Jen láska nestačí. Aneb jak být opravdu šťastný ve vztahu

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jen láska nestačí. Aneb jak být opravdu šťastný ve vztahu

Láska je úžasná. Láska je nezbytná. Láska je nádherná. Ale jen láska nestačí. Mnoho lidí si lásku příliš idealizuje. Dává jí příliš velkou sílu. Když vztah funguje – je to láska! A pokud ve vztahu něco neklape? Je to nedostatek lásky. Má ale láska opravdu takovou moc? Nebo na ni svádíme, na co sami nestačíme?

TIP: Na konci článku vyzkoušejte Test vztahů ZDARMA. ✅⬇️

Láska je vše, co potřebujete vs Jen láska nestačí

All You Need is Love je slavná píseň Johna Lennona, která se řadí mezi ty nejzamilovanější písně vůbec. Jaký ale Lennon ve skutečnosti byl? Choval se násilnicky ke svým dvěma manželkám, opustil své děti, urážel své spolupracovníky. O více než třicet let po něm napsal Trent Reznor ze skupiny Nine Inch Nails song s názvem Love is Not Enough. Reznor se dostal z drogové závislosti, oženil se s jednou ženou, se kterou má děti, a aby mohl trávit více času s rodinou, přerušil světové turné. Jeden z těchto mužů měl zcela reálnou představu o lásce. Druhý jí neporozuměl. Jeden z těchto mužů si lásku idealizovat a vnímal ji jako řešení všech svých problémů. Druhý ne.

Přečtěte si také:
Vděčnost = cesta ke štěstí

Proč naše představy o lásce neodpovídají skutečnosti?

Naše kultura má ve zvyku vnímat lásku jako lék na všechno. Vidíme to ve filmech, čteme v knihách, posloucháme o tom v písních o lásce. Láska je životním cílem a jakmile ji získáme, zmizí z našeho života vše špatné a bolestivé. Jenže tímto přeceňováním lásky trpí zejména naše vztahy. Pokud věříme, že vše, co potřebujeme, je láska, budeme s velkou pravděpodobností ignorovat jiné hodnoty jako je respekt, lidskost a závazky vůči těm, na kterých nám záleží. Pokud láska vše vyřeší, proč se vůbec obtěžovat? Jen láska ale nestačí a jakmile si to uvědomíme, máme šanci vybudovat si zdravý a šťastný vztah. Ten totiž vyžaduje mnohem více než vášeň a touhu a čisté emoce. Musíme si uvědomit, že ve vztahu jde o mnohem více než jen „být zamilovaný“.

Jak být šťastný ve vztahu

Tři nepříjemné pravdy o lásce

Když si lásku idealizujeme, máme přehnaná a nereálná očekávání o tom, co to láska vlastně je, jak se projevuje a co pro nás může udělat. A právě tato očekávání ničí náš šťastný vztah. Pojďme se teď blíže podívat na to, v čem nám naše představy o lásce ve skutečnosti ubližují.

1. Láska nerovná se kompatibilita

To, že se do někoho zamilujete, ještě nutně neznamená, že je dotyčný tím ideálním celoživotním partnerem pro vás. Láska je proces emoční, kdežto hlubší spojení s partnerem se buduje spíše s pomocí rozumu. Kolik lidí je zamilovaných do člověka, který se k nim nechová hezky, uráží je, ubližuje jim fyzicky i psychicky, zneužívá je? Je možné zamilovat se do člověka, jehož životní touhy a cíle, jeho životní filozofie je zcela odlišná od té naší. Je možné milovat člověka, který nám nepřeje úspěch a podráží nám nohy. Na začátku vztahu byla jiskra a bez ohledu na to, jak nekompatibilní k sobě oba byli, zkusili to. Protože z toho měli „dobrý“ pocit. A ke konci ani jeden nechápe, co se pokazilo. Při seznamování s novým partnerem je proto důležité vnímat nejen city, ale také používat hlavu. Ptejte se na jejich hodnoty, všímejte se, jak se chovají ke svým blízkým a sami k sobě.

Přečtěte si také:
Šťastné vnitřní dítě = šťastný život

2. Láska nevyřeší všechny problémy ve vztahu

Lidé, kteří jsou v nezdravém či dokonce toxickém vztahu, se často utěšují tím, že jejich láska zvítězí a vše nakonec dobře dopadne. Láska ale takhle nefunguje. Láska není zaklínadlo ani kouzlo, které by dokázalo jako zázrakem vše vyřešit. Láska nám ale může dát sílu, abychom své bitvy vybojovali sami a i ty sebe těžší problémy dokázali vyřešit. Je ale důležité mít na paměti, že některé věci se dají vyřešit jedině ukončením vztahu.

Jak na šťastný vztah

Ne každý vztah stojí za záchranu a pokud si nechcete jednou vyčítat, kolik času jste s ním ztratili, důsledně nad ním přemýšlejte a zvažte všechna pro a proti. Nelze tvrdit, že láska nic nezmůže. Láska je opravdu silná a může nám toho hodně dát. Nesmíme se ale vzdávat vlastní vůle a spoléhat se na to, že jen díky ní vše dobře dopadne. Možná ano, ale jen tehdy, pokud pro to něco uděláte.

3. Ne vždy se vyplatí obětovat se kvůli lásce

Zdravý vztah je založený na kompromisech. Není možné, aby byli dva lidé ve vztahu šťastní, pokud se budou oba chovat sobecky a vůbec nebrat ohled na toho druhého. Je však otázka, kolik toho obětujeme a kde přesně je ta hranice, kdy už jsme toho obětovali až moc. Lidé mají často, zejména v počátcích vztahu, ustupovat od svých požadavků a snášet svému partnerovi modré z nebe. Velkým kamenem úrazu ale je, pokud to dělá pouze jeden z partnerů. Ve vztahu s manipulátorem nebo narcistou je vždy ten druhý tím, kdo se plně obětuje. A proč? Protože je zamilovaný! Abyste dokázali lásku a svůj vztah naplno ocenit, je nutné si najít i něco mimo něj. Nesmíte dopustit, aby se vše ve vašem životě točilo jen kolem lásky, vašeho vztahu a vašeho partnera.


Tags

Láska, šťastný ve vztahu, vztah, Vztahy


You may also like