9 způsobů, jak si udržet hranice s problémovými členy rodiny

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 9 způsobů, jak si udržet hranice s problémovými členy rodiny

TIP: Na konci článku vyzkoušejte TEST VZTaHů ZDARMA.

Někdy je pro nás nejtěžší nastavit si hranice s lidmi, se kterými máme nejbližší vztahy. I ve funkční a relativně šťastné rodině se může najít někdo, kdo neustále hranici překračuje nebo kdo se k vám chová tak, jak si nepřejete. Naučte se s těmito problémovými členy rodiny vycházet a vytvořte si osobní hranice, jaké potřebujete.

1. I na vašich potřebách záleží

Často se nastavení hranic vyhýbáme z obavy, že zraníme city někoho druhého. A to i přesto, že druhá osoba na nás takové ohledy rozhodně nebere.

Musíte si ale uvědomit, že na vašich potřebách také záleží a vaše city jsou stejně důležité jako city někoho jiného. Pokud ve vás někdo z rodiny vyvolává špatné pocity, jedná se o druh manipulace.

V takovém případě je zvláště důležité nastavit si zdravé hranice a vnímat své vlastní potřeby stejně ne-li více než potřeby ostatních.

Přečtěte si také: Udržujte zdravé hranice uvědomováním si svých potřeb

2. Obklopte se lidmi, kteří si vás cení

Máte v rodině někoho, s kým je vám dobře a o kom víte, že vás respektuje a cení si vás. Obklopte se takovými lidmi a požádejte je o pomoc s těmi, kteří si vás tolik necení.

Jestli v rodině nikoho takového nemáte, nebojte se obrátit se na partnera či přátele. Vašim nejbližším na vás záleží a nedovolí, aby někdo útočil na vaše osobní hranice a ubližoval vám. Pomohou vám nastavit hranice takové, jaké potřebujete.

3. Buďte neústupní, ale laskaví

Nastavení hranic nemusí hned znamenat přetrhat všechny vazby nebo prosazovat jen své zájmy. Naopak, při udržování osobní hranice s problémovými členy rodiny je mnohem efektivnější postupovat laskavě a vstřícně.

Zlost a útočnost jen vzbudí v opačné straně stejně negativní emoce a k ničemu zdárnému to nepovede. Laskavost ale může do diskuze vnést klid, ve kterém se problémy řeší mnohem jednodušeji.

Jak si udržet hranice s problémovými členy rodiny

4. Mějte realistická očekávání

Není například příliš realistické očekávat, že se k vám problematický člen rodiny začne z ničeho nic chovat lépe. Nemůžete předpokládat, že lidem některé věci dojdou samy.

Nastavení zdravých hranic rozhodně neznamená aktivně vyhledávat společnost toho druhého. Zhodnoťte, kolik času dokážete v jeho přítomnosti strávit, případně za jakých okolností se s ním dokážete scházet.

5. Neváhejte odejít

Často zapomínáme, že když se k nám někdo chová zle, máme právo se sebrat a odejít. Nemusíme poslouchat neustálou kritiku a jedovaté řeči.

Zvláště, pokud je problematický člen rodiny expert ve vyvolávání viny a pocitů nedostatečnosti. Není vaší povinností dopřát jeho řečem sluchu.

Zdravé hranice znamenají i právo odejít, kdykoliv je pro vás situace nepříjemná. Nemusíte nikomu nic vysvětlovat ani se za nic omlouvat.

Přečtěte si také: Jak komunikovat s někým, kdo je vždy útočný

6. Jen vy rozhodujete, co uděláte

Nikdo vás nemůže donutit, abyste něco udělali nebo se nějak cítili. Jen vy velíte svému nitru a jen vy ovlivňujete to, jaké jsou vaše osobní hranice.

Představte si situaci, kdy si z vás strýc utahuje kvůli vašemu zaměstnání. Ohradíte se a strýc reaguje další poznámkou o tom, že jste nikdy neuměli pochopit vtip.

Teď máte dvě možnosti. Buď to necháte být, nebo řeknete, že jestli se svým chováním nepřestane, odejdete. Tím dáte jasně najevo, co je v pořádku a co už překračuje vaše hranice.

Zároveň to problematickému členu rodiny vyšle signál, že jeho činy mají odpovídající reakci.

Jak vyjít s problémovými členy rodiny

7. Buďte přímí

Pasivní agresivita či jemné narážky jsou tím nejhorším, co můžete při nastavování osobních hranic udělat. Je to dáno i tím, že jsme každý trochu jiný, každý chápeme svět kolem jinak, máme jiné zkušenosti i způsoby vyjadřování.

Ne každý pochopí, co mu naznačujete. Problematickým členům rodiny to navíc může být jedno. Je proto nejlepší na rovinu říct, co vám vadí. To je jediný způsob, jak si nastavit osobní hranice pevně a jasně.

8. Pečujte o sebe

Jakmile začnete svému tělu i mysli věnovat dostatečnou péči, podvědomě tím vyšlete signál, že vám na sobě záleží. A ve chvíli, kdy vám na sobě hodně záleží, nedovolíte druhým, aby překračovali vaše osobní hranice.

Nenecháte si tak snadno ubližovat a bude pro vás mnohem jednodušší se ozvat. Myslet vždycky jen na sebe není zdravé, stejně tak je ale nezdravé upozaďovat své potřeby a dávat vždy přednost druhým.

Přečtěte si také: Sebeláska – 6 způsobu, jak se do sebe opět zamilovat

9. Naučte se být asertivní

Mnoho problematických lidí je problematických i proto, že se jim nikdo nechce postavit. Ať už máte problém s jakýmkoliv členem rodiny, nejjednodušší je říct, co potřebujete a co už překračuje vaše osobní hranice. Stůjte za sebou a uvidíte, že problematický člen rodiny to začne akceptovat.

Vyzkoušejte TEST TOXICKÝCH VZTAHŮ a ihned zjistíte, jak na tom ve vašich vztazích jste. Získáte i cenný bonus.


Tags

Láska, šťastný ve vztahu, vztah, Vztahy


Přečtěte si také