Psychosomatické příčiny poruchy erekce

min. čtení

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Psychosomatické příčiny poruchy erekce

Psychosomatika nám pomáhá pochopit, že příčiny našich zdravotních problémů mohou ležet v duševní rovině. Naše vztahy s druhými, naše sebevědomí nebo celkový přístup k životu mohou negativně ovlivnit i to, v jakém stavu je naše tělo. A že je s psychikou propojena právě erekce, asi nikoho nepřekvapí.

Porucha erekce není nic výjimečného

Porucha erekce se vyznačuje nemožností dosáhnout či udržet erekci. Během svého života se s ní setká každý muž. Mnoho léků, jako např. Viagra, je schopno zamaskovat důsledky, ale neléčí příčiny poruchy erekce. Za vážnější zdravotní problém ji lze považovat ve chvíli, kdy jsou problémy s erekcí opravdu časté, dochází k nim ve více než polovině případů.

Sledujte také, kdy k poruchám erekce dochází. Pokud se erekce nedaří dosáhnout pouze při sexuálním kontaktu s protějškem, může jít o psychosomatický původ. Jakmile se problémy s erekcí dostavují i při masturbaci, problém může být závažnější.

Emoce, se kterými porucha erekce nejčastěji souvisí

Psychosomatické příčiny poruchy erekce se vyskytují až ve 20 % případů. Někdy může jít o psychickou reakci na sexuální zneužívání v dětství či jiná traumata spojená se sexem. Často jde ale o reakci na současný životní styl. Za poruchy erekce mohou nejčastěji:

 • stres (spojený s prací, s penězi, s problémy v partnerství)
 • úzkost (spojená s výkonem, se strachem ze sexuálního selhání)
 • vina (za neschopnost dopřát svému protějšku dostatečné uspokojení)
 • deprese (běžná příčina poruchy erekce, tu mohou způsobovat i léky na depresi)
 • nízké sebevědomí (nemusí souviset jen se sexuálním výkonem)
 • apatie (celková ztráta zájmu o sex, reakce na léky, důsledek partnerských problémů)

Jak zahnat obavy z výkonu

V současném světě převládá názor, že správný muž chce sex a může mít sex kdykoliv a kdekoliv. To samozřejmě není pravda, problém s erekcí může nastat vlivem různorodých okolností. Téměř v každém případě ale bohužel nejde o nic, s čím by se muž snadno vyrovnal. Po jedné zkušenosti s poruchou erekce přichází úzkost, že se tento problém bude opakovat i příště.

A paradoxně právě tato úzkost může při dalším pokusu opravdu vést k dalšímu problému. Řešením je snaha zbavit se tlaku – psychický tlak na sebe a své tělo, které není přizpůsobeno tomu, aby vždy podávalo jen ten nejlepší výkon. Nejde o selhání, jde o přirozené fungování těla.

Přečtěte si také: 10 překvapivých bonusů, které získáte díky sexu

Nemyslete na to, co je podle vás s vaším tělem špatně. Místo toho myslete na to, že velmi příjemné může být i dotýkání, a na to, že vaše tělo je stále schopné cítit i poskytovat rozkoš. Jakmile si toto uvědomíte, zjistíte, že je jedno, že někdy erekci máte a jindy ne.

[content id=6464][/content]

 

Vnímejte svůj „malý mozek“

Neustále jsme obklopováni různými „ideály krásy“. Mnoho mužů si pak má tendenci vybírat partnerky podle toho, jak moc atraktivní by připadaly okolnímu světu, bez ohledu na to, že je samotné zas až tak nepřitahují. Dejte na své tělo, vnímejte impulzy, které k vám posílá i váš „malý mozek“.

Ten ví často daleko lépe, co ve skutečnosti chcete. Problémy samozřejmě nastávají i  v dlouhodobých vztazích. Pokud je váš protějšek příliš kritický, nechová se k vám hezky, vaše tělo se s ním bude odmítat dále sbližovat. Uvědomujte si své city – cítíte se ublíženě? Odmítnutě, cítíte zlost nebo jste smutný?

Přečtěte si také: Sexuální problémy u žen!

Pak si připomeňte své potřeby – potřebujete více komunikace, ocenění, cítit přijetí od partnera? Dále si vymezte hranice – odmítněte mluvit určitým tónem nebo s užitím určitých slov, nebo si vymezte hranice, kolik času strávíte společně na úkor svých vlastních koníčků.

Hlavně prolomte ticho, svěřte se svému protějšku, dejte mu najevo, co cítíte. Komunikace je ve vztahu základní a uvidíte, s čím vším vám může pomoci.

Pokud hledáte způsob, jak si zpracovat svoje problémy, zvýšit svoje sebevědomí, mít hezké vztahy a žít spokojený život, naučte se, jak se zbavit svých starostí a problémů s novým online kurzem „Cesta životem“ objednejte zde »

Hidden Content

Tags

Inspirace, Láska, Manželství, Sebevědomí, Sex, Štěstí, Vztahy, Zdraví


You may also like

MOTIVACE: Proč naše cíle nemusí být nutně produktivní?
MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi