Jak být produktivní a zvládat denní úkoly

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak být produktivní a zvládat denní úkoly

TIP: Na konci článku vyzkoušejte TEST STRESU ZDARMA.

Jak být produktivní, když úkoly se hromadí jeden za druhým a vy nevíte, co dřív? A protože nevíte, čím začít, neděláte nic. A nebo děláte všechno najednou, ale nic pořádně. A úkoly se hromadí dál a dál a vaše produktivita klesá a nálada se zhoršuje…

Na následujících řádcích vám prozradím pár triků, pomocí kterých vnesete do svého života řád a hlavně klid. Tím zvýšíte také svou produktivitu, úkoly vám půjdou snadněji od ruky a v důsledku budete mít více volného času.

Řád, rutina, organizace

Pokud máte pocit, že je váš život jeden velký chaos, ve kterém se začínáte ztrácet a nemáte už ani sílu cokoliv dělat, může vám pomoci jednoduchá věc – organizace. A ano, je to tak jednoduché, jak to zní.

Díky organizaci svého času budete vědět, kdy se jakým úkolem zabývat. Bude pro vás jednodušší zaměřit svou pozornost právě na daný úkol a nebudete se tak snadno rozptylovat.

Vy budete pánem svého času a jen vy budete konečně určovat, co, kdy a jak budete dělat. A tím se vaše produktivita rapidně zvedne.

Pracovní a osobní úkoly

Udělejte si dva seznamy všech věcí, které chcete nebo potřebujete udělat – v práci a doma. Napište úplně všechno, co musíte udělat, abyste dobře pracovali a aby dobře fungovala vaše domácnost.

Začněte od těch běžných věcí jako jsou vaše pracovní povinnosti (telefonáty, emaily, schůzky, pracovní úkoly) nebo domácí práce (úklid, vaření, nakupování, pochůzky, účty).

A k těmto základním úkolům přidejte úkoly, které vám pomohou cítit se v práci i doma lépe: úklid nebo zkrášlení pracovního prostoru, zlepšení vtahů s kolegy nebo s nadřízenými, cvičení a zdravé stravování, věnování se koníčkům, sex a intimita, větší zájem o politiku nebo společenské dění. Vše, co vás napadne.

Třídění úkolů

Teď, když máte všechny úkoly vypsané, na první pohled uvidíte, jak by se daly některé úkoly spojit a udělat ve stejnou dobu. Např. máte-li naplánovaný nákup a zároveň návštěvu banky nebo pošty nebo jiné pochůzky, tyto úkoly můžete udělat v jeden den.

Potřebujete-li vyřídit nějaké telefonáty nebo emaily, vyřiďte vše najednou. Věnujte jeden celý den úklidu nebo kontrole účtů a provedení plateb.

Denní a týdenní rozvrh

Nejdříve z vašich úkolů vyberte ty, které musíte dělat každý den, a pak si vytvořte denní rozvrh. Nemusíte mít zorganizovanou každou minutu svého dne, ale udělejte si obecný přehled toho, kdy co uděláte.

Naplánujte si např. ranní rutinu pro domácí i pracovní úkoly, kam zařadíte věci, které musíte nebo je pro vás lepší dělat hned ráno. A stejně tak si naplánujte rutinu na konec dne, v práci i doma.

Přečtěte si také: TOP 17 tipů, jak se motivovat ke splnění cílů

Biorytmus a produktivita

Naše produktivita je různá v různých částech dne. Pokud víte, že jste produktivnější až k večeru, neplánujte si cvičení hned na ráno. A nakonec pracovní doby si zase raději neplánujte náročnější úkoly, pokud víte, že po obědě už se nedokážete tolik soustředit.

Do týdenního seznamu zařaďte věci, které je nutné udělat několikrát do týdne (praní nebo větší úklid, cvičení, vyřízení pochůzek apod.).

A snažte se nemít toho na jeden den moc. Pokud víte, že máte náročnější období v práci, neplánujte si, že se budete učit novému jazyku. Zpočátku se věnujte těm důležitým a nezbytným věcem, poté, až bude vaše produktivita větší, můžete přidávat další.

Přečtěte si také: 20 způsobů, jak eliminovat stres ve vašem životě

Vydržte alespoň měsíc

Buďte pozorní vůči tomu, co vám vyhovuje, a své rozvrhy upravujte podle svých potřeb. Pokud se vám podaří dodržovat je alespoň měsíc, stane se z nich zvyk. To znamená, že dané úkoly budete dělat automaticky, aniž byste nad nimi museli příliš přemýšlet.

Po měsíci bude plnění vašich rozvrhů vyžadovat méně soustředění a energie a budete mít dostatek produktivity na nové úkoly a výzvy.

Chtějte ještě víc

Cítíte, že pouhé naplánování úkolů vám nepomůže a toužíte celkově zlepšit svůj život. Zbavit se všeho nepříjemného, co se vám v životě děje. Pak je třeba zpracovat si svoje vnitřní naprogramování a bloky. Díky tomu se budete cítit dobře a budete se moci opět radovat ze života.

Chcete vědět způsob, jak na to a zároveň se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie?

Využijte jedinečné možnosti a udělejte si TEST STRESU zdarma. Na konci získáte i bonus, který vám pomůže s tím se stresu zbavit.


Tags

Inspirace, Motivace, Produktivita


Přečtěte si také