5 důvodů, proč nebrat antidepresiva

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 5 důvodů, proč nebrat antidepresiva

Deprese je závažné onemocnění, které je však léčitelné. Jednou z forem léčby je užívání antidepresiv. Jsou případy, kdy se bez nich deprese léčit nedá, někdy jsou ale antidepresiva předepisována i v případech, kdy jejich užívání není nutné. V tomto článku se seznámíte s výsledky novodobých studií antidepresiv, které přinesly nové poznatky.

Zázrak jménem antidepresiva

Jedním z druhů antidepresiv jsou např. Prozac, Paxil, Zoloft, a další. Tato antidepresiva se začala hojně používat v 90. letech a dodnes patří k jedněm z nejpředepisovanějších. Tehdy existovaly studie, které dokazovaly, že úspěšnost těchto léků je až 90 %.

Bohužel se však ukázalo, že některé studie byly silně ovlivněny farmaceutickými společnostmi. Začaly se proto provádět nové studie, které si na tato antidepresiva posvítily mnohem víc.

Důvod č. 1

Antidepresiva nepochybně pomáhají  léčit některé stupně deprese. Ale často jsou tato antidepresiva předepisována i těm pacientům, kterým jejich stav nepomohu zlepšit. To se týká lehké až středně těžké deprese. Užívání antidepresiv není v těchto případech nutné – a může být také škodlivé. Jednak proto, že antidepresiva nejsou vůbec levnou záležitostí. Dalším důvodem je ale také to, že při užívání antidepresiv se mohou objevit nepříjemné vedlejší účinky.

Důvod č. 2

Podle studií předepisují někteří lékaři rovnou dva až tři druhy antidepresiv. Není-li jisté, že antidepresiva zaberou, zkouší jich lékaři raději více – a šance na úspěch se tak podle nich zvýší. Antidepresiva ale mají své vedlejší účinky a při užívání více druhů se mohou objevovat nové vedlejší účinky – ty, které vznikají jejich kombinací. Někteří lékaři tak mohou při snaze vyléčit svého pacienta takovému pacientovi ve skutečnosti ublížit.

Důvod č. 3

Mezi depresivní poruchy se začaly zařazovat také poruchy označované jako „civilizační choroby“. Jde o poruchy způsobené moderním životním stylem, např. poruchy spánku, nechuť k sexu, závislost na nakupování či smutek. Aby byla porucha diagnostikována jako deprese, musí pacient pozitivně reagovat na léčbu antidepresivy. Tzn. že pokud berete antidepresiva a vaše porucha zmizí, jednalo se opravdu o poruchu depresivního charakteru.

Ale jak již bylo výše zmíněno, efektivnost antidepresiv není tak průkazná, jak se ještě donedávna věřilo. Proto možná v brzké době dojde také k přehodnocení některých chorob.

Přečtěte si také: 11 varovných signálů deprese

Důvod č. 4

Pomocí léků se dnes léčí snad opravdu všechno. Jsme zvyklí si při jakékoliv bolesti či náznaku nemoci vzít pilulku – a záhy je vše v pořádku. Ale tím se pouze zbavíme důsledku, neřešíme příčinu problému. Je to samozřejmě jednodušší a rychlejší. Ale každý člověk je jiný a tyto léky léčí všechny stejně. Je jasné, že ne každý si může dovolit věnovat čas hledání příčin a jejich co nejpřirozenějšímu odstraňování, ale naše tělo by nám za to bylo velmi vděčné.

Důvod č. 5

Antidepresiva jsou účinná v případech, kdy jde o nápravu poruchy chemie v mozku. Velká část depresí však s tímto problémem nesouvisí a na ně antidepresiva nezabírají. A mozek je navíc pro lékaře stále velkou záhadou. Nelze přesně vědecky určit, zda člověk trpí depresí a v jaké míře.

Co tedy dělat?

Antidepresiva fungují – ale ne u všech. Nepřestávejte jim věřit, ani lékařům, ani vědě, ani lékům. Ale buďte skeptičtí, rozmýšlejte a hlavně se ptejte. Deprese se mimo jiné léčí také terapií, ne vždy je nutné brát antidepresiva. Zkoumejte své možnosti a snažte se – třeba i s pomocí odborníků – přijít na to, co je nejvhodnější právě pro vás.

Osvědčená řešení, která vám nabízím já:

  1. Sada „Jak se zbavit deprese“ – Při řešení depresí vám tato sada poslouží jako ideální první krok poslouží. Dozvíte se, jak si nastavit denní režim a znovu aktivovat svůj život. Více informací zjistíte zde – Jak se zbavit deprese >>.
  2. Online kurz „Cesta životem“ – Pokud hledáte komplexnější řešení, jak si zlepšit váš život, vztahy, objevit způsob, kterým můžete řešit jakýkoliv problém, tak k tomu vám poslouží tento kurz. Více informací najdete zde – Cesta životem >>.

Tags

Antidepresiva, Deprese, Relaxace, Štěstí, Zdraví


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem