Jak budovat intimitu ve vašem vztahu

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak budovat intimitu ve vašem vztahu

Intimita znamená blízkost. Intimita ve vztahu se musí budovat a postupně se vyvíjí, čím více nám na druhém záleží a čím raději s ním trávíme svůj čas. Intimita může zahrnovat jak fyzickou, tak emoční blízkost, velmi často se jedná o obojí. Jak na intimitě ve svých vztazích pracovat? Jak si s druhými vytvořit pevné vazby?

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Intimita a sex nejsou to samé

Intimita je slovo, které se běžně používá v kontextu romantického vztahu a sexu. Intimní vztah pro nás často znamená to samé jako sexuální. Intimita ale není to samé co sex. Je možné mít s někým sex bez intimity a stejně tak intimita ve vztahu může existovat bez sexu. Intimita neboli blízkost by měla být součástí nejen našeho partnerského vztahu, ale také vztahu s našimi blízkými rodinnými příslušníky či přáteli. Když řekneme, že plánujeme jen takové intimní setkání, myslíme tím, že se sejdeme jen s malým počtem lidí, nikoliv, že plánujeme sexuální orgie. Intimně strávený čas nemusí zahrnovat žádné sexuální praktiky. Pod pojmem intimita si každý z nás může představit něco jiného. To, jak ji vnímáme, je ovlivněno našimi zájmy, komunikačními schopnostmi či způsobem, jakým se seznamujeme a sbližujeme s druhými lidmi.

Přečtěte si také:
Láska a vztah – 9 tipů na hlubší spojení s partnerem

Existují různé druhy intimity

Intimita se dá rozdělit do několika skupin. Právě toto rozdělení vám může pomoci lépe pochopit, co přesně intimita znamená pro vás.

Emocionální

Díky emocionální intimitě jsme schopní se svými blízkými sdílet velmi osobní věci, které bychom cizím lidem nikdy neřekli. Emocionální intimita je o důvěře a pocitu bezpečí. Nejsme díky ní ostražití a můžeme dát průchod svým pravým citům a být sami sebou.

Jak na intimitu ve vztahu

Intelektuální

Intimita intelektuální zahrnuje výměnu nápadů a myšlenek a pochopení, jak funguje mysl toho druhého. Je jádrem intelektuálních debat a diskuzí, ve kterých se ze spolužáků či kolegů v práci stávají naši přátelé.

Fyzická

Fyzická intimita souvisí s fyzickými projevy jako je objímání, líbání, držení za ruce či sex. Právě zde je ale hezky vidět, že intimita ve vztahu se sexem nijak souviset nemusí. Ve vřelém objetí s nejlepším přítelem o nic sexuálního nejde, přesto se jedná o projev fyzické intimity.

Zkušenostní

Tento typ intimity se vytváří během společných chvil s druhými lidmi, v nichž sdílíme své zájmy a zkušenosti. Zkušenostní intimitu prožíváme při sbližování s druhými lidmi skrze naše koníčky a záliby, zároveň k ní může docházet i při sdílení pracovních zkušeností.

Duchovní

Stejně jako intimita, také duchovno má mnoho významů a každý tento pojem chápeme jinak. Duchovní intimita se vytváří ve vztazích s lidmi, s kterými sdílíme svůj pohled na duchovní svět, svou víru a své přesvědčení.

7 důležitých faktorů každé intimity ve vztahu

Jak vybudovat intimitu ve vašich vztazích? Intimita se skládá z několika klíčových faktorů a právě práce na nich vám zaručí pevné a blízké vazby s druhými lidmi.

Důvěra

Opravdová intimita ve vztahu znamená, že jsme s druhou osobou ochotni sdílet i svá nejtemnější tajemství. Bez důvěry nejsme schopni podělit se o své nejtrapnější zážitky, strachy či své sny.

Přijetí

To, že máme s někým intimní vztah, poznáme právě podle přijetí. Máte-li pocit, že s druhou osobou můžete být sami sebou, aniž by vás odsoudila nebo se vám smála, pak je váš vztah intimní.

Jak budovat intimitu ve vztahu?

Upřímnost

Intimita nemůže být bez upřímnosti a upřímnost zase bez intimity. Dokážete se před druhým člověkem otevřít, protože je váš vztah intimní – a právě otevřeností se tato intimita prohlubuje.

Bezpečí

Zcela se někomu otevřít nás staví do velmi zranitelné pozice. Intimita ve vztahu ale zaručuje, že i v těchto chvílích se cítíme zcela v bezpečí a jsme si jistí, že náš partner naši zranitelnost nevyužije.

Soucit

Pocit, že na vás někomu záleží a vy sami se staráte o něj, to je jeden z projevů intimity ve vztahu. Také odpuštění a porozumění souvisí se soucitem i s intimitou. Soucit je naší přirozeností.

Přečtěte si také:
9 tipů na vybudování láskyplného vztahu

Oddanost

To, že vám na někom záleží je věc jedna, ale dokázat to, je něco jiného. Způsobů, jak svou oddanost druhému projevit, je mnoho. Může jít o objetí, popřání hezkého dne či pomoc při stěhování.

Komunikace

Komunikace je často uváděná jako jedna z nejdůležitějších částí zdravého vztahu. To proto, že právě při naslouchání druhým lidem a chápání jejich pocitů, vzniká hluboké pouto a silná intimita.


Tags

intimita, intimita ve vztahu, partnerský vztah, vztah


You may also like