Jak mít zdravý vztah s mámou. Potvrzeno experty!

min. čtení

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak mít zdravý vztah s mámou. Potvrzeno experty!

Vztah mezi matkou a dítětem se v průběhu let výrazně proměňuje. Zatímco v dětství je pro nás máma především pečovatelkou, v období dospělosti si k ní vytváříme spíše přátelský vztah. A i na něm je nutné pracovat, aby fungoval takovým způsobem, který bude vyhovovat oběma stranám. Podívejte se na rady expertů, jak mít se svou mámou opravdu zdravý vztah.

TIP: Na konci článku získáte BONUS zdarma. ✅⬇️

Proces oddělení může být těžký, je ale nezbytný

Během dospívání se od své mámy oddělujeme a stáváme se samostatní. Je to naprosto normální součást života, ačkoliv může být těžká jak pro nás, tak pro mámu.

Když se z puberťáka stává dospělý člověk, je schopný rozhodovat se sám za sebe a určovat si, s kým bude trávit svůj čas, co bude dělat a kam bude směřovat.

Nezáleží na tom, jestli si jednou týdně zavoláte, nebo spolu strávíte jeden víkend v měsíci. Cokoliv, co vytváří váš blízký vztah, ve kterém se cítíte vy i máma dobře, je správné.

1. Buďte samostatní

Je důležité si uvědomit, že bez ohledu na to, jak pevnou součástí vašeho dospívání vaše máma byla, jako dospělý člověk se od ní v mnoha směrech oddělujete.

Toto uvědomění a také pochopení, co to pro vás znamená, je základním stavebním kamenem pro vytvoření zdravého vztahu s mámou. Je to první a vůbec nejtěžší krok.

Najednou si uvědomujete své vlastní cíle, sny a touhy a oddělujete je od toho, co od vás vaše máma očekává, nebo co po vás chce.

2. Ujasněte si, jaký vztah chcete s mámou mít

Když jste byli děti, byla to pravděpodobně většinou právě máma, kdo určoval, jakým způsobem spolu budete trávit čas. Dávala určitý směr i vašemu vztahu.

Ale teď, když jste dospělí, můžete o těchto věcech rozhodovat sami. Buďte k sobě upřímní a dovolte si stanovit, co vám nejvíce sedí a co cítíte, že je pro vás dobré.

3. Netlačte na sebe

Pokud měla vaše máma během vašeho dospívání vysoká očekávání, nebo pokud vám vyčítala, že jste neudělali něco, co po vás chtěla, budou vás tyto pocity provázet i v dospělosti. I nyní se jí snažíte ve všem vyhovět a udělat vše pro to, aby byla spokojená.

Musíte si ale uvědomit, že to, co děláte, musí vyhovovat také vám. Jste zodpovědní pouze za své vlastní štěstí a spokojenost, nikoho jiného, a to ani vaší mámy.

4. Umožněte jí být sama sebou

Někdy máme v dospělosti tendence obracet náš vztah k rodičům. Máme pocit, že teď jsme ve vedení my a měli bychom ovlivňovat jejich život stejně jako jej ovlivňovali oni během našeho dětství.

Nechovejte se ke své mámě jako k dítěti a nechte jí, ať je taková, jaká je. Přijměte, že dělá věci, kterým nerozumíte nebo se kterými nesouhlasíte.

To samozřejmě neznamená, že se neozvete v případě, že vaše máme dělá rozhodnutí, která ji mohou ublížit. Blízký vztah unese i kritiku, příliš to ale nepřehánějte.

5. Zajímejte se o ní

Protože mámu známe od svého dětství, můžeme mít pocit, že o ní už všechno víme. Protože je to ale nějakou dobu, kdy spolu nežijete a netrávíte každý den, mnoho věcí se mohlo změnit.

Je skvělé, že můžete mámu opět poznávat a nechávat ji, aby ona poznávala vás jako dospělého člověka. Dozvídáte se o sobě něco nového a i tím upevňujete váš vztah.

Přečtěte si také: Máte zdravé a láskyplné vztahy?

Zatímco v dětství je to spíše máma, kdo se stará a zajímá o nás, v dospělosti může být váš vztah s mámou mnohem více vzájemnější a oboustrannější.

6. Nastavte hranice

Mámy často vnímají své děti i v jejich dospělosti jako své „malé poklady“. To může znamenat, že i když jste dospělí, máma se o vás pořád stará jako kdybyste byli malí. A to může být nepříjemné.

Nebojte se určit hranice vašeho vztahu s mámou. Pokud vám například volá častěji, než je vám příjemné, nebo pokud se u vás často zjeví na nečekané návštěvě a vám to vadí, nebojte se jí to říct. Ve zdravém a blízkém vztahu s mámou se musíte všichni cítit dobře a pohodlně.

7. Odpusťte, co můžete

Žádná máma není a nikdy nebude dokonalá. Snad každé dítě si ze svého dětství odnáší nějaké rány, které mohou zanechávat hluboké jizvy na jejich vztahu s rodiči. Odpouštění je nesmírně důležité při budování zdravého vztahu s mámou.

Některé rány jsou velmi hluboké a pokud s nimi máte problém, nebojte se obrátit na někoho blízkého či terapeuta. Odpuštění pomůže vám i vašemu vztahu s mámou. K tomu vám ideálně poslouží online kurz Cesta životem, kde se společně zaměříme na vaše vztahy a jak je zlepšit.

Hidden Content

Tags

rodiče, Vztahy


You may also like

MEDITACE: Naučte se jednoduché meditování se svými dětmi
11 způsobů, jak se vypořádat s narcistním rodičem