Syndrom vyhoření (burn-out syndrom)

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Syndrom vyhoření (burn-out syndrom)

TIP: Na konci článku vyzkoušejte TEST STRESU ZDARMA.

Cítíte se bez energie a radosti ze života? Vaše problémy se vám zdají neřešitelné a navíc máte pocit, že jste na všechno sami?

Pak možná trpíte tzv. burn-out syndromem neboli syndromem vyhoření. Naštěstí existuje řešení, jak opět získat rovnováhu a zase se cítit dobře.

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření (burn-out syndrom) se projevuje jako citové, duševní a fyzické vyčerpání. Často souvisí s prací, ale promítá se do všech oblastí našeho života.

Jak syndrom vyhoření vzniká

Syndrom vyhoření vzniká, pokud jste pod neustálým tlakem. V práci nebo doma je mnoho okolností, které mají na vznik syndromu vyhoření velký vliv.

Pracovní příčiny – vaše práce vás nebaví, je buď příliš náročná, nebo příliš jednoduchá a monotónní, ovlivňují vás také vaše vztahy s kolegy nebo nadřízenými a také to, jestli se cítíte za svou práci dostatečně odměňováni a chváleni.

Životní příčiny – kvůli práci nemáte dost času odpočívat a věnovat se příjemným věcem, nemáte pocit, že máte dostatečnou podporu ve svém okolí, máte přehnané nároky a nic vám není dost dobré, svět okolo, ale hlavně sebe, vnímáte velmi pesimisticky.

syndrom vyhořen, burn-out syndrom, stres

Jak se syndrom vyhoření projevuje

Syndrom vyhoření ovlivňuje všechny oblasti vašeho života – váš domov, vaši práci i váš společenský život. A ohroženo je také vaše zdraví.

Fyzické příznaky – jste pořád unavení a vyčerpaní, ve stresu, máte sníženou imunitu a jste často nemocní, málo nebo špatně spíte a jíte, často vás bolí hlava nebo celé tělo.

Emocionální příznaky – máte pocit, že vám nic nejde, že všechno pokazíte a že jste k ničemu, cítíte se sami, nikdo vám nepomáhá a nikomu na vás nezáleží.

Příznaky v chování – s nikým se nechcete stýkat, nic se vám nechce dělat a všechno odkládáte na později, jíte hodně nezdravého jídla, více kouříte nebo pijete alkohol, chodíte pozdě do práce nebo do ní nejdete vůbec.

Koho burn-out syndrom nejčastěji postihuje?

Lékaři, zdravotní personál, učitelé, sociální pracovníci, policisté, právníci, manažeři, psychologové, terapeuti, učitelé, pracovníky call center, obchodní zástupci, aj.

Fáze syndromu vyhoření

  1. Nadšení – sršíte elánem, mnohdy pracujete přesčas a zanedbáváte své koníčky a osobní život
  2. Stagnace – původní nadšení upadá, často se může objevovat první zklamání z toho, že se vám nepodařilo naplnit úkoly, které jste si předsevzali
  3. Frustrace – začínáte pochybovat o smyslu vaší práce, mohou se objevit i vztahové konflikty na pracovišti a první emocionální a fyzické obtíže jako stres
  4. Apatie – následuje po delším období frustrace, práce vás přestala bavit, berete ji jen jako zdroj obživy, nemáte chuť cokoliv nového vymýšlet nebo tvořit
  5. Vyhoření – stav naprostého fyzického, citového i duševního vyčerpání

syndrom vyhořen, burn-out syndrom, stres

Jak burn-out syndromu předcházet

Musíte si především uvědomit, že nad sebou a svými pocity máte daleko větší kontrolu, než si myslíte. A také, že nejdůležitější jste vy!

  • V práci se zkuste zaměřit na to, co je vám na ní příjemné, i kdyby to měly být jen pauzy na oběd.
  • Pomáhejte druhým, ale nepřehánějte to – nastavte si hranice a naučte se říkat ne.
  • Najděte si něco, co vás dělá šťastnými, a věnujte se tomu.

A pokud už se u vás syndrom vyhoření projevuje, rozhodně nezoufejte. Se syndromem vyhoření se dá bojovat.

Jak se syndromem vyhoření bojovat

Když se dostanete do stresu a akutně potřebujete zklidnit, můžete vyzkoušet praktické tipy, které jsem sepsala do článku – Rychlá pomoc při akutním stresu.

Také pravidelné meditování, stejně jako provádění zmíněných technik ve chvílích nouze a respektování potřeby odpočinku, výrazně sníží riziko chorob spojených s psychickou stresovou zátěží.

Dlouhodobý stres vychází z přetěžování organismu a především nezpracovaných podvědomých programů, které vás negativně ovlivňují. Těchto programů se můžete díky účinným metodám zbavit. 

Vyzkoušejte TEST STRESU a ihned zjistíte, jak na tom se stresem jste. Získáte i hodnotný bonus, kterým vám se stresem pomůže. 


Tags

Stres, Syndrom vyhoření, Zdraví


Přečtěte si také