11 varovných signálů deprese

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 11 varovných signálů deprese

Někteří lidé se s depresí nesetkají vůbec, jiní se s ní setkají jen jednou za život a jiní se s ní setkávají znovu a znovu. Deprese je velmi závažná nemoc, která vyžaduje odborné léčení, protože může být i životu nebezpečná. Žádní dva lidé s depresí se necítí stejně, ale existuje několik příznaků, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost.

1. Víc než jen smutek

Pokud jste ztratili práci či procházíte těžkým rozchodem nebo prožíváte jinou těžkou životní situaci, mohou být vaše negativní pocity jen krátkodobé. Pokud se však cítíte prázdní a bez naděje dlouhodobě nebo pokud se u vás déle než 2 týdny projevují některé z následujících příznaků, může jít o klinickou depresi.

2. Izolace a odtažení

Nevycházíte z domu a i krátká konverzace vás stojí mnoho úsilí? Člověk je tvor od přírody společenský a být s druhými je pro nás důležité. Ztráta radosti z kontaktu s druhými může být příznakem deprese.

Deprese, stres, úzkosti a smutek

3. Změny spánkového režimu

Jste vzhůru dlouho do noci, ležíte v posteli a vaše mysl je neklidná a naplno pracuje? Nebo spíte až do odpoledne, protože se vám vůbec nechce vstát z postele? Změna vašich spacích návyků může být varovným signálem.

4. Podrážděnost

Rozčílí vás každá maličkost? Často se hádáte s přáteli a rodinou? Dřív jste byli spíše klidní a najednou máte záchvaty zuřivosti? Nedůvěřivé, podrážděné a někdy až násilné chování při depresi je časté zejména u mužů.

Přečtěte si také: 5 věcí, které byste měli vědět o stresu

5. Nic vás nebaví

Činnosti, které jste si kdysi užívali, jsou vám teď spíš na obtíž? Pokud máte pocit, že už nic necítíte ke svému partnerovi či dětem, že nemáte zájem o svou práci, záliby nebo jiné oblíbené aktivity, a to už více než 2 týdny, možná trpíte depresí.

6. Pocit bezcennosti

Nedokážete přestat myslet na svá selhání? Neustále si něco vyčítáte a cítíte se zodpovědní za vše špatné kolem vás, i za věci, které jsou mimo vaši kontrolu? Deprese se projevuje také pocity viny a sebepohrdáním.

7. Krátkodobá i chronická bolest

Bolí vás bezdůvodně záda? Trpíte chronickou bolestí hlavy, žaludku či končetin? Občas vás nevysvětlitelně bolí na hrudi? Deprese může mít také fyzické příznaky. Pokud na vaše bolesti nezabírá běžná léčba, může jít o depresi.

8. Náhlé zvýšení nebo snížení váhy

Zapomínáte se najíst nebo se musíte do jídla nutit? Přejídáte se nebo jíte nedostatečně? Silné změny chuti k jídlu nebo hmotnosti mohou souviset s depresí.

Deprese, smutek, bezmoc a strach

9. Únava

Cítíte se příliš unavení nebo slabí, abyste umyli nádobí nebo se dokonce oblékli? I to může způsobovat deprese – zde je dobrou prevencí zdravá výživa, dostatek pohybu a spánku.

Přečtěte si také: Meditace pro začátečníky

10. Zpomalené myšlení

Je pro vás těžké se soustředit a rychle ztrácíte pozornost? Máte pocit, že je váš mozek pomalý nebo dokonce „zaseklý“? Kvůli depresi pro vás mohou být veškerá rozhodování těžká, ať už se jedná o důležitý úkol v práci, nebo o to, co si ráno vzít na sebe.

11. Sebevražedné myšlenky

Toto je nejzávažnější příznak, protože zde už jde o těžkou depresi. Někteří lidé často myslí na sebevraždu, jiní si „jen“ chtějí ublížit. Pokud někdo, koho znáte, mluví o sebevraždě, nebo vás samotného často myšlenky na sebevraždu napadají, požádejte o pomoc psychiatra nebo jiného odborníka na duševní zdraví.

Dlouhodobé deprese vychází z nezpracovaných podvědomých programů, které vás negativně ovlivňují. Svůj život i vaši realitu si vytváříte svým vlastním myšlením. Pokud se vám současný život nelíbí, můžete ho kdykoliv změnit k lepšímu.

K tomu vám  pomůže e-book Jak se zbavit deprese, díky kterému pochopíte skutečné příčiny vašich problémů a povede vás na vaší cestě ke kvalitnímu a produktivnímu životu bez deprese.


Tags

Deprese, Stres, Zdraví


Přečtěte si také