Dokáže narcista milovat? Jste ve vztahu s narcistou a zajímá vás, jestli vás opravdu miluje?

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Dokáže narcista milovat? Jste ve vztahu s narcistou a zajímá vás, jestli vás opravdu miluje?

Narcismus a láska – jde to vůbec dohromady? Je narcista schopný milovat a jak se jeho případná láska projevuje? Nejdříve je nutné si uvědomit, že narcismus je porucha osobnosti, a tak byste měli k narcistovi také přistupovat. Naučte se mu porozumět, abyste lépe porozuměli i jeho lásce.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Vztah s narcistou je plný chaosu

Lidé zamilovaní do narcisty si často kladou otázky typu „Opravdu mě miluje?“ nebo „Opravdu mě oceňuje?“, neustále se motají mezi láskou a bolestí, mezi otázkou, zda zůstat a nebo odejít. Ale nedokáží udělat ani jedno. Někteří přísahají, že je jejich partner miluje, zatímco druzí jsou si skoro jistí, že je nemiluje. Jejich vztah je plný zmatku a neporozumění. V jednu chvíli je jejich partner starostlivý a milující, vzápětí se chová, jako by byl nejdůležitějším na světě jen on a jeho potřeby. Lidé ve vztahu s narcistou se cítí milováni i opomíjeni zároveň.

Narcista vnímá vztah především jako hru

Na začátku vztahu se narcista obvykle projevuje velmi vášnivě. Je to ale ten druh vášně, který vyplývá z jeho vlastních představ o partnerovi. Narcista si do něj promítá své ideály a právě k nim cítí náklonnost, nikoliv k partnerovi samotnému. To se může projevovat až přehnanou pozorností či sexuálním uspokojováním partnera. Za tím vším však stojí pouze narcistova touha ukázat se v nejlepším světle a potěšit své ego. Vztah je pro něj hra, kterou chce vyhrát. Využívá svůj šarm a kouzlo, aby partnera přiměl ho milovat a obdivovat.

Je narcista schopný milovat?

Kdy a proč přestává vztah s narcistou fungovat

Jakmile překročí intimita ve vztahu určitou mez, narcista z něj velmi rychle vycouvá. Narcistovi jde ve vztahu o moc a zranitelnost se mu oškliví. Chce mít nad vztahem i partnerem kontrolu a tu si nedokáže udržet, pokud dojde k přílišnému sblížení. Jakmile se ve vztahu dostatečně neuspokojuje jeho ego, jakmile není po jeho, je kritizován či postaven před nepříjemnou výzvu, stává se chladným a odtažitým.

Přečtěte si také: 6 tipů, jak ukončit nezdravý toxický vztah a uzdravit se

Vztah často ukončí náhle a nečekaně, bez jakýchkoliv předchozích náznaků. To je pro partnera velmi traumatizující. V jednu chvíli je narcista žádá o ruku, v druhou se s nimi rozchází.

Je tedy narcista schopný lásky?

Jak byste lásku definovali? Podle Aristotela a Tomáše Akvinského je láska „ochota činit dobro pro druhého“. Psycholog Nathaniel Branden k této definici přidává, že „milovat člověka znamená znát a milovat jeho osobnost“. Vztah je symbióza dvou jednotek, která vyžaduje, aby se oba partneři jednou za čas oprostili od svých vlastních potřeb ve prospěch toho druhého.

Narcismus je porucha, která se projevuje „nedostatkem empatie a problémem s rozlišením potřeb, subjektivních zkušeností a pocitů druhých osob“. Narcistovi dělá problém adekvátně projevit emoce a vyjádřit starost o druhého. Narcista vnímá druhé lidi jako jakési rozšíření sebe sama. Má pocit, že jsou tady pro něj a pro uspokojování jeho potřeb, nikoliv svých vlastních.

Změřit něčí lásku je nemožné

Láska se opravdu těžko měří, ale podle nejnovějších průzkumů lidé vyjadřují lásku několika způsoby. Říká se jim 5 jazyků lásky a jedná se o slovní ujištění, dárky, doteky, pozornost a skutky prokazující lásku. Jiné výzkumy zjistily, že lidé se cítí milováni, když se někdo zajímá o jejich zájmy, morálně a emočně je podporuje a toleruje jejich požadavky a „chyby“.

Lidem, kteří se ocitli ve vztahu s narcistou, se právě těchto projevů lásky příliš nedostává. Někdy se narcisté chovají velmi agresivně a útočně, jindy ale lásku vyjádřit dokáží. Nelze zcela jasně říci, že narcista není schopen nic cítit nebo chápat pocity druhých. Problém je nejspíše někde hluboko v nich, narcismus má často kořeny v traumatu z dětství. Pokud například narcista nenavštíví svého partnera v nemocnici, protože neměl čas, nemusí to znamenat, že partnera nemiluje a nezajímá se o něj. Pouze nechápe důležitost takovéto návštěvy. Je proto nutné s narcistou mluvit a vysvětlovat, „navigovat“ ho vztahem.

Přečtěte si také: Braňte se manipulacím a dejte STOP využívání!

Jedna rada nad zlato

Čím více se na narcistu tlačí, tím více se chová sobecky a agresivně. Podle zkušeností mnoha lidí může vztah s narcistou fungovat, jen je důležité být chápavý a trpělivý. Nebrat si vše osobně a především nemít na svého partnera příliš vysoké nároky. Čím méně očekáváte, tím více toho dostanete. Neptejte se proto, zda vás váš narcista miluje. Místo toho si položte otázku, zda cítíte, že vás respektuje, oceňuje a stará se o vás. A pokud ne, jaký to má vliv na vás a vaše sebevědomí a především: co s tím můžete dělat?


Tags

Láska, narcismus, narcista, sobectví, vztah, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem