Pravdy a omyly, které kolují o antidepresivech

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Pravdy a omyly, které kolují o antidepresivech

Ačkoliv jsou antidepresiva dobrým pomocníkem při léčbě deprese, spousta lidí je ani nevyzkouší – jednoduše proto, že se jich bojí. Bohužel často zbytečně. Zde jsou ty nejčastější omyly, které se s antidepresivy pojí, spolu s fakty, které vám i vašemu lékaři mohou pomoci s léčbou.

Omyl č. 1: Antidepresiva berou jen slaboši

Antidepresiva jsou pro slabochy asi stejně jako antibiotika při chřipce nebo sádra na zlomenou ruku. Deprese je nemoc, kterou je nutno léčit, a jedním ze způsobů léčby je braní léků, tedy antidepresiv. Hledat léčbu není znakem slabosti, ale toho, že o sebe dobře pečujete.

Omyl č. 2: Antidepresiva se musí brát celý život

Antidepresiva jsou léky, které pomáhají pacientům spolu s jiným druhem léčby, nejčastěji psychoterapií. Jakmile pacient dosáhne určitého stavu, antidepresiva může přestat užívat. To však musí doporučit lékař, náhlé zastavení užívání může způsobit bolest hlavy nebo závratě. Nejčastěji se antidepresiva užívají po dobu 6 až 9 měsíců.

Omyl č. 3: Antidepresiva mění vaši osobnost

Do jisté míry je toto tvrzení pravdivé. Po braní antidepresiv, pokud je berete tak, jak vám doporučil váš lékař, se do jisté míry opravdu můžete změnit. Ale především lepšímu. Díky antidepresivům se člověk s depresí cítí se opět ve své kůži a vrácí se mu dřívější úroveň fungování.

Apatie nebo ztráta emocí je výjimečným doprovodným jevem. Pokud k něčemu takovému dojde, pomáhá změna antidepresiv nebo jejich dávkování.

Omyl č. 4: Po antidepresivech se tloustne

Stejně jako mnoho jiných léků, i antidepresiva mají své vedlejší účinky – a změna váhy je jedním z nich. Nemusí jít vždy nutně o přibírání na váze, někdy pacienti i hubnou. Některá antidepresiva mají na váhu pacientů větší vliv než jiná. Pokud vás toto trápí, poraďte se se svým lékařem, který vám pomůže zvolit vhodná antidepresiva.

Omyl č. 5: Antidepresiva poskytují zapomnění místo řešení

Tvrzení, že antidepresiva pomáhají tím, že na své problémy díky nim jednoduše zapomenete, je velice časté a velice špatné. Antidepresiva pomáhají tím, že pacientům umožňují snáze se se svými problémy vyrovnat. Člověk s depresí často své problémy vnímá jako nepřekonatelné a často nemá energii potřebnou k jejich řešení.

Přečtěte si také: 11 varovných signálů deprese

Podle psychologů jsou to právě antidepresiva, díky kterým jejich pacienti dělají větší pokroky v psychoterapii. Ale především na začátku, kdy pacientům přinesou zklidnění emocí a více energie na intenzivní práci v rámci terapie. Dlouhodobé užívání již takový účinek nemá.

Omyl č. 6: Antidepresiva zvyšují riziko sebevraždy

Pro vyvrácení či potvrzení tohoto omylu bylo provedeno několik studií. V nich byla část depresivních pacientů léčena vhodnými antidepresivy a část placebem (látkou bez příslušného léčivého účinku). U pacientů s antidepresivy byly sebevražedné myšlenky častější, zejména u mladších pacientů.

Na druhou stranu samotná deprese způsobuje sebevražedné myšlenky a právě antidepresiva od nich pacientům mohou pomoci. Nelze tedy jednoznačně říci, že by braní antidepresiv myšlenky na sebevraždu způsobovalo. V každém případě, pokud vás myšlenky na sebevraždu napadají, kontaktujte okamžitě svého doktora, případně vyhledejte jinou formu pomoci.

Omyl č. 7: Antidepresiva mají negativní vliv na sexuální život

Bohužel, i ovlivnění sexuálního života je jedním z vedlejších účinků, který antidepresiva mohou mít. Nejčastěji jde o těžší dosahování orgasmu či nižší chuť na sex. Více informací najdete i v článku: Sexuální problémy u žen.

Libido člověka nejvíce ovlivňuje právě deprese, proto je třeba aktivně pracovat na zlepšení deprese, abych se sexuální život pacientů zlepšil. I zde platí, že u některých antidepresiv je vliv na vaši sexualitu vyšší než u jiných, proto se i v tomto případě poraďte s lékařem.

Antidepresiva vaše problémy nevyřeší!

I přesto, že jsme si nyní odhalili mýty, které o antidepresivech kolují, i přesto platí zásada, že antidepresiva vaše problémy nevyřeší. Mohou vám dočasně pomoci zmírnit silné emoce. Ovšem abyste se svých problémů zbavili, tak je potřeba opravdu účinné postupy. Takovým řešením je například online terapeutický kurz.

Pokud se chcete přestat trápit, je důležité zpracovat si svoje vlastní vnitřní naprogramování a bloky, které vám způsobují vše nepříjemné, co se vám v životě děje, abyste se mohli naplno otevřít, radovat ze života a mít opravdu kvalitní vztahy.

Pokud hledáte způsob, jak na to a zároveň se Vám nechcete svoje problémy řešit s někým cizím nebo někam opakovaně docházet na terapie, využijte jedinečné možnosti zpracovat si své starosti jednoduše v pohodlí domova s novým Online kurzem „Cesta životem“ »


Tags

Antidepresiva, Deprese, Emoce, Stres, Zdraví


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem