Jak se vyrovnat se ztrátou a nechat věci odejít

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak se vyrovnat se ztrátou a nechat věci odejít

Vyzkoušejte JAK SE zbavit starostí webinář zdarma.

Ztráta je pro nás vždy těžká. Ať už se jedná o úmrtí, nebo rozchod, kdykoliv, kdy přijdeme o něco blízkého, ztratíme i část sebe samých.

Naučit se, jak nechat něco odejít, vyrovnat se ztrátou a netrápit se tím, co není a nikdy už nebude, není jednoduché. Jen díky tomu se nám ale podaří přežít i ty nejbolestivější ztráty.

S každou ztrátou ztratíte i část sebe

Během svého života zažijeme mnoho bolestivých a náročných lekcí. Ztráta pak patří k těm nejtěžším. Protože při ztrátě cítíme smutek kvůli něčemu, co se nám už nevrátí. Cítíme se smutní, protože něco nebo někoho už nikdy nezažijeme – a my to nemůžeme změnit.

Neschopnost něco změnit v nás vyvolává bezmoc, protože si rádi myslíme, že když se budeme dostatečně snažit, získáme vše co chceme. Při ztrátě to ale většinou neplatí. Se ztrátou milované osoby či práce či oblíbeného místa k bydlení vždy ztratíme i kousek sebe.

Tuto část už nám nikdy nikdo nevrátí a je jen na nás, abychom ji přetvořili v něco jiného, v něco méně bolestivého.

Truchlení ke ztrátě samozřejmě patří, problém ovšem nastává ve chvíli, kdy ani po uplynutí nějaké doby nejsme schopní normálně fungovat. Smutek je pochopitelný, neměli bychom ale dopustit, aby nás zcela ovládl.

Proč nás ztráta tolik bolí?

Pojďme si trochu shrnou, jak ztráta vlastně funguje a co v nás vyvolává. Abychom mohli normálně a zdravě fungovat, potřebujeme ze sebe mít dobrý pocit. A k tomu potřebujeme cítit, že svůj čas a energii vynakládáme smysluplně.

Smysl nalézáme zejména ve vztazích, a to nejen ve vztazích k lidem, ale i k práci, k nápadům, ke koníčkům apod. Všechny tyto vztahy dávají našemu životu smysl a díky nim také lépe chápeme sami sebe. Skrze naše vztahy se identifikujeme.

Jakmile je nějaký vztah zničen, část našeho já, která je s ním spojená, se zničí také. A čím důležitější pro nás daný vztah byl, tím významnější taková ztráta je. Cítíme se prázdní a nenalézáme smysl tam, kde ještě před nedávnem byl.

Zdravým způsobem, jak se se ztrátou vyrovnat, je postupně vytvořit nový vztah a najít nový smysl. Nezdravým způsobem je ztrátu zcela odmítnout a zoufale se snažit daný vztah navrátit k životu.

Toxický vs zdravý vztah

Síla toho, jak na nás ztráta působí, souvisí také s typem vztahu. Jako zdravý vztah označujeme takový, kde jsou všichni emočně nezávislí na tom druhém, vzájemně se respektují a respektují i sebe samé.

V toxickém vztahu jsou na sobě ale partneři závislí a protože nejsou schopni přijmout sami sebe, toho druhého vnímají pouze jako důkaz své vlastní důležitosti.

Toxický vztah potřebuje drama, aby přežil. Toxičtí lidé potřebují neustále vytvářet konflikty, protože jejich vyřešení jim dává smysl. Udělají něco špatného a pokud jim to partner odpustí, mají pocit, že jejich láska je opravdová.

Vytvářením konfliktů ujišťují sami sebe o důležitosti a smysluplnosti jejich vztahu. To je ale pouze iluze. Nejistota, která leží pod povrchem, se ale po nějaké době opět ozve, a toxickému člověku nezbývá nic jiného, než přijít s novým konfliktem.

Lidé ve zdravém vztahu se snaží konflikty vyřešit ještě na samém začátku, protože dramata jim přijdou zbytečná.

Přečtěte si také: 7 špatných způsobů chování ve vztazích, které byste neměli tolerovat!

Jak nechat věci odejít

Proč je mnohem těžší odejít z toxického vztahu?

Možná jste si i sami na sobě někdy všimli, že na konfliktu a drama je něco přitažlivého. Drama je nepředvídatelné, je zajímavé, vzrušující a jakmile dojde k jeho vyřešení, pocítíme náhlý a opojný přísun radosti.

Z toho důvodu jsou také toxické vztahy přitažlivé a mnoho lidí má takový problém z nich odejít. Problém ovšem je, že vytvářená dramata se musí logicky zhoršovat. Už nám nestačí jen malý konflikt, ale hledáme pořádné vzrušení a pořádný důvod k hádce.

Čím více jsme ale takovým konfliktům vystavení, tím emočně závislejší jsme na našem partnerovi. Investovali jsme do našeho vztahu a řešení konfliktů přece tolik času, že z něj nemůžeme jen tak odejít.

A jestliže se náš vztah zhroutí, snažíme se jej právě pomocí různých konfliktů navrátit zpět. Konflikty drží náš vztah naživu. Neměli bychom ale zapomínat, že každý takový konflikt ovlivní vztah spíše negativně. Vytvoří prasklinku, která postupem času roste.

Jak se naučit lépe vyrovnat se ztrátou?

Trápí vás nějaká ztráta a máte pocit, že to, jak se teď cítíte, nebude nikdy lepší. Vyrovnat se se ztrátou je málokdy lehké. A téměř nikdy to nejde rychle. Následující kroky vám pomohou projít procesem uzdravování a dojít až k vytouženému cíli.

Krok 1: Uvědomte si, že vám vaše vzpomínky lžou

Měli jste v dětství nějaký oblíbený seriál? A viděli jste ho i v dospělosti? Trochu zklamání, že? To, co jsme jako malí milovali, vnímáme v dospělosti úplně jinak – a většinou hůř. V našich vzpomínkách je ale ten seriál pořád báječný!

A tak je to v podstatě se vším. I pesimisté mají tendence přibarvovat si své vzpomínky narůžovo. V paměti máme ty nejlepší momenty z naší minulosti a vše nudné a monotónní rychle zapomeneme.

Naše mysl v nás vytváří pocit, že existuje jedna věc, která nás učiní šťastnými. Jedna věc, která vyřeší všechny naše problémy. Ale jakmile tu věc najdeme, vždy je za horizontem ještě něco dalšího.

A stejně jako si myslíme, že když dosáhneme určitého cíle, budeme už navždy šťastní, máme tendenci si myslet, že ke štěstí nás dovede také obnovení něčeho ztraceného. V obou případech se ale pouze odkláníme od přítomnosti – a právě v ní leží naše štěstí.

Krok 2: Obklopte se lidmi, kteří vás milují, oceňují a přijímají

Je pochopitelné, že pokud ztratíme nějaký důležitý vztah, obracíme pozornost na ty, které ještě máme. V nich nalézáme ztracený smysl a ony nám pomáhají přežít toto těžké období. Ztráta pro nás často znamená, že musíme změnit vnímání nás samotných.

Musíme se částečně změnit a přestavět. A to není samozřejmě nic lehkého, ale díky podpoře a lásce druhých to zvládneme. Problém ovšem nastává, že někdy po ztrátě nemáme chuť scházet se s druhými lidmi. Zvláště, pokud máme pocit, že za tuto ztrátu si můžeme částečně i my sami.

Pro ty, kteří ztratili toxický vztah, je následné období ještě těžší. Protože lidé, kteří mají toxický vztah v jedné oblasti jej pravděpodobně budou mít i v jiných. Takoví lidé jsou málokdy obklopeni blízkými, kteří by je bezpodmínečně přijímali a podporovali.

Jestliže jste se právě dostali z jednoho toxického vztahu, využijte toho. Řiďte se známým rčením „v nouzi poznáš přítele“ a zbavte se všeho toxického.

Krok 3: Investujte do vztahu se sebou samými

Lidé se závislostí na toxickém vztahu mají často problém vytvořit si dobrý vztah sami k sobě. Co se vlastně vztahem k sobě samému myslí? Jde o způsob, jakým se chováme k našemu tělu, k naší mysli i k naší duši.

Asi je každému jasné, že chovat se dobře ke svému tělu znamená dodržovat zdravý životní styl. Právě teď je nejlepší čas přestat se cpát dobrotami a začít pro své tělo opravdu něco dělat.

Právě teď je ideální čas na to, abyste začali dělat to, co už dlouhou dobu odkládáte. Zkusit tamten kurz, přečíst si tuhle knihu, vyzkoušet tento koníček.

Jestli na nic z toho nemáte náladu, využijte ztrátu jako motivaci. Prožili jste nepříjemný rozchod? Dostaňte se do formy, ať váš ex pořádně žárlí.

Tragicky jste o někoho přišli? Představte si, jaký život by si pro vás přál. Buďte k sobě hodní, přestaňte se soudit a dovolte si cítit i negativní emoce.

Přečtěte si také: 30 způsobů, jak zlepšit svoje sebevědomí pomocí sebelásky

Jak se vyrovnat se ztrátou

Krok 4: Kdybyste mohli udělat, cokoliv chcete – udělejte to!

Jednou z nejzdravějších věcí, které můžete po těžké ztrátě udělat, je návrat k základu. Udělejte zkrátka něco, cokoliv, co vás teď hned a tady potěší. Představte si, že jste úplně sami, nemáte žádné povinnosti a máte všechen čas, který potřebujete – co byste udělali?

Těch věcí možná bude více, ale je skoro jisté, že žádnou z nich neděláte. Ani teď, ani jindy. A to je zásadní problém. Je ale také dost možné, že vás nenapadá, co byste chtěli udělat, kdybyste neměli žádné povinnosti a měli moře času.

To je jasné znamení, že jste byli v toxickém vztahu, ve kterém jste se jen snažili uspokojit potřeby toho druhého. Ani vás nenapadlo přemýšlet nad tím, co vlastně chcete vy.

Všechno, co jste kdy udělali, udělali jste jen proto, abyste učinili někoho druhého šťastným. Teď je ale na čase to změnit. Nebudete mít lepší příležitost zjistit, co vás baví, a naplno se tomu věnovat.

Krok 5: Nebojte se být sami

Po rozchodu je přirozeným instinktem většiny lidí okamžitě prázdné místo zaplnit jiným vztahem. Téměř ihned začnou hledat náklonnost jinde. Což je hodně špatný nápad, zvláště proto, že taková snaha odvádí vaši pozornost od zdravých způsobů vyrovnání se se ztrátou, o kterých se píše výše.

Když se s námi někdo rozejde nebo když o někoho tragicky přijdeme, vždy potřebujeme čas na to, abychom se dali emocionálně do pořádku. A to je těžké až nemožné, pokud se okamžitě začnete zabývat novými vztahy.

Vaše se srdce se musí uzdravit a i když je tento proces bolestivý, najděte sílu a odvahu jím projít. Jednou to stejně budete muset udělat a novými vztahy pouze oddalujete nevyhnutelné.

Naučte se být sami se sebou a do nových vztahů se začněte pouštět až tehdy, kdy se na to budete opravdu těšit a budete z té představy vážně nadšení. Nedělejte to jen proto, že máte pocit, že musíte.

Přečtěte si také: Nemám vztah!! Jak být SINGLE a cítit se šťastně?

Přijměte, že jednou ztratíte úplně všechno

Život se skládá z jedné ztráty za druhou. Ztráta je svým způsobem jedinou jistotou, které za dobu naší existence získáme. Okamžik za okamžikem, rok po roce, pořád za sebou necháváme svá stará já, která už se nikdy nevrátí.

Ztrácíme přátele, členy rodiny, partnery, práci, skupiny lidí, kteří nám byli blízcí. Ztrácíme naděje, zážitky, perspektivy, vášně. A jednoho dne ztratíme zcela a úplně i sami sebe.

Zkuste se teď ohlédnout a podívat se na těžké časy, kterými jste si museli projít. Všimněte si, že jste si vždy museli uvědomit a přijmout fakt, že jste něco ztratili. A jít dál.

Abychom mohli vytvořit něco lepšího, musíme to staré ztratit. Každý pokrok vyžaduje ztrátu a všechny ztráty nakonec vyústí v něco nového, silnějšího a lepšího.

Růst často vnímáme jako radostnou událost, skutečné změny s sebou ale přináší směs velmi odlišných emocí jako je lehký smuten smíšený s lehkou nadějí.

Co dělat, když se trápíte již příliš dlouho a nelepší se to?

Už je to delší dobu, co jsem utrpěli ztrátu ať už vztahu nebo někoho blízkého a nedaří se vám ze smutku a trápení dostat?

Nevíte, jak na to a nechce se vám hned k terapeutovi nebo jezdit daleko na kurzy?

Tak přesně pro vás je ideální můj Online kurz „Cesta životem“, kde najdete více funkčních a účinných metod, které se mi opravdu osvědčily. 

Pracujete v klidu doma, podle vašich časových možností. Navíc v bonusové části programu najdete i další materiály na to, jak:

  • zlepšit své partnerské vztahy
  • peněžní situaci a vyčistit bloky na peníze
  • jak se zbavit strachů
  • jak si plnit přání
  • a mnohem víc…

Chcete se dozvědět více nejen o jedinečném kurzu Cesta životem? Zároveň chcete ještě více informací k tomu, jak se zbavit starostí? Umět si zpracovat své negativní podvědomé programy, které vám brání žít šťastný život?

Pokud jste odpověděli ano, tak jsem přesně pro vás na toto téma vytvořila celé vysílání. Pochopíte v něm, co jsou to negativní myšlenkové programy. Jak vznikají a jak vám ovlivňují vaše vztahy. Vztahy nejen partnerské, ale i rodinné, přátelské, pracovní.

Na vysílání si řekneme, jak se z toho dostat a mnohem víc…

Získáte extra BONUS navíc! Více o něm se dozvíte v úvodu vysílání.

Nenechte si vysílání utéct. Pokračujte níže a ve formuláři vyberte termín, který vám nejvíce vyhovuje.

Zapište si termín do kalendáře a pak pozorně sledujte.

Rozhodně se vám to vyplatí!

Jak se přihlásit na vysílání?

Vysílání (webinář) je zdarma. Vyberte si termín a přijďte. 

Klikněte na tlačítkem "přihlásit na vysílání" a dostanete se do formuláře, kde zadáte jméno a email. Na ten vám odešleme email s odkazem, přes který se dostanete k vysílání. 

Po odeslání formuláře zkontrolujte váš email - složku hromadné v Seznamu a promo akce v Gmailu. Případně i spam.


Tags

jak nechat jít, úmrtí, ztráta


Přečtěte si také