7 věcí, které zlepší vaše mentální soustředění

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 7 věcí, které zlepší vaše mentální soustředění

Schopnost mentálního soustředění je nezbytně důležitá pro učení se novým věcem, dosahování cílů a zvládání různých situací. Soustředit se ale může být někdy složité, zvláště v dnešní mobilní době, kdy máme rozptýlení na dosah jednoho doteku prstu. Dobrá zpráva je, že soustředění se můžete naučit a zlepšit tak svou pracovní efektivitu.

1) Posuďte své mentální soustředění

Ještě než na mentálním soustředění začnete pracovat, zhodnoťte jeho stav. Vaše mentální soustředění je silné, pokud je pro vás jednoduché být ve střehu a pokud dokážete své úkoly rozdělovat na menší části s pravidelnými přestávkami.

Špatné mentální soustředění se vykazuje tím, že se často zasníte, myšlenky se vám zatoulají kdovíkam, snadno se rozptýlíte a nedokážete sledovat svůj pokrok.

2) Eliminujte rozptýlení

Vliv různých rozptýlení na naše mentální soustředění a pracovní efektivitu máme často tendenci podceňovat. Snížit či úplně odstranit rozptylující faktory není tak jednoduché, jak se může na první pohled jevit. Záleží také na druhu rozptýlení, něco jiného je rušivý zvuk televize a nebo dítě dožadující se pozornosti.

Najděte si klidné místo a řekněte všem, že nechcete být rušeni. Před úkolem si dostatečně odpočiňte a pokud se vám zatoulají myšlenky, ihned přesuňte své soustředění na svůj úkol.

3) Soustřeďte se pouze na jednu věc

Multitasking, tedy zvládání více věcí na jednou, může být skvělým způsobem, jak toho udělat hodně za krátký čas. Ne každému ale tento typ práce vyhovuje a v důsledku není ani jeden z úkolů udělán dostatečně rychle, natož dobře.

Přečtěte si také: Jak si nastavit a dosahovat svých cílů

Představte si své soustředění jako světlo reflektoru. Pokud je zacílíte na jednu konkrétní oblast, uvidíte věci v ní zcela jasně. Pokud reflektorem postupně osvěcujete celou místnost, mohou vám některé věci zmizet ve stínu. Plně se proto věnujte jen jednomu konkrétnímu úkolu a teprve po jeho dokončení se zabývejte jiným.

4) Žijte v přítomné chvíli

Je těžké se soustředit, pokud se neustále zabýváte minulostí či obavami z budoucnosti. Být tady a teď v přítomném okamžiku vám pomáhá zaměřit a soustředit svou mysl na detaily, které jsou v dané chvíli opravdu důležité. Tuto schopnost je nutné trochu trénovat a může to chvíli trvat, než se ji pořádně naučíte.

Pro začátek si zkuste uvědomit, že to, co se stalo, nemůžete změnit, a budoucnost ještě nenastala. To, co dnes uděláte, vám ale může pomoci chyby z minulosti neopakovat a vytvořit si cestu k úspěšné budoucnosti.

5) Praktikujte mindfulness meditaci

Praktikování mindfulness vám může pomoci nejen s meditací obecně, ale také s dechovými a relaxačními technikami. Začněte tím, že se několikrát zhluboka nadechnete a plně se soustředíte na svůj dech. Jakmile se vám mysl začne někam toulat, jemně ji vraťte do přítomného okamžiku a soustředění zaměřte opět na dýchání.

Toto jednoduché cvičení můžete provádět kdykoliv a kdekoliv a čím déle jej budete praktikovat, tím snadnější pro vás bude se soustředit a zvýšit svou pracovní efektivitu.

6) Zkuste si na chvíli odpočinout

Při dlouhodobém soustředění se na jednu konkrétní věc si často všimneme, jak je naše soustředění slabší a slabší. Tím trpí nejen naše pracovní efektivita, ale může se to také negativně odrazit na výsledcích naší práce. Podle výzkumů je důležité jednou za čas na chvíli soustředit svou pozornost na něco jiného a tím zlepšit své mentální soustředění.

7) Pravidelně cvičte a posilujte své mentální soustředění

Posílení mentálního soustředění není něco, co by šlo udělat přes noc. Jeho postupným cvičením ale docílíte lepší pracovní efektivity, budete schopni udělat více úkolů a s mnohem lepšími výsledky. Zároveň si tím posílíte také své soustředění na důležité věci a takové, které vám přinášejí uspokojení a radost.

Hidden Content

Tags

Meditace, Relaxace, soustředění


You may also like

STRES: Stresujete se příliš? Zjistěte, jak se zbavit stresu!
Jak účinně projevit vztek a nechat ho jít!