30 dubna

Proč se v práci tolik dřeme? Jak pracovat méně a efektivně

0  comments

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Proč se v práci tolik dřeme? Jak pracovat méně a efektivně

Dokážete si během víkendu či dovolené opravdu odpočinout? Nebo často myslíte na práci či dokonce rovnou pracujete? V dnešní době je takové chování velmi obvyklé a máme k němu mnoho důvodů. Jedním z nich je i přirozené fungování našeho mozku.

Psychologie přepracování

Když budete pracovat méně, budete mít více času na svou rodinu, přátele, koníčky nebo zdraví. Méně práce navíc znamená větší efektivitu a kreativita. Přesto je pro nás velmi těžké pracovat méně. Proč?

Naši předkové se museli opravdu dřít, aby vůbec přežili. A bez ohledu na to, že žijeme v jiné době, náš mozek nás do práce neustále tlačí právě z tohoto důvodu. Jsme poháněni vnitřním smyslem, který nás nutí shromažďovat.

Přečtěte si také: Jak si nastavit a dosahovat svých cílů

Naše mysl není schopna vyhodnotit, jaké množství práce je pro naše přežití potřebné. A naše potřeba po přežití nás nutí pracovat více a více, ačkoliv ve výsledku méně efektivně.

Jak poznat, že se v práci dřete zbytečně?

Těžká práce může mít samozřejmě své opodstatnění. Čím více pracujeme, tím více toho uděláme a tím více můžeme dostat zaplaceno. A někdy se bohužel můžeme ocitnout v situaci, kdy musíme pracovat více, abychom vůbec přežili.

Mnohem častěji je ale dřina v práci zcela zbytečná. Pracovat více totiž nemusí znamenat pracovat efektivněji. Ohrožujete tím navíc své zdraví a riskujete syndrom vyhoření.

Existují 4 příznaky, podle kterých snadno určíte, zda se v práci zbytečně nedřete:

  • pracujete víc než je nutné bez ohledu na negativní vliv na vaše zdraví, psychiku či vztahy
  • po splnění úkolu se ihned začnete poohlížet po novém, ideálně ještě náročnějším
  • odmítáte si nechat pomoci nebo předat úkol někomu jinému, ačkoliv nestíháte
  • děláte zbytečnou práci navíc, abyste se vyhnuli pocitům provinění, úzkostem či nejistotě

Jednoduchá a zároveň těžká rozhodnutí

Můžeme se sami rozhodnout, jak s přepracováním naložit. A stejně jako u jiných výzev i v tomto případě existují jednoduchá, ale těžká, nebo komplexní, ale snadná řešení.

Jednoduché a zároveň těžké řešení je: pracovat méně. To znamená, že se budete vyhýbat veškeré práci, která je zbytečná a které není nutně věnovat se právě teď. Náročnost tohoto řešení spočívá především v naší schopnosti si přiznat, že na něco nestačíme.

Přečtěte si také: Syndrom vyhoření v práci

Musíme navíc podniknout několik změn v našich zavedených pracovních návycích a nepřipouštět si vinu a úzkost plynoucí z menšího množství práce. Komplexní a snadné řešení zahrnuje různé aplikace pro zvýšení efektivity práce či pro lepší organizování času.

Tyto způsoby ale řeší pouze povrchové problémy a nijak nám nemohou s našimi pocity provinění a touhou zvládnout úplně všechno.

Jak pracovat méně, přežít a vzkvétat

Váš mozek neví, kolik peněz máte na účtu a kolik práce je potřeba, abyste mohli odejít do zaslouženého důchodu. Zajímá ho jen přežití a rozmnožování, čehož lze (podle něj) dosáhnout jen prací. Proto ve vás vyvolává úzkostné stavy kdykoliv, kdy pracujete méně.

My ale nejsme otroky svých myslí a dokážeme tato nastavení změnit. Nejdříve si ujasněte své priority. Pokaždé, když říkáte „ano“ práci navíc, říkáte „ne“ něčemu jinému ve vašem životě. Jakmile ale budete vědět, co je pro vás důležité, hned uvidíte, o co konkrétně se ochuzujete.

Za druhé se zamyslete, zda se nadměrnou prací nesnažíte něčemu vyhnout. Pracujeme hodně také proto, abychom se nemuseli zabývat svými nejistotami či problémy v osobním životě. Nebo si myslíme, že čím více peněz budeme mít, tím více nás budou lidé milovat a tím více bude náš život jednodušší.

Pracovat méně může znít sice idealisticky, pomůže vám to ale pracovat efektivněji. A především mít více času na své blízké a vše, co je v našem životě důležité.

Hidden Content

Tags

efektivita práce, práce, Syndrom vyhoření, workoholismus


You may also like