Jak naslouchat svému tělu a dát mu, co potřebuje

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak naslouchat svému tělu a dát mu, co potřebuje

Zkoušíte neustále nové a nové diety, ale u žádné příliš dlouho nevydržíte? Nebo poté, co skončí, stejně se nacpete hromadou nezdravého jídla? Nedaří se vám věnovat se sportu tak, jak potřebujete, nebo naopak dřete, dokud neodpadnete, ale výsledky se ne a ne dostavit? Naučte se správné péči o tělo a podívejte se, jak vypadá opravdu zdravý životní styl.

Naše tělo k nám promlouvá

Ale my jsme se naučili jeho hlas ignorovat. Už od mládí nám neustále někdo diktoval, co a kdy máme jíst. A my se spíše než vnitřním hlasem řídíme čísly.

Chodíme, běháme a cvičíme přesný počet hodin, aniž bychom brali ohled na svou únavu či bolest. Jíme jen v určitou dobu, určitý počet jídel s určitým obsahem živin a naprosto ignorujeme, že máme hlad nebo nás bolí žaludek.

Ale stejně máme pocit, že naše tělo není dost silné, pevné, štíhlé – prostě dost dobré. Něco vám prozradím: není to vina vašeho těla. Péče o tělo a zdravý životní styl totiž mají zásady, na které často zapomínáme.

A ta hlavní je: naše tělo samo nejlépe ví, co potřebuje, aby bylo zdravé a cítilo se dobře. Vyzkoušejte následující techniky, které vám pomohou napojit se na své tělo a dopřát mu péči, kterou si zaslouží.

1. Naučte se své tělo respektovat

To nejdůležitější a mnohdy také nejtěžší je naučit se své tělo přijmout. Jak mu chcete dopřát tu nejlepší péči, když ho nemáte rádi? Začněte ho respektovat a brát takové, jaké je. I se všemi jeho „nedostatky“.

Postupně si totiž všimnete, že to, co vám na vašem těle přišlo nedostatečné, máte najednou rádi. Poděkujte svému tělu, že je silné, že vám každý den slouží, že je dostatečně chytré na to, aby se samo uzdravilo.

Přečtete si také: Sebevědomí a vzhled těla

Věřte svému tělu, že se o vás dobře postará, a ono na oplátku uvěří vám, že mu poskytnete správnou péči. Především přestaňte o svém těle mluvit i uvažovat ošklivě či urážlivě.

2. Propojte své tělo se svou myslí

Nejjednodušší způsob, jak propojit mysl a tělo, je skrze dech a dotek. Začněte tím, že položíte dlaně na srdce. Pociťujte jeho tlukot a to, jak se vám zvedá a zase klesá hruď. Zavřete oči a hluboce se nadechněte do břicha. Dech chvíli zadržujte a pak pomalu vydechněte.

Dýchejte zhluboka, soustřeďte se na zvuk svého dechu a snažte se pozorně naslouchat, co vám vaše tělo říká. Cítíte někde tlak, nebo naopak uvolnění? Máte hlad, žízeň nebo chuť? Bolí vás něco? Pozorně naslouchejte tomu, co se uvnitř vašeho těla děje.

3. Co vaše tělo potřebuje, aby bylo zdravé právě teď?

Nyní se zeptejte svého těla, co právě teď potřebuje. Jakmile se odpověď dostaví, udělejte to. Pokud cítíte nervozitu a úzkost, zkuste se párkrát jen zhluboka nadechnout. To vám pomůže se uvolnit. Jestliže máte hlad, dejte si něco zdravého ke svačině, třeba ovoce. Máte žízeň? Napijte se vody. Cítíte se unavení? Dopřejte si odpočinek. A pokud vás někde něco pobolívá, pořádně se protáhněte.

4. Co vaše tělo potřebuje, aby bylo zdravé dlouhodobě?

Zeptejte se svého těla, co potřebuje, aby bylo zdravé a spokojené i v budoucnosti. Naslouchejte velmi pozorně a žádnou odpověď neberte na lehkou váhu. Věřte tomu, že vaše tělo ví nejlépe, jakou péči potřebuje.

Přečtete si také: Jak nastartovat zdravý životní styl

Chce více pohybu, více zdravé stravy, více tekutin, více čerstvého vzduchu, více spánku či odpočinku? Potřebujete masáž, meditaci nebo jiný způsob relaxace? Cokoliv, o co vaše tělo žádá, mu dopřejte. Stačí začít malými krůčky a brzy se budete cítit mnohem lépe.

5. Neřiďte se čísly

Zkuste se pro jednou vykašlat na jakákoliv čísla a hodnoty. Zapomeňte na počítání kalorií, hlídání váhy, sledování počtu uběhnutých kilometrů nebo ušlých kroků. Řiďte se jen tím, co vám říká vaše tělo. To ví totiž mnohem lépe, co mu vyhovuje, než jakýkoliv fitness článek nebo šikovné rady vašich kamarádů.

Ne všechny techniky a způsoby stravování vyhovují každému. A nejlepší způsob, jak najít to pravé přesně pro vás, je poslouchat a naplňovat potřeby svého vlastního těla.

Hidden Content

Tags

cvičení, tělo, Zdraví


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem