Co je to polyamorie a jak v polygamním vztahu fungovat

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Co je to polyamorie a jak v polygamním vztahu fungovat

Setkali jste se někdy s pojmem polyamorie? O monogamii jste ale jistě už slyšeli, tedy o vztahu dvou lidí. Polyamorie je vztah více než jen s jedním partnerem, ovšem s plným vědomím a také za souhlasu všech zúčastněných. Nejde o nic nového a pokud vás polyamorie také zaujala, v článku se o ní dozvíte více.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Co přesně polyamorie znamená?

Polyamorie je schopnost praktikovat či praktikování intimních vztahů s více než jednou osobou. Znamená to, že lidé hledají více partnerů, se kterými by mohli sdílet romantické i sexuální spojení. Každý polyamorní vztah je jiný, ale zdravý vztah se skládá z několika klíčových faktorů.

I lidé v polyamorním vztahu si musí důvěřovat a musí si být věrní. Stejně jako v monogamním vztahu jde i v tom polygamním zejména o komunikaci a otevřenost. S jistou nadsázkou se dá říct, že právě v polyamorním vztahu jsou všichni partneři mnohem více otevřenější a sdílnější ohledně svých citů a pocitů.

Polyamorní vztah nemůže existovat bez souhlasu všech partnerů. Být polyamorní neznamená dělat si, co chci, kdy chci a s kým chci. Partneři se vzájemně respektují a berou ohledy na své pocity.

Přečtete si také:
Nemám vztah!! Jak být SINGLE a cítit se šťastně?

Jak poznat, že je polyamorie to pravé pro vás?

Už tedy víte, jak polyamorní vztahy fungují. Jak ale zjistit, jestli by vám takový typ vztahu vyhovoval? Na začátek si zkuste odpovědět na tyto otázky:

  • Jak zvládáte žárlivost? Jak se cítíte, když si představíte svého partnera s někým jiným? I lidé v polyamorním vztahu dokáží žárlit, ale pokud nedokážete o své žárlivosti otevřeně mluvit, může pro vás být polyamorie problém.
  • Líbí se vám pestrý sexuální život? I monogamní lidé dokáží svůj sexuální život okořenit, ale někteří přesto mohou toužit po ještě větší pestrosti a různorodosti. Pokud se vám líbí představa více typů sexu s více typy lidí, zkuste o polyamorii uvažovat.
  • Užíváte si hluboké emocionální propojení s více než jedním člověkem? Někdy je těžké vyrovnat se s emoční intimitou i jen jediného člověka. Jestli ale máte kapacitu a zájem o hlubší citové propojení s více lidmi najednou, mohla by vás polyamorie skutečně naplňovat.
  • Proč se o polyamorii v první řadě zajímáte? Polyamorie není jednoduchým řešením složitých vztahových problémů. Není to jen jiný způsob nevěry. Vy i vaši partneři musíte být neustále ochotní prozkoumávat své vztahy a možnosti jejich rozšíření.
Jak fungovat v polygamním vztahu

Jak navrhnout polyamorii svému partnerovi?

Jestliže jste nyní v monogamním vztahu, pak je diskuze s vaším současným partnerem jedním ze zásadních kroků jak odhalit, zda by vám bylo v polyamorním vztahu lépe. Buďte ke svému partnerovi upřímní. Je sice hezké, že mu nechcete ublížit, ale skrývání vašich potřeb není dobré ani pro vás, ani pro vašeho partnera.

Vysvětlete svému partnerovi, že váš postoj není o tom, že by on udělal něco špatně. Je to o vás a o tom, co potřebujete. Pokuste se mu nastínit výhody, které by měl polyamorní vztah i pro něj. Nemusíte ale nic uspěchat. Jestli vy nebo váš partner potřebujete čas, dopřejte si ho.

Zajímejte se o polyamorii víc a zkuste si o ní něco nastudovat. Začít nový typ vztahu je běh na dlouhou trať. I to, jak moc jste ochotní pro polyamorní vztah bojovat, vám ale ukáže, jak vážně to s ním myslíte.

Základní pravidla pro polyamorní vztah

Vy i váš partner jste se rozhodli, že dáte polyamornímu vztahu šanci. Nejdříve si ale domluvte jasná pravidla, co od něj oba dva očekáváte. Co to pro vás znamená a jak se budete chovat. Tyto nápady vám mohou pomoci:

Vytvořte si seznam kladů a záporů

Nastavte si jasná pravidla, která budou vyhovovat oběma. Řekněte si, jaké chování je pro vás zcela nepřípustné, jaké je přípustné a co byste za určitých okolností možná dokázali tolerovat.

Vnímejte změny a mluvte o nich

Jen proto, že jste se rozhodli změnit svůj vztah na polyamorní, nemusí to znamenat, že se věci nemohou změnit. Pokud se vy i váš partner po nějaké době necítíte dobře, řekněte to.

Přečtete si také:
7 hlavních problémů ve vztazích a jak je řešit

Jaký typ vztahů chcete mít?

Jak byste vnímali, kdyby se váš současný partner zamiloval do někoho jiného? Zvládli byste, kdyby nejen vás označoval za svého partnera a kdyby i někomu dalšímu říkal: „Miluji tě!“?

Sdílení detailů s partnery

Jak moc toho chcete s partnerem sdílet? Co všechno chcete vědět o jejich dalších vztazích? Zajímají vás detaily, chcete vědět, že měl váš partner sex s někým jiným, nebo vás to nezajímá vůbec?

Jak často se budete vídat?

Kolik času chcete trávit s jinými lidmi? Nastavte si jasná pravidla a případně si předem naplánujte dny, které budete trávit se současným partnerem a které budou vyhrazené těm novým.

Co je to polyamorie

Řeknete o svém polyamorním vztahu ostatním?

Jak moc sdílní chcete být o svých partnerech? Vadilo by vám, kdyby váš partner představil svou novou známost své rodině či přátelům nebo se s ní pochlubil na sociálních sítích?

Něžnosti a intimity

Líbání a objímání je pro nás často tím nejintimnějším, co můžeme ve vztahu nabídnout. Jak se stavíte k takovým věcem u svého partnera? Může se svým novým protějškem držet veřejně za ruku?

Sdílení prostoru se svými partnery

Chcete mít prostor jen pro sebe a svého partnera, nebo vám nevadí sdílet jej i s jeho novou známostí? Jak zvládnete situaci, kdy si před vámi budou vyznávat lásku či sdílet něžnosti?

Sex

Nastavte si se svým partnerem také jasná pravidla ohledně sexu. Nezapomeňte na to, že polyamorní vztah není o souložení bez ochrany s kdekým. Vše si proto ujasněte předem a dodržujte to.

Jak s polygamií začít?

Ne všichni se k polygamii dostanou od monogamie. Pokud jste momentálně svobodní, může být těžké narazit na partnera, který je také polyamorní.

Podívejte se po internetu a sociálních sítích a zkuste se připojit k nějaké polyamorní skupině, kterých najdete jistě hned několik. Vyzkoušejte seznamovací aplikaci a přidejte si do profilu informaci o polyamorii.

Jakmile se s někým seznámíte, kdo neví, o jaký typ vztahu máte zájem, neotálejte se sdílením. Raději buďte upřímní hned od první chvíle, abyste se vyhnuli nepříjemnému zklamání a bolesti jak pro vás, tak pro nového partnera.


Tags

polyamorie, polygamní


You may also like