ÚNAVA: 9 důvodů, proč jste pořád unavení

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • ÚNAVA: 9 důvodů, proč jste pořád unavení

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test Stresu ZDARMA.

Máte někdy pocit, že v dnešní společnosti je únava přijímána jako důkaz toho, že jsme pracovití? Že ten, kdo není k smrti unavený, je lenoch, nic pořádně nedělá a dostatečně se nesnaží?

Jako kdyby na únavě nebylo nic neobvyklého. Ale neustálá únava rozhodně normální není! Věnujte jí pozornost, protože může být příčinou mnohem závažnějších onemocnění.

Chronická únava není normální

Důležitost spánku bychom rozhodně neměli podceňovat. Ovlivňuje naši náladu, míru energie, schopnost učit se a pamatovat si. Ti, kteří trpí nedostatkem spánku, se vystavují většímu riziku srdečních onemocnění, obezitě či rakovině.

Pokud se cítíte neustále unavení, může jít také o příznak některých fyzických i mentálních poruch. Nevysvětlitelnou únavu či slabost, zvláště objevují-li se častěji, byste rozhodně měli konzultovat se svým lékařem.

Z praktického hlediska nás spánková deprivace výrazně ovlivňuje v mnoha odvětvích našeho života. Snižuje schopnost věnovat se důkladně své práci, péči o domácnost a o rodinu.

Máme méně zájmu (energie) setkávat se s přáteli a máme rovněž tendenci jíst nezdravě a méně se hýbat. To vše z dlouhodobého hlediska ovlivňuje naše celkové zdraví a fyzickou kondici – a to vše také může vést k ještě větší únavě.

Co dělat, aby únava zmizela?

Důvodů, proč se cítíte pořád unavení, existují stovky. Najít příčinu nedostatku spánku je velmi důležité, ačkoliv také velmi náročné. Často se totiž nejedná o jednu věc, ale o kombinaci mnoha aspektů, které může být velmi náročné změnit.

Musíte mít ale na paměti, že špatný spánek není příčinou jen životního stylu. Někdy se jedná o příznak vážnější nemoci a v takovém případě je nutné konzultovat lékaře.

Věnujte svému tělu zvýšenou pozornost, abyste dokázali odhalit, co vám brání se pořádně vyspat. Díky tomu snadněji zjistíte, jaké kroky musíte k lepšímu spánku provést. A jaké jsou tedy nejčastější příčiny únavy?

1. Přílišná konzumace kofeinu, alkoholu a nikotinu

O škodlivosti chemikálií pro naše tělo už jsme toho slyšeli hodně. Zamysleli jste se ale někdy, jak chemikálie ovlivňují váš spánek?

Očividně pijeme kafe či jiné nápoje obsahující kofein, abychom se vzbudili, takže je nám asi jasné, že není příliš dobré konzumovat je chvíli před tím, než se uložíme do postele.

Přečtěte si také: Poruchy spánku? Jak na to, abyste měli kvalitní spánek

Podobný vliv na náš spánkový cyklus má také alkohol, i když nás může klamat, že se po jeho konzumaci cítíme ospalí.

A nakonec také nikotin má stimulující účinky a je možné, že pokud jej omezíte či zcela vyřadíte, budete se cítit méně unavení.

2. Špatný zrak

Možná jste tak zvyklí na způsob, jakým vidíte, že si ani neuvědomujete, že byste vlastně potřebovali brýle nebo kontaktní čočky.

Spousta lidí stráví dlouhé roky se špatným zrakem, aniž by nad tím jakkoliv přemýšleli. Jenže pokud vidíme špatně, celý den zbytečně namáháme oči, a to se může projevit i na celkové únavě.

Naše tělo si podvědomě uvědomuje, že je něco špatně, protože vysílá energii tam, kam by nemělo, když se snaží neustále zaostřit.

Naše svaly jsou napjaté, i když by v normální stavu měly být uvolněné. A my se logicky po celém takovém dni cítíme vyčerpaní.

3. Probouzení se uprostřed noci

Spánek se skládá z několika fází, dvě nejdůležitější z nich jsou REM a NREM. Obě tyto fáze musí být během našeho spánku dokončené, jinak je narušen cirkadiánní rytmus (naše vnitřní tělesné hodiny), tělo si dostatečně neodpočine a další se den se cítíme unavení.

Jestliže dochází k přerušování těchto fází pravidelně, začne se u nás projevovat chronická únava. Zaveďte si pravidelný spánkový rozvrh, který pomáhá tělu si cirkadiánní rytmus osvojit.

4. Nedostatek spánku

V roce 2015 vydala National Sleep Association soubor doporučení, jak dlouho by měli lidé v různých věkových skupinách spát.

Tato doporučení vypadají takto:

teenageři (14‒17 let) by měli spát 8 až 10 hodin

dospělí (18‒64 let) by měli spát mezi 7 a 9 hodinami

lidé starší 65 let by měli mít alespoň 7 nebo 8 hodin spánku za noc

Každý z nás má spánkový cyklus trochu odlišný a každému bude proto vyhovovat jiné množství spánku. Jestliže se ale držíte v doporučované hranici a pořád jste neustále unavení, může být vaše únava spojená s vážnějším zdravotním problémem.

5. Spánková apnoe

Ti, kteří se se spánkovou apnoí potýkají, možná ani netuší, jak negativně ovlivňuje jejich spánek a že je příčinou jejich únavy. Při spánkové apnoe jsou dýchací cesty během spánku přerušovaně uzavírány a dochází svým způsobem k dušení – během kterého se probudíme.

Toto dušení je většinou nepatrné a stejně tak naše probuzení, takže na ně druhý den zapomeneme. Jenže neustálé noční probouzení způsobuje únavu.

Přečtěte si také: Jak první lásky a vztahy ovlivňují spánek v pozdějším věku

Spánková apnoe se projevuje také chrápáním, takže jestliže jste pořád unavení a víte, že v noci chrápete, raději navštivte svého lékaře.

6. Mentální poruchy jako deprese a nadměrná úzkost

Únava a slabost jsou velmi časté projevy deprese, úzkostlivost a bipolární poruchy. Kvůli úzkosti lidé hůře usínají a mohou se také během noci častěji probouzet.

Deprese naopak může vést k mnoha prospaným hodinám, po kterých se ale cítíme pořád stejně unavení. Lidé s těmito poruchami jsou náchylnější k problémům se spánkem.

Bohužel, tyto mentální poruchy se nedostatkem spánku mohou zhoršovat a tento začarovaný kruh je velmi těžké přerušit. Jestliže jste již vyloučili všechny fyzické příčiny vaší neustálé únavy, je na čase začít přemýšlet i o těch psychických.

7. Chronický únavový syndrom

Syndrom chronické únavy je charakterizovaný neustálou a nepřestávající únavou až vyčerpáním. Bohužel se tento syndrom svými projevy velmi podobá mnoha dalším problémům včetně různých mentálních poruch, a tak je pro lékaře náročné jej diagnostikovat.

Jedinou zatím známou účinnou léčbou chronického únavového syndromu je terapie. Pacientům s tímto onemocněním se doporučuje pravidelně navštěvovat nejen psychoterapeuta, ale také fyzioterapeuta.

8. Zdravotní potíže či nerovnováha

Vaše unavené tělo se vám možná snaží něco říct. Únava patří mezi symptomy různých onemocnění včetně autoimunitních chorob (lupus, roztroušená skleróza), rakoviny, hormonální nerovnováhy, virových a bakteriálních infekcí, anémie způsobené nedostatkem železa, hemochromatózy způsobené nadbytkem železa či nedostatkem nebo nerovnováhou v hladinách některých nezbytných minerálů, vitamínů či živin.

9. Stravování, diety a cvičení

Úroveň vaší energie je ovlivněná tím, jak se o své tělo staráte. Spánek je propojen s tělesnou teplotou a protože při cvičení se naše tělesná teplota zvedá, National Sleep Foundation doporučuje cvičit déke než 3 hodiny před tím, než půjdete spát.

Vaše tělo potřebuje dostatek času na ochlazení, aby během spánku rychle dosáhlo ideální teploty. Také způsob stravování souvisí se spánkem.

Nedostatek spánku například ovlivňuje naši chuť, takže pokud se snažíte zhubnout, ale nejste úspěšní, může být příčina v kvalitě vašeho spánku.

Vyzkoušejte TEST STRESU a ihned zjistíte, jak na tom jste a jestli dokážete stresu čelit. Získáte i cenný bonus.


Tags

Stres, únava, Zdraví


Přečtěte si také