11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem

Možná je váš rodič opravdový narcista, možná má jen některé aspekty této nemoci. Bez ohledu na váš věk či na to, zda stále žijete se svým narcistním rodičem nebo už sami, máte mnoho možností. Nikdy není pozdě na to nastavit si hranice a začít se uzdravovat. Je-li váš rodič narcista, tyto kroky vám mohou pomoci.

​1. Naučte se něco o narcismu

Jestliže o narcismu a toxických lidech příliš mnoho nevíte, je důležité se trochu vzdělat. Nastudujte si informace z knih, časopisů či odbornějších článků na internetu. Podívejte se na filmy nebo pořady, ve kterých jsou narcisté. Čím lépe narcismu porozumíte, tím snáze se s ním vypořádáte.

​2. Přijměte, že se váš narcistní rodič nezmění

Jednou z nejtěžších výzev, které budete čelit, je pochopení, že váš rodič narcista se nikdy nezmění. Ve většině případů se narcista začne chovat mile pouze tehdy, pokud tím chce něčeho dosáhnout. Narcista je profesionál v manipulaci. Raději tedy kroťte své naděje, abyste nebyli zranitelnější.

Přečtěte si také:
6 tipů, jak ukončit nezdravý toxický vztah a uzdravit se

​3. Poznejte rodiče, který to umožnil

Jestliže je jeden z rodičů narcista, druhý mu to pravděpodobně umožnil. Omlouval jeho chování, snažil se je „normalizovat“ a někdy se na něm možná sám podílel. Tento rodič je také oběť, zároveň je však komplicem, protože díte neochránil. A někdy je mnohem těžší odpustit právě tomuto rodiči.

​4. Poznejte, kdo má v rodině jakou roli

V rodině s narcistním rodičem se role mnohdy často mění. Jednou jste vysněné dítě, které by narcista nejraději rozmazloval, jindy vám nemůže přijít na jméno. Toxický člověk jako narcista rodič se často snaží oddělit své oběti. Snažte se s ostatními členy rodiny spolupracovat proti němu.

Vypořádejte se s narcistním rodičem

​5. Uplatněte své hranice

Narcista rodič často viní své dítě viní za všechny problémy a dává mu mnohem větší zodpovědnost, než dokáže unést. Narcistní rodič říká svému dítěti, co má cítit. Nevnímá ho jako bytost, ale jako svou projekci. Je to sice těžké, ale musíte se naučit říkat ne a nastavit si nepřekročitelné hranice.

​6. Nalaďte se na stejnou vlnu se svými pocity

Jako dítě narcistního rodiče jste se naučili ignorovat své pocity a potřeby. Dost možná se jich dokonce bojíte nebo je nenávidíte. V rodině narcisty totiž záleží jenom na jeho pocitech. Začněte se opět propojovat se svými pocity. Porozumět svým emocím není jednoduché, dá se to ale naučit.

​7. Neobviňujte se

Děti narcistního rodiče na sebe často mívají přehnané nároky a cítí se provinile za věci, které nemohly ovlivnit. Narcista je expertem na svalování viny na druhé. Lidé, kterým na vás záleží, vám určitě dokáží vysvětlit, za co nenesete zodpovědnost a pomohou vám přestat se sebe obviňováním.

Jak se vypořádat s narcistním rodičem

​8. Přestaňte si ubližovat

Spolu se sebe obviňováním často ruku v ruce přichází také destruktivní chování. Ať už jde o závislosti, sebe ubližování nebo vyhledávání vzrušení a nebezpečí. Přemoci tyto vzorce chování může být velmi těžké a možná se neobejdete bez pomoci zvenčí. Nestyďte se a využijte jí!

​9. Uvědomte si, co se vám na narcistovi líbí

Mnoho potomků rodiče narcisty má tendence vyhledávat narcistu i jako přítele, kolegu, nadřízeného či dokonce partnera. Opakovat minulost dokud se z ní nepoučíme je způsob naší mysli a našeho těla, jakým se léčí. Buďte proto pozorní a vnímaví, vzdělávejte se a sledujte vzorce kolem sebe.

Přečtěte si také:
Dokáže narcista milovat? Jste ve vztahu s narcistou a zajímá vás, jestli vás opravdu miluje?

​10. Ctěte své pocity k narcistnímu rodiči

Bez ohledu na to, jak moc nám ublížili, většina z nás nedokáže své rodiče nemilovat. Často také cítíme potřebu být jimi milováni. Tyto pocity jsou zcela v pořádku a rozhodně se za ně nesuďte. Nebraňte se jim. Pomohou vám při uzdravování a při komunikaci s rodiči, která je velmi důležitá.

​11. Naučte se rozeznat, co jste po narcistním rodiči podědili

Ti, které vychovával toxický člověk, mají sami tendence se občas chovat toxicky. Co z toho, co děláte, vám připomíná vašeho narcistního rodiče? Snažíte se manipulovat ostatními? Nezáleží vám na pocitech a potřebách ostatních? Snadno se rozčílíte až doběla? Bojujte s tím a buďte lepší.

Hidden Content

Tags

narcista, toxický člověk


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
Chcete být šťastní ve vztahu? Nastavte si společné cíle