně vyspat

Neexistuje jeden způsob, který by pomohl všem. Je však několik malých kroků, které vám mohou pomoci, pokud se vám nedaří dodržovat doporučované množství naspaných hodin (uvádí se od 6 do 9), nebo pokud se ráno probouzíte unavení. Máte-li podezření, že jsou vaše poruchy spánku vážnější, navštivte svého lékaře nebo specialistu.

1. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu

Snažte se spát každý den stejně, a to i o víkendu. Pravidelnost v době usínání i probouzení nastaví vaše vnitřní hodiny. Právě tyto hodiny vám následně pomáhají lépe usnout, vstávat i lépe se vyspat.

Přečtěte si také: Nastartujte zdravý životní styl a zlepšete své zdraví

2. Sledujte příjem kofeinu

Povzbuzující účinek kávy je většinou žádaný, může však negativně ovlivňovat naše spaní. Hlídejte si kofein zejména odpoledne a večer. Nedoporučuje se pít kávu méně než 6 hodin před spaním.

3. Pravidelně cvičte

Bude se vám lépe spát, pokud se budete věnovat pravidelnému cvičení, alespoň 2,5 hodiny týdně. Necvičte ale těsně před usnutím, cvičením totiž vysíláte tělu signál, aby se probudilo a bylo aktivní. Jak si z cvičení vytvořit pravidelnou aktivitu se dozvíte v článku: Jak si vytvořit návyk na cvičení každý den

4. Vyhněte se modrému světlu

Modré světlo vyzařují fluorescentní a LED žárovky, ale především obrazovky našich počítačů, tabletů či mobilů. Toto světlo má na náš mozek stejný efekt jako slunce a uvádí ho do činnosti.

Pokud tedy nemůžete v noci usnout, nekontrolujte mobil, protože jeho výrazné světlo by vás naopak ještě více aktivovalo a poté byste měli ještě větší problém usnout.

5. Pokud nemůžete v noci usnout, vstaňte z postele

Nedaří-li se vám usnout déle než 20 minut, neležte v posteli, ale jděte dělat něco, co vás uspí (čtení, jemná jóga). Ležením v posteli si vaše tělo postupně vytvoří návyk, že ležet v posteli = být vzhůru.

6. Ráno vstaňte hned po prvním zazvonění budíku

Po probuzení už můžeme spát jen lehce a přerušovaně, a to našemu tělu neprospívá. Pokud jste se v noci špatně vyspali, to nejlepší, co můžete udělat, je prostě vstát a začít se připravovat na nový den.

Vyzkoušejte TEST STRESU a ihned zjistíte, jak na tom jste a jestli dokážete stresu čelit. Získáte i cenný bonus.

Pihlaste se na webinář:

JAK SE ZBAVIT STAROSTÍ A STRESU

Webinář je zdarma. Navíc získáte i extra BONUS navíc! Více o něm se dozvíte v úvodu vysílání.

Klikněte na modré tlačítko "PŘIHLÁSIT NA VYSÍLÁNÍ". Dostanete se do formuláře, kde vyberete termín, zadáte jméno a email. Na ten vám odešleme email s odkazem, přes který se dostanete k vysílání. 

Po odeslání formuláře zkontrolujte váš email - složku hromadné v Seznamu a promo akce v Gmailu. Případně i spam.


Tags

Meditace, Relaxace, spánek, Zdraví


Přečtěte si také