Rychlá pomoc při akutním stresu

Každý se někdy cítí ve stresu. Ale co když vás čeká důležitá událost, na které potřebujete být v klidu? Co můžete dělat, když se dostanete do stresu a akutně potřebujete zklidnit? Pojďme se společně podívat na pár tipů, které můžete vyzkoušet, když vás přepadne akutní stres.

Možná se vám budou zdát tyto rady banální, ale nehledejte komplikovanost tam, kde ji v našich už tak komplikovaných životech nepotřebujeme. Pravidelné meditování, stejně jako provádění zmíněných technik ve chvílích nouze a respektování potřeby odpočinku, výrazně sníží riziko chorob spojených s psychickou stresovou zátěží. Nyní se již společně pojďme podívat na tyto účinné protistresové triky.

Když je stresu v práci příliš

Rychlou úlevu od nervózního těkání přinese krátké protažení a přenesení koncentrace na tělo. Udělejte tato jednoduchá cvičení:

 1. Proplést prsty, dlaně vytočit nad sebe do stropu, natáhnout lokty, ramena spustit dolů od uší.
 2. Vsedě na židli se předklonit čelem až ke kolenům, chvíli vydržet a dýchat do břicha.

Žena ve stresu a stresové prostředí v pracovním prostředí

Relaxace před vystoupením nebo zkouškou

Nenechte se vyvést z klidu a pravidelného dechu. Naučte se uvědomovat si stále frekvenci a hloubku dechu. Ve stresu je dech mělký a rychlý. Na 2 minuty se soustřeďte pouze na oblast nad pupíkem, představujte si teplé slunce a dýchejte pomalu do břicha jako byste nádechem stlačovali břišní orgány dolů k pánvi. Pak teprve udělejte důležité rozhodnutí nebo vyjádření.

Když není čas na celkovou relaxaci, pomůže provedení částečné relaxace:

 1. Zavřete oči, pevně je stiskněte, vytvořte v obličeji grimasu, stáhněte všechny svaly obličeje, po 10s uvolněte a promasírujte si obličej.
 2. Vestoje zkuste s nádechem napnout všechny svaly od chodidel přes lýtka, stehna, zadek, až nahoru k ramenům, pažím a hlavě, s výdechem pak vše uvolněte a představte si, že jste právě jen teď a tady.
 3. Zavřete oči, uvědomte si svaly ramen, šíje, paží, napněte je, včetně pěstí, po 10 s uvolněte, udělejte výdech a hluboký nádech do břicha.
 4. Pokud možno nahlas opakujte alespoň 5 minut větu: „Vyzařuje ze mě sebejistota a klid.“ Nechte tuto větu projít do podvědomí.

Přečtěte si také: 5 věcí, které byste měli vědět o stresu.

Žena medituje a relaxuje v pracovním prostředí

Uvolnění čelistí a obličeje

 1. Uvědomte si čelisti, prohlubte napětí svalů kolem nich, stiskněte čelisti a po uvolnění se soustřeďte na vjem příjemného tepla v nich, pomalu dýchejte.
 2. Nebo několikrát pomalu a co nejvíc s nádechem otevřete ústa doširoka, pak opřete pěst zespodu o bradu, tlačte bradou proti ruce, jakoby se ústa otvírala, vydržte asi minutu. Poté uvolněne napětí a udělejte hluboký nádech a výdech.

Přečtěte si také: Meditace pro začátečníky

Pro zklidnění sevřeného žaludku

Jakmile si uvědomíte pocit sevření v oblasti žaludku, případně doprovázený nevolností, posaďte se na chvíli s rovnými zády, mimo počítač a začněte dýchat podle tohoto rytmu: Výdech a po něm krátce zadržet dech, nádech nechte jít co nejhlouběji a opět nespěchejte s výdechem. Po výdechu opět krátká pauza, nesmí být pocit, že se dusíte, stačí sekunda či dvě. Chvíli takto dýchejte, nádech chcete přesunout z oblasti hrdla a podklíčkové oblasti až dolů do podbřišku. Uvolňujte průběžné svaly horní části ramen.

Jak se zbavit s dlouhodobého stresu?

Dlouhodobý stres vychází z přetěžování organismu a především nezpracovaných podvědomých programů, které vás negativně ovlivňují. Svůj život i vaši realitu si vytváříte svým vlastním myšlením. Pokud se vám současný život nelíbí, můžete ho kdykoliv změnit k lepšímu.

K tomu vám bude skvěle nápomocný online terapeutický kurz, díky kterému si zpracujete své starosti a problémy. Díky němu pochopíte skutečné příčiny vašich problémů. Bude vám nápomocny na vaší cestě ke kvalitnímu a produktivnímu životu.

starosti, stres, online kurz, jak se zbavit starostí

Lída Špačková
Lektorka, terapeutka a autorka Lidoll terapeutických panenek©. Při své práci pomohla stovkám lidí, aby se zbavili svých problémů a strachů a dosáhli spokojeného života. Je autorka online terapeutického kurzu a unikátních terapeutických panenek. Inspiruje lidi, jak žít radostně a svobodně, aby se zbavili svých starostí a plnily si své sny.
 • online terapeuticky program
 • Minikurz ZDARMA!
  V 7 emailech pochopíte, jak si myšlením ovlivňujete život a objevíte způsob, jak své starosti vyřešit. Zadejte email, kam vám minikurz zašleme.
 • Rubriky
 • Štítky
 • Nejnovější příspěvky
 • online terapeuticky program
 • terapeuticke panenky