MOTIVACE: Jak začít a udržet si motivaci

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • MOTIVACE: Jak začít a udržet si motivaci

Většina lidí by ve svém životě chtěla změnit alespoň jednu věc. Může být ale velmi náročné najít motivaci a se změnami vůbec začít. Pochopit, co to vlastně motivace je a jak přesně funguje, vám může pomoci. Díky tomu si totiž snáze najdete svou vlastní cestu, jak se motivovat a jak si udržet nově nalezenou motivaci.

Co je to motivace?

Motivace by se dala popsat jako jakási hnací síla. Je to motor, který vás popohání vpřed a který vám pomáhá docílit svých cílů nebo naplňovat své potřeby. Motivace je ovlivněna mnoha faktory. Mezi ty nejzásadnější patří síla vaší touhy. Jak moc chcete svého cíle opravdu dosáhnout? Jak moc je pro vás váš cíl důležitý? Kolik sil, energie, času nebo i peněz mu chcete a jste ochotní věnovat? Motivace souvisí také s tím, co všechno po dosažení svého cíle získáte. Respektive co si vy představujete, že se ve vašem životě změní. Právě síla očekávání je důležitou cestou, jak se motivovat. Měli byste si zvolit takový cíl, za který vám opravdu stojí bojovat ze všech sil. Když si budete uvědomovat, o co usilujete a jak je to pro vás důležité, pomůže vám to si motivaci udržet.

Přečtěte si také:
31 způsobů, jak se motivovat ke cvičení

​Proč je motivace tak důležitá?

Motivace nás obklopuje celý život, mnohdy si ji ale neuvědomujeme. Je však velmi důležitá a pokud chcete docílit nějaké změny ve svém životě, měli byste na ní zapracovat. Motivace vám pomáhá se nevzdávat a neustále pracovat na dosažení svého cíle. Motivace vám navíc také pomáhá při zvládání složitějších úkolů. Jste-li motivováni, je pravděpodobné, že najdete řešení nejrůznějších problémů. Díky motivaci máte více síly a odvahy měnit své zvyky a utvářet si zdravější návyky. Jakákoliv výzva, i ta sebenáročnější, bude s pomocí motivace snáze zvládnutelná. Motivace vám nedovolí odmítat zajímavé příležitosti a bude věrným společníkem a ochráncem na vaší cestě za vysněnou změnou.

Motivace jak začít

Jak se motivovat?

Mnoho lidí má s motivací určité problémy. Motivovat se může být velmi těžké zejména tehdy, pokud vás trápí vážné problémy, necítíte se mentálně v příliš dobrém stavu nebo pokud trpíte úzkostmi či depresí. Zde je několik tipů, jak se motivovat:

  • Stanovte si jasně daný a hlavně dosažitelný cíl. Buďte realisté a nemějte na sebe zbytečně velké nároky. Svůj cíl si definujte co nejpřesněji to jde.
  • Přemýšlejte, co vše musíte začít dělat, abyste svého cíle dosáhli. Kolik času a snahy mu budete muset věnovat a nakonec si dejte reálný termín, dokdy byste cíle chtěli dosáhnout.
  • Rozdělte si svůj hlavní cíl na několik menších kroků, které dokážete splnit bez větší námahy.
  • Získejte podporu u své rodiny a svých přátel. Povězte jim o svých cílech a požádejte je, aby vám pomohli udržet si motivaci.

Přečtěte si také:
7 věcí, které zlepší vaše mentální soustředění

Způsoby, jak si udržet motivaci

Zahrňte svůj cíl do každodenní rutiny a používejte svůj diář či nějakou aplikaci, aby vám pravidelně připomínali, že musíte splnit svůj malý krok.

Pozitivní myšlení je velmi důležitý a účinný způsob, jak si udržet motivaci. Zkuste přestat říkat „Nemohu“ a místo toho používat „Můžu to zkusit“.

Mindfulness meditace vám pomůže se uklidnit a zůstat zaměření na svůj hlavní cíl.

Vyzkoušejte kurz nebo se přidejte do podpůrné skupiny.

Odměňte se pokaždé, když se vám podaří splnit jeden z menších i větších cílů.

Pravidelně překontrolovávejte své cíle a sledujte svůj postup. Vidět, jak se svému cíli přibližujete, je báječný způsob, jak si udržet motivaci, a pomůže vám to zvýšit si sebedůvěru.

Nepřestávejte si zadávat další nové cíle. Přemýšlejte, čeho byste chtěli dosáhnout příští týden, měsíc nebo příští rok. Vždy si ale dejte pouze jeden cíl najednou – nepřehánějte to.

Jak si udržet motivaci

Mějte na paměti, že vytvořit si nový návyk trvá minimálně několik týdnů a v případě těch opravdu zásadních změn se může jednat i o několik měsíců. Udělat si ze svých malých krůčku každodenní rutinu vám pomůže si udržet motivaci a na svůj nový režim si snáze zvyknete.

Najděte si mentora, tedy někoho, kdo má zkušenosti v té oblasti, ve které je váš cíl. Mentor vám poskytne nejen vzácné rady, ale bude zároveň vaší podporou.

Obklopte se pozitivními lidmi. Těmi, kteří vám budou dodávat odvahu a kteří vám budou věřit, když vy víru v sebe začnete ztrácet.

Přečtěte si také:
Myslete pozitivně a zastavte negativní myšlenky

​Co dělat, když motivaci ztratíte?

Překážky a poklesy ve výkonu jsou normální a dochází k nim vždy, když o něco usilujeme. Můžete se ale naučit, jak na ně reagovat. Díky tomu se vám budou všechny nesnáze snadněji překonávat a bude pro vás jednodušší pokračovat. Jestliže se vám dlouhodobě nedaří, zamyslete se, jestli jste si nedali příliš velké cíle či příliš krátký čas na jejich splnění. Možná si budete muset své malé kroky rozdělit ještě na několik menších. Není na tom nic špatného. Důležité je, abyste ke svému cíli došli. To, jakou rychlostí se vám to podaří, je podružné. Nemějte na sebe příliš vysoké nároky, to je totiž jedním ze způsobů sebedestruktivního myšlení, které vám brání dosahovat svých cílů. Vzpomeňte si, proč jste se do tohoto dobrodružství vůbec pustili. Najděte si něco, co vás inspiruje – knihu, film, promluvte si s někým, cokoliv, co vám pomůže najít motivaci. Někdy ale prostě jen potřebujeme přestávku a začít znova.

Hidden Content

Tags

jak se motivovat, Motivace, udržet motivaci


You may also like