Myslete pozitivně a zastavte negativní myšlenky

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Myslete pozitivně a zastavte negativní myšlenky

To, zda jsme spíše pesimisté nebo optimisté, zda vidíme sklenici napůl prázdnou nebo plnou, odráží náš pohled na svět i na sebe sama. A i když se to možná nezdá, právě náš přístup k životu a k sobě má vliv také na naše zdraví, psychické i fyzické.

Co znamená pozitivně myslet?

Mnoho lidí si pozitivní myšlení představuje jako schovávání hlavy do písku a předstírání, že nepříjemnosti neexistují. To samozřejmě není pravda. Pozitivní myšlení je způsob, jakým se k nepříjemnostem stavíme.

Myslet pozitivně znamená věřit v nejlepší možnosti, nikoliv ty nejhorší. Všímat si i dobrého a nezaměřovat se pouze na to negativní. Věřit, že něco jde, a zkoušet to.

Jaký vliv má naše myšlení na naše zdraví?

Pozitivní myšlení vede k celkově lepšímu zdraví. Z psychického hlediska jde především o menší úroveň stresu a menší sklony k depresím. Je známo, že stres nás ovlivňuje i po fyzické stránce, naše tělo nedokáže dlouhodobé vystavení stresu zvládnout bez toho, aniž by se to na něm nějakým způsobem neprojevilo.

Přečtěte si také: 10 kroků ke štěstí

Lidé s pozitivním myšlením se lépe vyrovnávají s těžkými životními situacemi a proto své tělo vystavují stresu o poznání méně. Pozitivní myšlení má také příznivý vliv na imunitní a kardiovaskulární systém. Lidé s pozitivním myšlením většinou celkově žijí zdravěji – více sportují, jí lépe a vyhýbají se cigaretám a alkoholu.

Jste spíše pesimista nebo optimista?

Hlavou nám denně prochází neuvěřitelné množství myšlenek, část z nich je negativních a část pozitivních. Některé jsou velmi rozumné a vznikly z logického důvodu. Příčinou jiných ale může být jen nedostatek informací a naše domněnky a mylné představy.

Pokud je většina myšlenek, které se vám honí hlavou, negativních, bude váš pohled na svět spíše pesimistický a naopak. Někdy ale i tak není zcela zřejmé, zda jsme spíše optimisté nebo pesimisté. Negativní pohled na svět se vyznačuje několika typickými rysy:

  • soustředíte se jen na negativa – při zpětné analýze situace se zaměřujete jen na to špatné, zapomínáte na pěkné věci, které se vám přes den staly.
  • vše si berete osobně – pokud se stane něco špatného, automaticky si za to dáváte vinu, máte pocit, že vše je kvůli vám.
  • vytváříte si katastrofické scénáře – vždycky očekáváte jen to nejhorší, jakmile se vám hned ráno něco nevydaří, je vám jasné, že celý den bude na nic.
  • vidíte svět černobíle – věci a situace jsou podle vás buď dobré, nebo špatné, nic mezi tím, takže můžete být buď naprosto bezchybní, nebo naprosto neschopní.

Jak se naučit myslet pozitivně

Proces změny myšlení z negativního na pozitivní je jednoduchý ve svém postupu, ale vyžaduje čas a úsilí. Nestanou se z vás optimisté přes noc, ale postupně začnete uvažovat více pozitivně a budete tak vnímat i svět okolo sebe. Zkuste tyto způsoby:

1) Obklopte se pozitivními lidmi

Pozitivní lidé vám pomohou hledat řešení v těžkých situacích a podpoří vás. Lidé s negativním myšlením mohou hladinu vašeho stresu ještě zvýšit.

2) Buďte k sobě jemní a věřte si

Začněte dodržováním jednoduchého pravidla: nikdy sami sobě neříkejte něco, co byste nikdy neřekli někomu druhému. Nechovejte se k sobě hůř než k jiným.

3) Pravidelně kontrolujte své myšlenky

Několikrát během dne se zastavte a zjistěte, na co a jak právě myslíte. Pokud zjistíte, že většina myšlenek je negativních, zkuste je změnit na pozitivní.

4) Naučte se měnit negativní myšlenky na pozitivní

Místo „To nedokážu!“ říkejte „Zkusím to!“. Místo „Na to jsem moc líný!“ říkejte „Zítra si na to vyhradím více času!“. Místo „Nikdy jsem to nedělal!“ říkejte „Naučím se něco nového!“.

Jak být dlouhodobě šťastný a myslet pozitivně

Pokud hledáte způsob, jak změnit vaše myšlení na pozitivní, zpracovat svoje problémy, mít hezké vztahy a žít spokojený život, naučte se, jak se zbavit svých starostí a problémů s novým Online kurzem „Cesta životem“ »

Hidden Content

Tags

Inspirace, Pozitivní myšlení, Sebevědomí, Štěstí


You may also like

STRES: Stresujete se příliš? Zjistěte, jak se zbavit stresu!
Jak účinně projevit vztek a nechat ho jít!