Jak komunikovat s někým, kdo je vždy útočný

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak komunikovat s někým, kdo je vždy útočný

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test asertivity ZDARMA.

Jak komunikovat s někým vám blízkým, když se vám snaží ublížit nebo překročí jistou hranici? Snažíte se o tom s ním promluvit, ale jakmile vyjádříte své pocity, začnou se chovat útočně.

Začnou vás ignorovat, nebo se bránit a útočně vám vysvětlovat, proč nemáte pravdu. Tento způsob komunikace není neobvyklý a je velmi těžké se mu přizpůsobit a reagovat na něj adekvátně. Jak na to?

Proč jsou lidé útoční?

Je velmi důležité si uvědomit, že útočný způsob komunikace je u mnoha lidí zcela nezáměrný. Jedná se totiž o jejich obranný mechanismus, který je chrání před ublížením. Lidé se snaží vyvarovat pocitům viny a pochybnostem o sobě samých, a tak reagují útočně.

Necítí se dobře v situacích, ve kterých nemají pravdu nebo ve kterých udělali něco „špatně“. Neumějí přijímat zodpovědnost za své činy, protože mají pocit, že každá chyba znamená, že selhali. Lidé s útočnou komunikací často nemají vysoké sebevědomí a myslí si o sobě, že nejsou dost dobří.

Reakce nebo chování druhých neovlivníte

Můžete ale zvýšit šanci na to, že nám budou naslouchat, pokud s nimi budete mluvit konstruktivně. Jedna malá změna ve vašem chování či komunikaci může způsobit obrovskou změnu v chování či reakcích druhého člověka.

Vyzkoušejte následující triky, které vám pomohou bránit se útočné komunikaci a začít s útočnými lidmi komunikovat smysluplně.

Vyvarujte se obviňování

Zkuste své výtky neadresovat přímo dotyčnému člověku jako
„Ty mě zase neposloucháš!“ nebo „Je ti jedno, jak se cítím!“. Také se vyhněte
slovům „vždycky“ nebo „nikdy“. Ta mohou být brána velmi kriticky a staví člověka
na druhé straně do obranné pozice.

Začněte pozitivně

Než vyjádříte své pochybnosti, řekněte druhému člověku, čeho si na něm ceníte nebo co pro vás znamená. Řekněte mu, jak si vážíte všech dobrých věcí, které pro vás kdy udělal.

Pokud mají lidé pocit, že jejich snaha není dostatečně oceňována, cítí se poraženě a začnou být útoční.

Pokud nejste například spokojení s tím, jak váš partner provedl nějakou domácí práci, oceňte nejdříve jeho snahu a navrhněte, jak by to mohl podle vás dělat lépe.

Přečtete si také: Braňte se manipulacím a dejte STOP využívání

Převezměte část zodpovědnosti

Zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda chování, které vás zranilo, mělo opravdu za cíl vás zranit. Příklad: vyprávíte něco důležitého partnerovi, který sleduje fotbalový zápas v televizi.

Vy vidíte, že vás neposlouchá a cítíte se proto dotčeně. Máte v tu chvíli pocit, že vás ignoruje naschvál, aby vám ublížil.

Není to ale ve skutečnosti tak, že se na tenhle zápas celý měsíc těšil a je pro něj opravdu důležitý? A že si ve skutečnosti vůbec neuvědomuje, jak vám svým chováním ubližuje?

Zaměřte se na své pocity

Vyjádření vlastních pocitů je dobrý začátek při útočné komunikaci. Začněte tedy tím, že sdělíte, jaké pocity ve vás vyvolalo chování dotyčného. Nebo jak jste se cítili, když říkal to, co říkal. Máte pocit, že se nezajímá o vaše potřeby nebo že pro něj nejste dost důležití? Řekněte to.

Pokládejte smysluplné otázky

Ptejte se také na pocity dotyčného člověka, který komunikuje útočně. Možná odhalíte, že se uvnitř něj nachází malé dítě, které má pocit, že za nic nestojí, a každá kritika ho proto obzvlášť bolí.

Pokud někdo začne komunikovat útočně, na rovinu se ho zeptejte, proč to dělá. Ublížilo mu něco z toho, co jste mu řekli? Cítí se kvůli něčemu z toho špatně?

Neztraťte nervy

Samozřejmě, že pokud s někým začnete rozebírat něco, co je pro vás opravdu důležité, a dotyčný vás neposlouchá nebo vám naopak vysvětluje, proč nemáte pravdu, je těžké nerozčílit se.

Svou vlastní agresivitou ale jen přilijete olej do ohně. Zastavte se na chvíli a několikrát se zhluboka nadechněte. Pokud vám ani to nepomůže, řekněte, že potřebujete oddechový čas a odložte debatu na dobu, až budete klidní.

Pokud však nevíte jak na to. Jak být v klidu, netrápit se, nezažívat bolest a zklamání z toho, že na vás někdo neustále útočí. A chcete vědět, jak se zbavit všeho nepříjemného, co se vám v životě děje.

Pak je třeba zpracovat si svoje vnitřní naprogramování a bloky. Díky tomu se budete moci začít radovat ze života.

Chcete vědět způsob, jak na to a zároveň se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie?

Vyzkoušejte TEST ASERTIVITY a ihned zjistíte, jak na tom jste. Jestli se umíte účinně bránit a obhájit si své potřeby. Získáte i cenný bonus.


Tags

Asertivita, Vztahy


Přečtěte si také