Udržujte zdravé hranice uvědomováním si svých potřeb

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Udržujte zdravé hranice uvědomováním si svých potřeb

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test asertivity ZDARMA.

Zdravé hranice jsou čárou mezi tím, kde končí Já a začíná Ty. Definují naše vztahy k druhým a pomáhají nám ujasnit si, kde jsou limity při komunikaci s jinými lidmi.

Osobní zdravé hranice jsou způsob, pomocí kterého učíme ostatní, kým jsme a jak se k nám mají chovat. Naše hranice nám pomáhají říct: „Tohle jsem já.“

Proč jsou zdravé hranice důležité?

Zdravé osobní hranice nás chrání. Jsou založené na našich myšlenkách, pocitech, rozhodnutích, volbách, potřebách, touhách, na naší intuici a na tom, čemu věříme. Jsou jasné a pevné, ale někdy také flexibilní.

Nastavit zdravé hranice nám umožňuje spojit se sami se sebou, svými emocemi a potřebami. Umožňuje nám to cítit se v bezpečí, uvolněně a dokázat se o sebe postarat.

Příliš uvolněné hranice vedou k emočnímu vyprahnutí

Pokud jsou naše osobní hranice příliš povolené, můžeme být snadno ovlivnitelní emocemi a potřebami druhých lidí. Může pro nás být těžké oddělit od nich své vlastní emoce a potřeby a identifikovat, co vlastně cítíme a chceme.

Lidé s uvolněnými osobními hranicemi mají tendence být přecitlivělí vůči názorům a kritice od ostatních. Takoví jedinci mají tendenci příliš zasahovat do života lidí kolem sebe, mají tendence jim neustále radit a kritizovat.

Sami ale často zůstávají v nezdravých vztazích, příliš pracují nebo se až příliš horlivě věnují jiným činnostem a úzkostlivě se snaží vyhýbat samotě.

Pokud máte uvolněné osobní hranice, můžete mít pocit, že jste naprosto zodpovědní za všechno a všechny.

Přečtěte si také: 5 tipů, jak zvýšit svoji asertivitu

Udržte si zdravé hranice

Příliš pevné hranice vedou k samotě

Některým lidem nedělá přílišná blízkost dobře, uvádí je do rozpaků a cítí kvůli ní úzkost. Mají pocit, že je intimita s druhým člověkem připraví o nezávislost, což je děsí.

Lidé s příliš pevnými osobními hranicemi se snaží vyhnout jakémukoliv propojení s druhými také proto, že jejich vnitřní kritik jim sblížení nedovolí. Mají problém dávat najevo emoce, zejména soucit a účast.

Mohou cítit vnitřní prázdnotu. Příliš pevné hranice vedou často k chronickému pocitu osamění.

Takoví lidé se odtahují od ostatních, protože jsou zranitelní a bojí se bolesti, kterou jim druzí lidé mohou způsobit. Ztrátu či odmítnutí snáší velice špatně, a tak se jim raději předem úzkostlivě vyhýbají.

Přečtěte si také: 6 věcí, díky kterým se budete cítit šťastní

Jak poznat, že vaše hranice potřebují vylepšit?

Lidé, kteří nemají zdravě nastavené hranice, mají často problém říkat ne. Cítí se zodpovědní za emoce druhých. Neustále řeší, co si o nich myslí druzí lidé, a aby se nikomu neznelíbili, jsou ochotní změnit i své názory a myšlenky.

Pořád se snaží druhé potěšit, zároveň se ale vyhýbají přílišné intimnosti ve vztazích. Neradi o něčem rozhodují, v některých případech jsou dokonce neschopní se rozhodnout. Myslí si, že jejich štěstí závisí na druhých lidech.

Záleží jim více na potřebách ostatních než na těch vlastních. A mají také pocit, že názory druhých mají oproti těm jejich větší váhu. Neumí si říct o něco, co chtějí či dokonce potřebují, často kvůli tomu cítí úzkost a obavy.

Lidé s nezdravými hranicemi mají často problém ujasnit si, co vlastně sami chtějí. Nechávají se ovlivnit náladami a emocemi lidí okolo sebe. A na kritiku reagují vždy velmi přecitlivěle a přehnaně.

Jak si udržet zdravé hranice

Jak si nastavit zdravé hranice?

Jestliže jste právě odhalili, že máte příliš uvolněné nebo naopak pevné hranice, nebuďte na sebe tvrdí. Přijměte, že jste momentálně tam, kde jste.

Začněte pomalými krůčky, vyberte si z následujících tipů jeden, který vám nejvíce vyhovuje, a zkoušejte to.

Pozorujte, jak se cítíte. Nezapomeňte, že to zpočátku může být nepříjemné, ale nevzdávejte to. Učíte se něco nového, a to vyžaduje energii, čas a trpělivost.

Neustále si připomínejte, že děláte maximum, co dokážete, a že se nemusíte cítit provinile kvůli svým potřebám.

    • Poznejte sami sebe: Uvědomte si své myšlenky, pocity a potřeby, propojte se svým já. Budete-li znát své potřeby, snadněji rozpoznáte, že vaše hranice někdo překračuje.

    • Buďte flexibilní: Zdravé hranice neznamenají, že musíte na všechno říkat ne. Jsme lidské bytosti, které neustále rostou, učí se a vyvíjejí. Hodnoťte každou situaci zvlášť.

    • Neodsuzujte: Nesnažte se druhé za každou cenu opravit. Přijměte to, co cítí, říkají a dělají a nekritizujte to. Nehodnoťte ani sebe, prostě vše přijímejte jako fakt.

    • Cvičte otevřenost: Naučte se naslouchat druhým a zkuste si nebrat vše tak osobně. Zajímejte se o to, jak vaše chování na druhé lidi působí a jaký na ně má vliv.

    • Neuvažujte černobíle: Máte problém říct ne? Řekněte místo toho: „Nech mě si to promyslet, ozvu se ti.“ Dejte si na čas a hledejte alternativy, nemusí to vždy být buď a nebo.

    • Vnímejte, jak na vás věci působí: Věnujte se více činnostem, které vás naplňují, a všemu, co vás naopak vyčerpává, se snažte vyhnout, nebo to alespoň omezit. To platí i o lidech.

    • Ujasněte si své hodnoty a touhy: Zkuste se zamyslet, co doopravdy chcete. Co potřebujete, abyste se cítili šťastní? Co vám v životě schází a na čem vám nejvíce záleží?

Vyzkoušejte TEST ASERTIVITY a ihned zjistíte, jak na tom s vaší sebe-důvěrou jste. Získáte i cenný bonus.


Tags

Asertivita, osobní hranice, zdravé hranice


Přečtěte si také