Jak obnovit vztah s někým, kdo vás zradil

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak obnovit vztah s někým, kdo vás zradil

Lidé, kteří jsou nám blízcí, nás mohou ranit. Někdy i ti, kteří by nás měli spíše ochraňovat. Je to hořké a těžké, ale je to přirozená součást našeho života. Naštěstí se z každé takové zkušenosti můžeme nejen zotavit, ale rovněž poučit. Podívejte se, jak z podobné situace učinit životní lekci.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Odpouštění je těžké, ale důležité

Vypořádat se s tím, že nám někdo blízký ublížil, je velmi obtížné. Vztah se tím naruší, vytratí se důvěra a její obnovení se může zdát až nemožné. Možná se také ptáte, proč vůbec odpouštět? Proč se snažit obnovit vztah a důvěru s někým, kdo vás zranil? Odpověď je jednoduchá: neodpouštíte kvůli druhému, ale kvůli sobě.

Držet v negativní emoce ovlivňuje především vás a vaši pohodu. Odpuštění vám může pomoci cítit se lépe, svobodněji a klidněji a může se pozitivně odrazit v mnoha aspektech vašeho života.

1. Snažte se vidět dotyčného takového, jaký skutečně je

Často do lidí kolem sebe projektujeme naše představy o nich. Zvláště do těch, se kterými máme nějaké emočně vypjaté zkušenosti. Vidíme člověka jen takového, jakého ho chceme vidět. A pokud nám ublížil, všechno to, co dělá a říká, vnímáme negativně – ačkoliv to ve skutečnosti žádné negativní rysy nemá. Zkuste se na dotyčnou osobu dívat úplně jinýma očima. Jako kdybyste ho viděli poprvé v životě, nic o něm nevěděli a poznávali ho úplně od začátku.

2. Dejte si pozor na svá očekávání

Od člověka, který nám ublížil, často očekáváme další zradu. V jeho chování vidíme určitý vzorec a hrajeme si na jasnovidce, který jednoduše ví, jak se dotyčný zachová. Přece tak jako vždycky. To ale nemusí být pravda. Proto zkuste svá očekávání trochu snížit. Nebuďte na druhého tak nároční. Nebude vás asi příjemně překvapovat pokaždé, jednou za čas ale možná ano. A i těch pár příjemných překvapení za to stojí. Navíc vyšlete pozitivní signál, že jste nad ním nezlomili hůl.

Přečtěte si také: Máte zdravé a láskyplné vztahy?

3. Zkuste se na svět dívat z jiné perspektivy

I ti, kteří mají pocit, že jsou velmi citliví a empatičtí, mají problém vcítit se do někoho, kdo jim ublížil. Zkuste to. Představte si sebe v situaci toho druhého. Zamyslete se nad tím, proč se zachoval právě takhle? Jaká měl dotyčný očekávání, jaká zklamání si prožil, čím vším si ve svém životě prošel. Nenajdete v něčem z toho odpověď na otázku, proč vám ublížil a zradil vaši důvěru? Bylo jeho jasným záměrem vám ublížit, nebo mu šlo o něco jiného?

4. Cvičte přijetí ve všech oblastech svého života

Přijímat věci takové, jaké jsou, je velmi užitečná schopnost. Přijmout to, co se nám děje, i to špatné, a nijak to nehodnotit, se nemusí zprvu jevit jako přirozená reakce. Ale tato schopnost se dá trénovat. Začněte od maličkostí jako je dopravní zácpa či neslušné chování někoho v obchodě. Prostě to přijměte, nehodnoťte to a nijak na to nereagujte. Brzy se naučíte přijímat i sami sebe a nakonec také všechny kolem vás. Pro obnovení důvěry a vztahu je tato schopnost velmi důležitá.

5. Vnímejte vztahy jako něco proměnlivého

Lidé do našich životů vstupují a zase odcházejí. Mění se, mění se také jejich vztahy mezi sebou také k nám. To, jaký někdo je, se může změnit. Z někoho, kdo nás jednou zranil, se může stát podporující partner. A někdy opustit milovaného člověka, který nám velmi ublížil, je to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat.

Vztahy nejsou nic předem daného, jsou naopak velmi proměnlivé. A hybatelem jsme my. Je jen na vás, jestli se s někým rozloučíte, nebo se rozhodnete na vztahu s ním pracovat a pokusíte se obnovit důvěru mezi vámi.


Tags

Emoce, Láska, Manželství, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem