5 neřestí, které jsou pro vás ve skutečnosti dobré

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 neřestí, které jsou pro vás ve skutečnosti dobré

Vyzkoušejte jak se zbavit starostí - webinář ZDARMA.

Už jste se setkali s pojmem guilty pleasure? Tento výraz byl poprvé použit v The New York Times v roce 1860. Objevil se zde v souvislosti s veřejnými domy, dnes má ale zcela jiný význam. Toto „provinilé potěšení“ označuje neřest, která nám dělá dobře, i když pro nás dobrá není. Je tomu ale skutečně tak?

Proč kvůli neřestem cítíme vinu?

Kde se vzala ta potřeba označovat některé typy potěšení jako „špatné“? Proč některá vnímáme pozitivně, ale kvůli jiným se cítíme provinile? Zdrojů této potřeby může být mnoho, s největší pravděpodobností ale půjde o důsledek jistých kulturních i náboženských tradic či přesněji řečeno ideálů.

Neřesti byly označovány jako špatné, protože lidi odváděly od práce, ve které naši předci trávili mnohem více času než my nyní. Nebylo vhodné zabývat se radostmi života, protože pozornost a energie lidí byla potřeba jinde. A my si bohužel tuto „tradici“ neseme do dnes.

Na neřesti, na radost a spokojenost máme právo jen poté, co odvedeme svou práci. Jen pokud splníme své povinnosti, můžeme se věnovat i příjemnějším věcem. A tento princip je předáván po generace.

Příčiny, ale i řešení najdeme v dětství

Vzpomeňte si na své dětství, jak jste vnímali odměny, přestávky ve škole, chvíle odpočinku, kdy jste se mohli věnovat věcem, které vám přinášely čistou radost. Taky jste měli ten pocit, že si je nejdříve musíte „zasloužit“?

Zároveň si ale právě děti nejvíce uvědomují, jak jsou tyto radosti potřebné. Jako malí moc dobře víme, že se nemůžeme jen trápit, že život se nemůže skládat jen z povinností a nepříjemností. Bez radosti by to totiž žádný život nebyl.

Takový způsob žití by nás pomalu ale jistě ubíjel. Radost, potěšení zkrátka potřebujeme. Potřebujeme se cítit dobře, spokojeně a klidně. A přesně k tomu potěšení slouží.

Vina, kterou kvůli němu někdy cítíme, je pouhý sociální konstrukt, který nás nutí, abychom se vzdali některých věcí v našem životě, pracovali tvrději a byli ochotni přijmout špatné zacházení. Je to ale manipulace, které bychom měli co nejdříve přestat věřit.

Proč je dobré dělat si v práci přestávky

Samozřejmě, že píle a tvrdá práce je důležitá. Nemůžeme se věnovat pouze potěšení. V životě potřebujeme rovnováhu – to znamená, že k němu patří povinnosti i nepříjemnosti, ale také potěšení a radost musí být jeho pevnou součástí.

V roce 2018 proběhla studie, které se účastnilo 66 studentek vysoké školy. Ty dostaly několik úkolů, které musely vyřešit. Jedna skupina si mohla dopřávat pravidelné krátké přestávky, kdežto skupina druhá byla nucena pracovat v jednom kuse.

Obě skupiny byly průběžně podrobovány celotělovému skenování, aby se zjistilo, jak jejich tělo reaguje na dané podmínky. A výsledek nás nejspíše nepřekvapí. Přestávky vedly ke zvýšení síly a ke snížení únavy.

Je důležité odpočívat a je také důležité střídat povinnost s něčím příjemnějším. Jestliže máte moc práce, rozdělte si ji do několika časových úseků a dělejte si pravidelné přestávky, během kterých se věnujte něčemu, co vám dělá dobře.

Přečtěte si také: Proč se v práci tolik dřeme? Jak pracovat méně a efektivně

Jaké neřesti nám prospívají

Typy neřestí, které nám opravdu prospívají

Možná si říkáte, že některé neřesti ale nejde vnímat jako dobré. Níže vám představíme několik nejčastějších „neřestí“, kvůli kterým se lidé cítí provinile, a vysvětlíme vám, jak konkrétně prospívají vašemu tělu i mysli.

1. Dopřejte si oblíbený pamlsek

Dát si něco dobrého na zub nás v daný moment uspokojí a může nám to pomoci najít vytoužený klid po náročném dni. Máte své oblíbené jídlo, které vám zvedne náladu?

Zapomeňte na vinu! Není nic špatného dopřát si něco jen pro tu radost, kterou vám to poskytne. Pokud to nikomu jinému neubližuje a pokud to na vás nemá z dlouhodobého hlediska špatný vliv, pusťte se do toho.

Máte-li od lékaře nařízenou speciální dietu či byste se měli vyhýbat určitým potravinám, tato doporučení určitě dodržujte. Ale jestliže dělá vaše neřest vašemu tělu dobře, dopřejte si ji a nenechte výčitky, aby vám zkazily tu krásnou a klidnou chvilku s ní.

2. Zajděte si s někým na kafe či skleničku

Komunikace s druhými je velmi důležitým nástrojem pro naši duševní pohodu. Trávení času s blízkými lidmi nám pomáhá zahnat samotu, zlepšuje naše kognitivní funkce a paměť a některé studie dokonce naznačují, že přispívá k delšímu životu.

Jestliže si to můžete dovolit, nezdráhejte si vyrazit s přáteli na pár drinků, i když by to mělo být uprostřed týdne.

Je samozřejmě důležité uvědomit si, že všechny naše činy mají důsledky, a pokud víte, že budete muset následující den brzy vstávat, neprotahujte akci až do ranních hodin. Budete-li se ale socializovat s mírou, výčitky stranou – investujete do svého mentálního zdraví.

3. Brečte

Pořádný pláč někdy potřebuje každý z nás. Je zvláštní, že se kvůli němu často cítíme špatně. Opět za to může výchova, kdy mnohým dětem bylo vyčítáno, že pláčou: „Už jsi přece velký kluk/velká holka, tak nebreč.“

Na pláči ale není vůbec nic špatného, naopak – přináší nám úlevu od těžkostí a negativních emocí. Díky pláči se nám je daří vyplavit ven z duše a těla a po pořádném breku dokážeme opět volněji dýchat. Když to na vás přijde, a nacházíte se v prostředí, ve kterém se cítíte dostatečně bezpečně a uvolněně, plačte, co to jen jde.

Přečtěte si také: Jak naslouchat svému tělu a dát mu, co potřebuje

Prospěšné neřesti

4. Sledujte oblíbený seriál

Už se vám někdy stalo, že jste před obrazovkou proseděli několik dlouhých hodin, po kterých vás bolelo celé tělo, pálily oči a cítili jste se otupělí? Takový způsob trávení volného času nám z dlouhodobého hlediska rozhodně neprospívá.

Někdy se nám také stane, že se do nového seriálu tak ponoříme, že zapomeneme, že na nás čekají důležité povinnosti. Sledování seriálů či filmů, poslouchání podcastů a podobně také patří k jedněm z nejčastějších prokrastinačních aktivit.

Máme tolik práce, že nevíme, co dřív, a tak si raději pustíme seriál. Jen jeden nebo dva díly. Nebo tři. A nebo rovnou celou sérii… A z potěšení se postupně stává opravdová neřest, kterou i my sami vnímáme negativně.

Naučte se s touto aktivitou vědomě pracovat. Řekněte si, že se podíváte opravdu jen na jednu epizodu a poté se budete stejně dlouhou dobu věnovat práci. Nebo třeba čtení. Postupně si vytvoříte návyk a z vaší neřesti uděláte něco, co vám bude opravdu prospívat.

5. Jděte se projít

Čerstvý vzduch dokáže divy! I když na vás čeká plná schránka s nepřečtenými maily, zajděte se projít ven. Jen na minutu či dvě. Mnoho lidí v dnešní době tráví celý den uvnitř, ať už v kanceláři či doma. Po nějaké době, kdy se takto chováme pravidelně, se nám ven dokonce ani nechce.

Jenže pobyt na čerstvém vzduchu nás dokáže neskutečně nakopnout. Sluneční světlo a vzduch venku stejně jako příroda nám pomáhají snížit únavu, dobít energii a zlepšují také koncentraci a vnímání. Pár minut venku stačí, aby se snížila úroveň stresu i krevní tlak.

Několika minutová procházka vám navíc pomůže rozhýbat ztuhlé končetiny, rozproudí krev v těle a pomůže také posílit svaly, které celodenním sezením jenom zakrňují.

Vytvořte si zdravé hranice

Vytvoření zdravých hranic okolo neřestí, které vám dělají dobře, je stejné jako vytvoření zdravých hranic s lidmi ve vašem okolí nebo s povinnostmi. A je to stejně důležité, protože tyto zdravé hranice podporují vaše potřeby.

Najděte si rozumnou míru a rovnováhu mezi příjemným a tím méně příjemným ve vašem životě. Zkuste si osvojit neřesti, které jsou už z principu opravdu zdravé a dobré, jako je procházka, čtení apod. Ne vždy na ně budete mít chuť a rozhodně se do nich nenuťte.

Jen se postupně snažte přijít na to, jak z nich udělat součást vašeho každodenního života. A nezapomeňte na to, že takovou součástí musí být i ty „hříšnější“ neřesti, které moc zdravé ani dobré nejsou – jen to s nimi nesmíme přehánět.

Neřesti nám ale pomáhají cítit se lépe a tvoří tak neodmyslitelnou součást péče o sebe sama.

Získáte extra BONUS navíc! Více o něm se dozvíte v úvodu vysílání.

Nenechte si vysílání utéct. Pokračujte níže a ve formuláři vyberte termín, který vám nejvíce vyhovuje.

Zapište si termín do kalendáře a pak pozorně sledujte.

Rozhodně se vám to vyplatí!

Přihlaste se zde:

Vysílání (webinář) je zdarma. Vyberte si termín a přijďte. 

Klikněte na modrý čtvereček "webinar" vlevo. Tlačítkem "přihlásit na vysílání" se dostanete do formuláře, kde zadáte jméno a email. Na ten vám odešleme email s odkazem, přes který se dostanete k vysílání. 

Po odeslání formuláře zkontrolujte váš email - složku hromadné v Seznamu a promo akce v Gmailu. Případně i spam.


Tags

neřesti, zdravé jídlo, zdravý životní styl


Přečtěte si také