5 věcí, které byste měli vědět o stresu

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 věcí, které byste měli vědět o stresu

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test stresu ZDARMA.

Každý se, čas od času, cítí ve stresu.  Ale co je to vlastně stres? Jak ovlivňuje vaše zdraví? A co s tím můžete dělat?

Stres je způsob, jak váš mozek a tělo reagují na vnější okolnosti. Spousta podnětů ve vašem životě se může stát zdrojem stresu. Ať už je to práce, škola, významné životní změny, traumatické událostí nebo přemíra fyzické aktivity.

Stres má negativní vliv na vaše zdraví. Proto je důležité vědět, jak se vypořádat s menšími i většími stresovými událostmi. 

Nyní si uvedeme 5 věcí, které byste měli o stresu vědět:

1. Stres ovlivňuje každého 

Každý se čas od času cítí ve stresu. Rozdíl je v tom, že někteří lidé se vyrovnají se stresem mnohem efektivněji a rychleji než ostatní. Existují různé typy stresorů, které narušují fyzické i duševní zdraví. Stresor může být krátkodobý, nebo to může být událost, která se děje opakovaně po dlouhou dobu.

Příklady stresu zahrnují:

  • Rutinní stres související s tlakem v práci, ve škole, rodině a z dalších každodenních povinností, který může vést až k tzv. syndromu vyhoření (burn-out syndrom).
  • Stres krátkodobý související s náhlými negativními změnami, jako je ztráta zaměstnání, rozvod, nebo nemoci.
  • Posttraumatická stresová zkušenost, jako je závažná havárie, války, násilí nebo přírodní katastrofy, kde byli lidé vystaveni nebezpečí, že budou vážně zraněni nebo zabiti. U lidí, kteří prožívají posttraumatický stres, se často objevují dočasné příznaky duševní choroby, ale většina se přirozeně časem obnoví.

stres, jak se zbavit stresu, syndrom vyhoření

2. Ne každý stres je špatný

Stres může lidi motivovat k aktivitě, jako třeba studenty před zkouškou nebo uchazeče o zaměstnání před pohovorem. Stres může být dokonce v některých situacích životu prospěšný. Především jako reakce na hrozící nebezpečí, kdy se vaše tělo připravuje čelit hrozbě nebo k útěku do bezpečí.

V těchto situacích se vám zrychlí tep, dýcháte rychleji, vaše svaly jsou napjaté, váš mozek spotřebuje více kyslíku a celé vaše tělo se aktivuje k akci.

3. Dlouhodobý stres může poškodit vaše zdraví

Zdravotní problémy však mohou nastat v případě, že stresová reakce pokračuje příliš dlouho, nebo se stane chronickou. Příkladem může být, když je zdroj napětí dlouhotrvající, nebo v případě, že reakce těla nepolevila ani ve chvíli, kdy reálné nebezpečí pominulo.

Chronický stres ve vašem těle může potlačit imunitní, trávicí, klidový režim i reprodukční systémy, které mohou způsobit, že vaše tělo přestane fungovat normálně a začnou se objevovat fyzické obtíže.

Různí lidé mohou cítit stres různými způsoby. Někteří lidé mají především zažívací potíže, zatímco jiní mohou mít bolesti hlavy, nespavost, pociťovat smutek, hněv nebo podrážděnost.

Lidé jsou při chronického stresu náchylní k častějším a závažnějším virovým infekcím, jako je chřipka nebo nachlazení.

Přečtěte si také: Rychlá pomoc při akutním stresu

Větší pozornost je třeba věnovat rutinnímu dlouhodobému stresu, protože bývá častějším a trvalejším zdrojem stresu než v případech akutního nebo traumatického stresu. Tělo nedostane žádný jasný signál k návratu k normálnímu fungování.

Tlak na tělo pokračuje dále, což může přispět k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby, vysoký krevní tlak, diabetes, a jiné nemoci, jakož i psychické problémy, jako je deprese nebo úzkost.

stres, jak vzniká stres, jak se zbavit stresu, syndrom vyhoření4. Způsoby, jak stres zvládat

Stres má tendenci se postupně v průběhu času vytvářet. Praktické kroky vedoucí ke zvládání stresu mohou snížit nebo zabránit jeho působení. Níže je uvedeno několik tipů, které vám mohou pomoci vyrovnat se stresem:

  • Rozpoznejte příznaky reakcí vašeho těla na stres. Může to být nespavost, zvýšená konzumace alkoholu a jiných návykových látek, také se často naštvete, máte depresivní pocity, nedostatek energie a cítíte se vyčerpaní.
  • Promluvte si se svým lékařem o možnostech prevence nebo zdravotní léčbě stávajících nebo nových zdravotních problémů.
  • Pravidelně se hýbejte. Byť jen 30 minut chůze denně může pomoci zvýšit vaši náladu a snížit stres.
  • Zkuste relaxační aktivity. Můžete přímo začít navštěvovat kurzy zaměřené na meditace, lekce jógy, tai chi nebo jiné jemné cvičení. Často se tyto přístupy používají jako forma léčby stresu. Naplánujte si pravidelné časy pro tyto a jiné zdravé a relaxační aktivity.
  • Stanovte si cíle a priority. Rozhodněte se, co musí být hotové a co může počkat, a naučte se říkat ne novým úkolům, v případě, že by pro vás měly znamenat další přetěžování.
  • Oceňte se. Všímejte si především toho, co jste dosáhli během dne, ne to, co jste byli schopni dělat. Na konci každého dne upřímně sami sebe oceňte.
  • Zůstaňte v kontaktu s lidmi, kteří vám mohou poskytnout emoční a jinou podporu. Chcete-li snížit stres, požádejte o pomoc přátele nebo rodinu. Buďte co nejvíce s blízkými lidmi, se kterými je vám dobře a kteří vás podpoří.

5. Funkční způsob, jak celkově zlepšit kvalitu svého života

Svůj život i vaši realitu si vytváříte svým vlastním myšlením. Pokud se vám současný život nelíbí, můžete ho kdykoliv změnit k lepšímu.

Donedávna byla návštěva psychologa pro mnohé jediným způsobem, jak řešit osobní problémy a starosti. Úskalí této možnosti je, že často chodíte na sezení opakovaně a efekt se příliš nedostavuje.

Také jsem si tím vším v životě prošla, viz můj životní příběh, než jsem našla způsob, jak se účinně zbavit svých starostí a své problémy opravdu vyřešit.

Souhlasím, že je obtížné udělat v životě změnu, a proto budeme společně pracovat na tom, abyste se zbavili svých starostí a strachů a začali žít takový život, jaký skutečně chcete. Zjistěte více o tom, jak být šťastní na vaší cestě životem.


Tags

Láska, Štěstí, Stres, Terapie, Vztahy, Zdraví


Přečtěte si také