4 listopadu

5 cest, jak nechat minulost jít!

0  comments

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 cest, jak nechat minulost jít!

Každému z nás někdo někdy ublížil. Na světě snad neexistuje jediný dospělý (či dospívající) člověk, který by nezakusil citovou bolest. A ta je někdy nesmírně nepříjemná. Mnohem důležitější než bolest samotná je ale způsob, jakým se s ní vypořádáte. Nechte minulost jít, zlepšete své vztahy a začněte zase žít naplno!

Udělejte to hlavně pro sebe

To, že nám někdo ublížil, je jedna z nejtěžších věcí v našem životě. A není vůbec lehké nechat to být. Čím déle nosíme bolest z minulosti v sobě, tím více je naší součástí. Známe ji velmi důvěrně, ospravedlňujeme si její existenci – jednoduše k nám patří. Nikdo by ale neměl být definován právě svou bolestí. Neměla by to být bolest z minulosti, která určuje, jak vypadají naše vztahy, v jakém jsme stavu po psychické, ale i fyzické stránce, jakou odvádíme práci, jak se dokážeme soustředit či jak se radujeme ze života.

Přečtěte si také:
Emoce – přestaňte být otroky svých pocitů

Shazovat vinu na ostatní není řešení

Mnoho lidí má ze začátku tendence vinit za svou bolest ostatní. Někdo udělal něco špatně nebo něco špatného řekl. A abychom se cítili lépe, potřebujeme, aby se nám omluvil a uvědomil si, co nám provedl. Tím ale moc nad vlastní bolestí svěřujeme do rukou někomu jinému. Sami sobě tím vysíláme signál, že to někdo druhý musí něco udělat, aby naše bolest zmizela. Každá emoce má svůj důvod a je nutné, abychom si ji prožili. Nemá ale smysl bolest z minulosti přiživovat tím, že si budeme danou situaci přehrávat stále dokola. Podívejte se na 5 způsobů, jak nech minulost jít, zlepšit své vztahy a začít konečně žít radostně a spokojeně.

Jak nechat minulost jít

1. Učiňte rozhodnutí

Věci – a ani pocity – nezmizí samy od sebe. Vy se musíte rozhodnout, že chcete, aby odešly. Pokud se nerozhodnete nechat minulost minulostí vědomě a zcela jasně, můžete své úsilí podvědomě kazit. Vědomé rozhodnutí nechat minulost jít znamená, že si uvědomíte, že je to možné. Že je možné přestat se k bolesti vracet a vybavovat si každý sebemenší detail dané situace. Že je možné si na osobu, která vám tuto bolest způsobila, vzpomenout, aniž by vás bodlo u srdce. Je to jen a jen vaše volba, zda se budete pořád trápit.

2. Vyjádřete svou bolest – a svou zodpovědnost

Vypusťte bolest ze sebe jakýmkoliv způsobem, který je vám příjemný. Můžete o ni říct osobě, která ji způsobila, nebo někomu blízkému. Velmi nápomocné může také být vypsání se ze svých pocitů. Napište si, co cítíte, a nebo to pojměte jako dopis dotyčné osobě. Dostaňte to ze sebe všechno a najednou. Může vám to také pomoci si uvědomit, co přesně z minulosti vás bolí. A možná si také uvědomíte, že i něco, co jste udělali nebo řekli vy, mohlo k této bolesti přispět. Nic si nevyčítejte, jen se zkuste zamyslet, co vy osobně můžete udělat příště jinak, abyste se své bolesti vyhnuli.

Přečtěte si také:
Čemu se vyvarovat, abyste se po rozchodu necítili ještě hůř

3. Přestaňte se cítit jako oběť a vinit všechny okolo

Být v roli oběti může být někdy velmi příjemné. Mít ten pocit, že vy jednáte správně, ale celý svět se proti vám spikl. Problém je však v tom, že svět se z větší části o vaši bolest vůbec nezajímá – to musíte udělat vy. Ano, jste jedineční a na vašich pocitech rozhodně záleží. Nepleťte si to ale s tím, že vaše pocity mají právo předčit všechno ostatní a že nic jiného není tak důležité. I vaše minulost a bolest, kterou cítíte, je součástí něčeho většího a něčeho mnohem víc složitého.

Nechte minulost jít

4. Soustřeďte se na přítomnost, buďte tady a teď

Právě teď je čas nechat minulost jít. Přestaňte se k ní vracet. Přestaňte si v hlavě pořád dokola přehrávat příběh, ve kterém je hlavní hrdina (vy) neustále obětí hrůzných činů druhých lidí. Minulost nelze vrátit, proč si jí ale ničit i přítomnost? Jakmile se soustředíte na teď a tady, máte méně prostoru pro myšlenky o minulosti. Ty se budou stále vracet, ale vy máte moc si je uvědomit, přijmout je a víc se jim nevěnovat. Nechat je jít. Řekněte si, že co bylo, to bylo, a teď je nutné se soustředit na to, co je teď. Chce to trochu času a taky cviku, ale prvním krokem je vědomí, že je to možné.

Přečtěte si také:
Jak obnovit vztah s někým, kdo vás zradil

5. Odpusťte jim – a také sobě

Nemusíme zapomínat na to, jak špatně se někteří lidé chovali, ale svým způsobem si každý člověk zaslouží naše odpuštění. Někdy nás minulost bolí tak moc, že si nedokážeme ani trochu představit, že bychom dotyčnému někdy odpustili. Odpuštění neznamená přijetí a souhlas s tím, jak se k vám někdo zachoval. Pokud však chcete žít naplno a pokud se chcete zbavit tíže a bolesti, které negativně ovlivňují váš každodenní život, tohle je jediná možná cesta. Odpuštění je také způsob, jak komunikujeme s druhými, je o naší ochotě vidět svět i jejich očima a pochopit je. Odpusťte také sobě, pokud si cokoliv dáváte za vinu. Nemá cenu si to neustále připomínat. Poučte se z toho a jděte dál.

Hidden Content

Tags

minulost, Vztahy


You may also like