7 špatných způsobů chování ve vztazích, které byste neměli tolerovat!

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • 7 špatných způsobů chování ve vztazích, které byste neměli tolerovat!

Každý z nás má tendenci u svých blízkých občas tolerovat nevhodné chování. Chceme ve vztahu zůstat a proto dané chování omlouváme větami typu: „On je prostě takový“ nebo „To je pro ni typické“. Jenže v některých případech se takto stavíme i k toxickému chování a manipulaci.

TIP: Na konci článku vyzkoušejte zdarma Test asertivity ve vztahu. ✅⬇️

Nástroje manipulace a využívání

Zejména lidé, jejichž citové potřeby nebyly naplněny během dětství, mají problém toxické chování rozpoznat. Neumějí odhadnout, kdy jde ještě o „normální“ chování a kdy se dá říct, že s nimi dotyčný manipuluje a snaží se nad nimi převzít moc.

Manipulující lidé vytváří ve vztahu nerovnováhu a neberou v potaz potřeby a pocity toho druhého. Co je pro jednoho naprosto nepřijatelné, může být pro jiného normou. Je ale jen na nás, abychom toxické chování z našeho života odstranili. Je to pouze naše zodpovědnost. Jak toxické chování rozpoznat?

Zesměšňuje vaše myšlenky a pocity

Pokud se vám někdo směje nebo vám říká, že na vašich pocitech mu nezáleží, není to správné. Jestliže vás někdo pokaždé označuje za „příliš citlivého“ nebo „přehánějícího“, jedná se manipulaci a toxické chování. Takhle jednoduché to je.

Neustále vás kritizuje

Kritika je zcela normální způsob chování a objevuje se v každém vztahu. Pokud je ale zcela běžné, že vám někdo vaše chyby neustále připomíná, jde už o toxické chování. Stále dokola vám opakuje, že vy „vždycky“ uděláte to a to a nebo „nikdy“ neuděláte to či ono? Je to špatně! Jestliže se ve vztahu běžně cítíte jako méněcenní a neschopní, je zřejmé, že vámi někdo manipuluje.

Znevažuje vás

Znevažování je velmi časté toxické chování a běžný způsob manipulace. Dotyčný má tendence znevažovat každé vaše rozhodnutí či myšlenku. Snaží se vám dát najevo, že jste asi něco nepochopili či dokonce tvrdí, že jste nic takového neudělali nebo neřekli.

Přečtěte si také: Jak odhalit manipulátora

Je to častá taktika rodičů, kteří si s její pomocí chtějí vybudovat autoritu u dětí. Vždy se ale jedná o manipulaci, při které si je manipulátor vědom vašeho nízkého sebevědomí, které využívá proti vám.

Dává vám najevo opovržení

Při rozhovoru s vámi kroutí očima, směje se vám a zesměšňuje vás. Tento způsob toxického chování má za cíl jediné: mít nad vámi moc. Jedná se o snahu vás znejistit a cítit se méněcenně. Pak totiž spíše uděláte to, co chce on. Opovrhování není nikdy vhodné a rozhodně se je nesnažte omlouvat.

Přehrává na vás své vlastní pocity

Jednou z velmi oblíbených taktik manipulátorů je přehazování emocí. Znáte rčení „přehazovat něco jako horký brambor“? Tak přesně takhle to funguje. Manipulátor není schopný převzít za své pocity zodpovědnost a vypořádat se s nimi, a tak tvrdí, že jsou tyto pocity spíše vaše než jeho. I když je naprosto zřejmé, že je dotyčná osoba rozčilená, bude se vám snažit namluvit, že to vy se chováte agresivně.

Předhazuje vám vaše nejistoty

Asi každý člověk má nějakou svou slabinu a nejistotu. Ve vyváženém vztahu si dva lidé tyto nejistoty nikdy nepředhazují. Jakmile se dostanete do situace, že jsou před vás vaše nejistoty vytahovány při každém konfliktu, jedná se o toxické chování. Opět jde o to, aby vás manipulátor znejistěl, ubral vám sebevědomí a měl nad vámi převahu.

Odmítá komunikovat

Základem každého vztahu je komunikace. Problémy je totiž třeba řešit a mluvit o nich. Manipulátor ale často odmítá diskuzi. Jakmile s něčím přijdete, nechce se o tom jednoduše bavit.

Pokud jsou u vás takové situace časté, neviňte z nich sebe. Neříkejte si, že asi nebyl ten „správný čas“ nebo že je to „příliš citlivé téma“. Můžete to zkusit příště trochu jinak, ale pokud s vámi dotyčný opět odmítne komunikovat, chyba je na jeho straně.


Tags

komunikace, manipulátor, manipulování, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem